OpenStreetMap w turystyce - turystyka dla OpenStreetMap

Witam,
Postanowiłem założyć ten wątek na forum ponieważ nie znalazłem postów, które jednoznacznie opisuję wielką rolę jaką odgrywa OSM w turystyce i jaką turystyka może odgrywać w rozwoju OSM. Wg mnie warto o tym pisać/mówić.
Z odmian turystyki jakie wymienia Wikipedia, a jest ich nadspodziewanie dużo(!) (http://pl.wikipedia.org/wiki/Turystyka#Wybrane_rodzaje_turystyki_ ) w mojej opinii, turystyka rowerowa ma największe znaczenie dla OSM i odwrotnie. OSM może dać bardzo wiele rowerzyście pragnącemu poznawać, zwiedzać.

Moja przygoda z OSM zaczęła się bardzo praktycznie. Chciałem zwiedzać rowerowo i z GPS Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. http://osm.org/go/0OPvTJo?layers=C
Ten teren jeszcze 2 lata temu był niemal dziewiczy jeżeli chodzi o naniesienie dróg i szlaków turystycznych. I tak było na każdej mobilnej mapie (UMP, Google, Bing, Automapa). Narysowałem, więc podstawowe drogi i szlaki na podstawie zdjęć Yahoo i dostępnych śladów GPS. Podróżowanie z GPS wzdłuż naniesionych przez siebie tras to sama przyjemność :slight_smile:
Tak się zaczęło.
I sądzę, że taki początek z OSM dla wielu rowerzystów z zacięciem turystycznym , jest bardzo dobry.
Należy szukać wśród nich nowych użytkowników.

Bardzo cennym materiałem dla OSM, chyba równie cennym jak zdjęcia satelitarne są tracki, ślady (.gpx.).

Znalazłem taka mapę pokazująca ile śladów jest wrzuconych w krajach Europy na serwer GPSies.com i kilka podobnych (uwaga - wgrywanie trwa chwile):
http://www.vttrack.fr/map.php?zoom=6&lat=49.73136&lon=14.00087&layers=OpenStreetMap%7CGPSies%7CVisuGPX%7CUtagawa%7CSorties%7CTopos%7CSentiers%7CPistes%7C

Niemieckie ślady robią wrażenie!
Znajduję dużą zależność miedzy gęstością śladów i gęstością edycji OSM :slight_smile:
(btw: Czy istnieje taka wizualizacja ilości śladów wrzucanych do OSM?)

Serwis http://www.gpsies.com umożliwia przesłanie wrzuconego tam śladu do OSM - dwa kliknięcia i pięknie otagowany ślad jest na OSM.

Po tym przydługim wstępie moje propozycje/prośby:

 1. Zwróćmy się do portali rowerowych z prośbą/propozycją umożliwienia użytkownikom
  szybkiego wrzucania na OSM
  Kontakt powinien być połączony z prośbą umożliwienia zareklamowania OSM (czy to na forach czy na stronie głównej). Zachęcanie do współtworzenia, pokazywanie zalet OSM.
  http://www.bikebrother.com
  http://gdzienarower.pl
  http://www.bikestats.pl/
  http://www.everytrail.com/

Mogę zwrócić się do kilku portali rowerowych w imieniu OSM, chociaż dla dobra sprawy powinien to zrobić ktoś z podstawami informatycznymi, tak żeby zadeklarować pomoc w ewentualnym napisaniu skryptu umożliwiającego szybkie przesłanie śladu do OSM (jeżeli to możliwe). analogicznie jak GPSies.

 1. Grupa zapalonych rowerzystów skupia się co miesiąc wokół Masy Krytycznej. Wiele miast organizuje te imprezy. Jeżeli braliście udział to wiecie, że wielu z uczestników to ludzie z pasją. Każda impreza jest tematyczna (przynajmniej w Łodzi). Niech jednym z tematów będzie OSM - “Track’uj kto może!” :slight_smile: Być może wartość takich śladów zapisanych w mieście nie będzie tak duża, ale pozwoliłaby zachęcić do OSM.
  Może zna ktoś łódzkich organizatorów Masy? Jeżeli nie - napiszę do Hubar’a (jeżeli mogę?).

 2. Kontakt z PTTK i/lub podobnymi organizacjami opisując zalety OSM w turystyce i prosząc o udostępnienie np śladów/przebiegów szlaków turystycznych lub map do naniesienia na OSM. W PTTK jest taka funkcja która nazywa się znakarz, to ludzie, którzy znakują szlaki - znają je najlepiej i zapewne nie jest dla nich problem podczas znakowania zapisywać ślad gdyby mieli GPS.
  Wielkopolskie ślady zostały udostepnione rowerzystom przez Urząd Marszałkowki http://gpswielkopolska.pl/

W województwie łódzkim - nawiązałem kontakt z Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego i być może wspólnie uda nam się uporządkować spis szlaków turystycznych łódzkiego i nanieść je na OSM Cycle.

