Witam,
Postanowiłem założyć ten wątek na forum ponieważ nie znalazłem postów, które jednoznacznie opisuję wielką rolę jaką odgrywa OSM w turystyce i jaką turystyka może odgrywać w rozwoju OSM. Wg mnie warto o tym pisać/mówić.
Z odmian turystyki jakie wymienia Wikipedia, a jest ich nadspodziewanie dużo(!) (http://pl.wikipedia.org/wiki/Turystyka#Wybrane_rodzaje_turystyki_ ) w mojej opinii, turystyka rowerowa ma największe znaczenie dla OSM i odwrotnie. OSM może dać bardzo wiele rowerzyście pragnącemu poznawać, zwiedzać.
Moja przygoda z OSM zaczęła się bardzo praktycznie. Chciałem zwiedzać rowerowo i z GPS Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. http://osm.org/go/0OPvTJo?layers=C
Ten teren jeszcze 2 lata temu był niemal dziewiczy jeżeli chodzi o naniesienie dróg i szlaków turystycznych. I tak było na każdej mobilnej mapie (UMP, Google, Bing, Automapa). Narysowałem, więc podstawowe drogi i szlaki na podstawie zdjęć Yahoo i dostępnych śladów GPS. Podróżowanie z GPS wzdłuż naniesionych przez siebie tras to sama przyjemność
Tak się zaczęło.
I sądzę, że taki początek z OSM dla wielu rowerzystów z zacięciem turystycznym , jest bardzo dobry.
Należy szukać wśród nich nowych użytkowników.
Bardzo cennym materiałem dla OSM, chyba równie cennym jak zdjęcia satelitarne są tracki, ślady (.gpx.).
Znalazłem taka mapę pokazująca ile śladów jest wrzuconych w krajach Europy na serwer GPSies.com i kilka podobnych (uwaga - wgrywanie trwa chwile):
http://www.vttrack.fr/map.php?zoom=6&lat=49.73136&lon=14.00087&layers=OpenStreetMap%7CGPSies%7CVisuGPX%7CUtagawa%7CSorties%7CTopos%7CSentiers%7CPistes%7C
Niemieckie ślady robią wrażenie!
Znajduję dużą zależność miedzy gęstością śladów i gęstością edycji OSM
(btw: Czy istnieje taka wizualizacja ilości śladów wrzucanych do OSM?)
Serwis http://www.gpsies.com umożliwia przesłanie wrzuconego tam śladu do OSM - dwa kliknięcia i pięknie otagowany ślad jest na OSM.
Po tym przydługim wstępie moje propozycje/prośby:
- Zwróćmy się do portali rowerowych z prośbą/propozycją umożliwienia użytkownikom
szybkiego wrzucania na OSM
Kontakt powinien być połączony z prośbą umożliwienia zareklamowania OSM (czy to na forach czy na stronie głównej). Zachęcanie do współtworzenia, pokazywanie zalet OSM.
http://www.bikebrother.com
http://gdzienarower.pl
http://www.bikestats.pl/
http://www.everytrail.com/
Mogę zwrócić się do kilku portali rowerowych w imieniu OSM, chociaż dla dobra sprawy powinien to zrobić ktoś z podstawami informatycznymi, tak żeby zadeklarować pomoc w ewentualnym napisaniu skryptu umożliwiającego szybkie przesłanie śladu do OSM (jeżeli to możliwe). analogicznie jak GPSies.
-
Grupa zapalonych rowerzystów skupia się co miesiąc wokół Masy Krytycznej. Wiele miast organizuje te imprezy. Jeżeli braliście udział to wiecie, że wielu z uczestników to ludzie z pasją. Każda impreza jest tematyczna (przynajmniej w Łodzi). Niech jednym z tematów będzie OSM - “Track’uj kto może!”
Być może wartość takich śladów zapisanych w mieście nie będzie tak duża, ale pozwoliłaby zachęcić do OSM.
Może zna ktoś łódzkich organizatorów Masy? Jeżeli nie - napiszę do Hubar’a (jeżeli mogę?). -
Kontakt z PTTK i/lub podobnymi organizacjami opisując zalety OSM w turystyce i prosząc o udostępnienie np śladów/przebiegów szlaków turystycznych lub map do naniesienia na OSM. W PTTK jest taka funkcja która nazywa się znakarz, to ludzie, którzy znakują szlaki - znają je najlepiej i zapewne nie jest dla nich problem podczas znakowania zapisywać ślad gdyby mieli GPS.
Wielkopolskie ślady zostały udostepnione rowerzystom przez Urząd Marszałkowki http://gpswielkopolska.pl/
W województwie łódzkim - nawiązałem kontakt z Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego i być może wspólnie uda nam się uporządkować spis szlaków turystycznych łódzkiego i nanieść je na OSM Cycle.
Uważam, że należy jednak zwrócić się do PTTK z listem intencyjnym i propozycja współpracy.
Główne zalety OSM dla turystyki rowerowej to
- MOBILNOŚĆ - OSM można zabrać ze sobą na wiele urządzeń przenośnych. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Software
- Praca off-line - ściganie danych z netu w terenach leśnych, górskich o słabym zasięgu jest bardzo utrudniająca nawigację - dlatego mapy off-line to wielka zaleta! Wspomnę o turystyce zagranicznej, gdzie połączenie z netem bywa kosztowne. Mapy off-line dla turysty to gratka.
- aktualność i dokładność - wiem, że nie zawsze i nie wszędzie, ale bardzo często OSM jest najdokładniejszą i najaktualniejszą mapą dla terenów pozamiejskich.
Kiedyś na prośbę znajomych napisałem swojego rodzaju manual’a jak używać GPS i OSM na rowerze. Uporządkowałem to trochę i wrzuciłem na bloga. http://jacklodz.blogspot.com/
Zapraszam do lektury, ewentualnych uwag, a może wykorzystania.
Pozdrawiam
Jacek