Uważam, że należy jednak zwrócić się do PTTK z listem intencyjnym i propozycja współpracy.

Główne zalety OSM dla turystyki rowerowej to

 • MOBILNOŚĆ - OSM można zabrać ze sobą na wiele urządzeń przenośnych. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Software
 • Praca off-line - ściganie danych z netu w terenach leśnych, górskich o słabym zasięgu jest bardzo utrudniająca nawigację - dlatego mapy off-line to wielka zaleta! Wspomnę o turystyce zagranicznej, gdzie połączenie z netem bywa kosztowne. Mapy off-line dla turysty to gratka.
 • aktualność i dokładność - wiem, że nie zawsze i nie wszędzie, ale bardzo często OSM jest najdokładniejszą i najaktualniejszą mapą dla terenów pozamiejskich.

Kiedyś na prośbę znajomych napisałem swojego rodzaju manual’a jak używać GPS i OSM na rowerze. Uporządkowałem to trochę i wrzuciłem na bloga. http://jacklodz.blogspot.com/

Zapraszam do lektury, ewentualnych uwag, a może wykorzystania.

Pozdrawiam
Jacek

Ja juz z niektórymi serwisami się kontaktowałem, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi. Jeśli chodzi ogólnie o turystykę to na wiki jest juz co nieco: http://wiki.openstreetmap.pl/Projekt:Szlaki . Osobiście też uważam, ze taka współpraca była by fajna tym bardziej,że są grupy rowerzystów, który wymieniają sie sladami wiec pewnie mają ich dużo.

Możesz pisać jak najbardziej :slight_smile: moze Tobie odpiszą. Co do PTTK to nie liczyłbym na odpowiedz bo juz wyslalem im z 4 maile :stuck_out_tongue: moze mają mnie w spamie…

Pozdr

Nie przejmuj się :wink: Jeśli chodzi o PTTK to jest to dosyć specyficzne środowisko, które trochę znam wg stanu sprzed kilku lat, ale myślę, że nic się nie zmieniło. Znakarzami są zazwyczaj starzy członkowie, którzy nie za bardzo korzystają ze zdobyczy Internetu. W tym przypadku najlepszy byłby bezpośredni kontakt do kogoś Komisji Turystyki Pieszej http://ktpzg.pttk.pl/ bo oni bezpośrednio odpowiadają za szlaki piesze. Odpowiednie komisje znakują rowerowe, narciarskie i konne.

Promocja wśród rowerzystów jest dobrym pomysłem. Myślę konkretnie o masie krytycznej. Dobrą reklamą jest założenie kamizelki openstreetmap, sam chętnie bym to zrobił, ale nie znalazłem nigdzie w internecie gdzie można by ją kupić. Wiem że ktoś wyprodukował jakąś partię i sprzedawał po 15 euro.

Jesli znajdzie sie wystarczajaco chetnych to wydrukujemy to w agencji Artists. Mysle ze zrobiona w Polsce kamizelka bylyby tansza. Tak wiec pytanie do forum kto by chcial kupic?

Chyba juz też do nich pisałem… Może po prostu trzeba zadzwonić. Widocznie osoba tam pracująca wszystko oznacza jako spam :stuck_out_tongue:

Ja chętnie bym kupił czarną koszulkę z logo OpenStreetMap Polska :slight_smile: myślę, że można by było coś takiego zrobić np. na kumulatorze (lub czyms podobnym) i pozbierać chętnych. Myślę, że jak cena bedzie rozsądna i koszulka ładna to znajdzie się dużo chętnych :slight_smile:

A co do masy krytycznej to jeśli ktoś ma tam wtyki albo coś to może pisać :slight_smile:

Z ludźmi z PTTK trochę jeździłem rowerem i wiem, ze są przyzwyczajeni do klasycznej nawigacji z papierem :slight_smile: Raz udalo mi się uratować wycieczkę przez mojego iPhona z mapą OSM i naniesionym szlakiem. Przewodnik zgubił totalnie słabo oznakowany szlak :slight_smile: Ja bez problemu odnalazłem. To bardzo ciekawi ludzie z pasją. Spróbuje dotrzeć do kogoś z zacięciem komputerowym w PTTK. Mogą się bronić, ale i tak przyszłość turystyki to mapy elektroniczne. Gwarantuje to.
Ostatecznie sam się zapiszę do PTTK i zdobędę co tam mają :slight_smile:

Koszulki, kamizelki - świetny pomysł, ale chyba nawet do wykonania samemu.
Potrzebowałbym tylko logo w dobrym jakościowo pliku graficznym.

Wystarczą bardzo często ślady gpx :slight_smile: chciałem dokończyć beskid mały, ale brakowało mi śladów. Wystarczyła by taka pomoc, żeby ludzie wrzucali ślady tras.

Co do koszulek miałem na mysli zeby uzyc kumulatora, zeby wiedziec ilu chetnych bedzie za jaką ceną a potem poszukać firmy, która je zrobi :). Co do PTTK to myślę, że ważnym argumentem może być możliwość wydrukowania aktualnej mapy, skoro tak je ubóstwiają.

Jak tam prace nad rendererem? Przydało by się to jak najszybciej zrobić, bo inaczej coraz czesciej beda nam się take okazy przydarzać.

Też jestem żywo zainteresowany tematem z racji tego, że zamierzam napisać do kilku organizacji i gmin, które uruchomiły własne szlaki i publikują ich przebiegi w Internecie. Brak rendera skutkuje tym, że nawet jeśli wprowadzę już szlaki do OSM to “darczyńca” nie będzie mógł zobaczyć efektu na mapie.

Opornie :slight_smile: renderowanie szlaków w Mapniku mam już w miarę gotowe:

natomiast cały styl naśladujący polskie mapy turystyczne/topograficzne będzie nadawał się do zaprezentowania gdzieś w okolicach planowanego wyjazdu w Góry Stołowe.

Według jakiego tagu to kolorujesz? colour=* (color=), symbol=? Obu?

IMHO najlepiej byłoby obsługiwać oba tagi niezależnie (w razie konfliktu wybierać jeden). W naszych warunkach ‘colour’ najpraktyczniejszy, przynajmniej dla szlaków PTTK, ale na świecie, zdaje się, ‘symbol’ się częściej używa i u nas w przypadku nietypowych lokalnych szlaków też by się przydał.

Na podstawie color/colour, to da się zrobić w miarę prosto w mapniku. Osmc:symbol’em się nie zajmuję i jak na razie - nie zamierzam.

Raczej tego renderingu potrzebujemy dla Polski, wiec wiecej na razie sensu nie ma.

pbabik, Świetnie :smiley: juz sie nie mogę doczekać jak cos bedzie w sieci.

A jest możliwość renderowania nazwy jak taki szlak ją posiada? Np.

Uploaded with ImageShack.us

Wtedy bym zrobił osobna warstę z:
-szlakami rowerowymi
-szlakami turystycznymi zwyklymi
-szlakami turystycznymi specjalnymi
+jeszcze jakie tam są (konne itp)

Pozdro

I żeby jeszcze te rendery można było zabrać ze sobą na urządzeniach mobilnych!
Bo jeździć rowerem po lesie z wydrukowaną mapą z OSM z naniesionymi szlakami to nie tak :slight_smile: Jest to możliwe?

Wiele aplikacji korzysta on line z openstreetmap.org (sciaga tiles) jesli ta aplikacja bedzie kafelki sciagala z serwera z renderingiem pbabika, to nie widze problemu.

Można też porobić kafelki dla TrekBuddy, jak to robi firma Compass (i zdziera za swoje produkty niemiłosiernie, 4 razy tyle co za mapę papierową) - to praktyczniejsze rozwiązanie do lasu, przynajmniej przy polskim mobilnym internecie.
A co do nazwy szlaku to:

Pozostaje pozbyć się atrybutów “colour” i “route” z dróg, oraz nazw typu “zielony szlak” z bazy.

A dasz radę zdradzić trochę tajemnicy jak to w mapniku robisz? :stuck_out_tongue: bo starałem sie kiedyś coś zrobić ale mialem problemy z relacjami :slight_smile:

Generuję nowy tag wg pomysłu Balroga (patrz wątek “Szlaki miejskie, górskie”), potem dla każdej kombinacji kolorów osobną sygnaturę złożoną z 1-4 linii, które rozdzielam parametrem stroke-offset. Standardowy mapnik może nie obsługiwać tego parametru, jest odpowiedni patch - łatwo go znaleźć przy pomocy google. A relacje (importowane przez osm2pgsql jako zwykłe linie, więc mało użyteczne) służą wyłącznie do etykietowania nazw.

A ma ktoś pomysł jak cos takiego napisać w mapCSS?:stuck_out_tongue: