ogr2ogr sortowanie danych

Witam,
jak eksportuje dane np linie przy pomocy ogr2ogr do formatu geojson to jest w nich kolumna o nazwie z_order i po niej sortuje malejąco, czy jest możliwość aby dało tak się zrobić z multipolygonami? W pliku osmconf.ini przy warstwie lini jest zawarta taka notka

#computed_attributes must appear before the keywords _type and _sql
computed_attributes=z_order
z_order_type=Integer
# Formula based on https://github.com/openstreetmap/osm2pgsql/blob/master/style.lua#L13
# [foo] is substituted by value of tag foo. When substitution is not wished, the [ character can be escaped with \[ in literals
z_order_sql="SELECT (CASE [highway] WHEN 'minor' THEN 3 WHEN 'road' THEN 3 WHEN 'unclassified' THEN 3 WHEN 'residential' THEN 3 WHEN 'tertiary_link' THEN 4 WHEN 'tertiary' THEN 4 WHEN 'secondary_link' THEN 6 WHEN 'secondary' THEN 6 WHEN 'primary_link' THEN 7 WHEN 'primary' THEN 7 WHEN 'trunk_link' THEN 8 WHEN 'trunk' THEN 8 WHEN 'motorway_link' THEN 9 WHEN 'motorway' THEN 9 ELSE 0 END) + (CASE WHEN [bridge] IN ('yes', 'true', '1') THEN 10 ELSE 0 END) + (CASE WHEN [tunnel] IN ('yes', 'true', '1') THEN -10 ELSE 0 END) + (CASE WHEN [railway] IS NOT NULL THEN 5 ELSE 0 END) + (CASE WHEN [layer] IS NOT NULL THEN 10 * CAST([layer] AS INTEGER) ELSE 0 END)"

czy tylko linie mogą posiadać tą wartość? Widziałem jeszcze kiedyś że pliki z kiedyś działającej strony eksportowane do geojson miały w polygonach kolumne sort_rank i chyba po nich też można było sortować

sort_rank: a suggestion for which order to draw features. The value is an integer where smaller numbers suggest that features should be “behind” features with larger numbers.

Jeśli dobrze rozumiem jak to działa, to tak, ogr2ogr generuje z_order dla linii. Tam są tagi typowe dla lini

Ten sort_rank po wyszukaniu w Google odnosi do dokumentacji Tilezen. https://github.com/tilezen/vector-datasource/blob/master/docs/layers.md

Tu dokumentacja: https://github.com/tilezen/vector-datasource/tree/master/spreadsheets/sort_rank

Dla porównania w przypadku domyślnego stylu mapy, który widać na osm.org multipolygony są sortowane po way_area. Dzięki temu mniejsze wskakują nad większe.

dzięki za odpowiedź, dokładnie chodzi mi o to aby mniejsze polygony pokazywały się nad większymi, próbowałem w ogr2ogr dodać w pliku osmconf ten tag way_area w (attributes=) ale nie pojawia się po wygenerowaniu pliku w geojson, spróbowałem jeszcze sortować po osm_way_id bo taki tag mi generuje automatycznie w geojson ale np budynki chowają mi się pod większymi obszarami zieleni więc po tym tagu nie posortuje mi raczej dokładnie. Czy jest mozliwość aby otrzymać ten tag w ogr2ogr? Czy bym musiał zrobić coś na wzór tak jak z liniami, czyli umieścić ten tag w computed_attributes? Czy zostaje mi tylko osm2pgsql żeby ten tag utworzyć?

[multipolygons]
# common attributes
# note: for multipolygons, osm_id=yes instantiates a osm_id field for the id of relations
# and a osm_way_id field for the id of closed ways. Both fields are exclusively set.
osm_id=yes
osm_version=no
osm_timestamp=no
osm_uid=no
osm_user=no
osm_changeset=no

# keys to report as OGR fields
attributes=name,name:en,name:pl,type,aeroway,amenity,admin_level,barrier,boundary,building,craft,geological,historic,land_area,landuse,leisure,man_made,military,natural,office,place,shop,sport,tourism,waterway,religion
# keys that should NOT be reported in the "other_tags" field
ignore=area,created_by,converted_by,source,time,ele,note,openGeoDB:,fixme,FIXME
# uncomment to avoid creation of "other_tags" field
other_tags=no
# uncomment to create "all_tags" field. "all_tags" and "other_tags" are exclusive
all_tags=no

W jakim programie używasz danych OSM? To mogłoby ułatwić pomoc.
Poza tym łatwiej Ci będzie jeśli rozdzielisz wszystko na osobne warstwy: budynki, woda, landuse, itp. Wtedy i bez sortowania ładnie powinno wyjść.

A jeśli chodzi o osm_id, to tylko identyfikator. Nie jest konieczny do konsumpcji danych, nie wnosi żadnej informacji poza… byciem unikatowym identyfikatorem.

Nawet osm_id się czasem przydaje - w OSM Carto jest stosowany m.in. po to, żeby położenie nazwy miejscowości nie zmieniało się jeśli nazwa przekracza granice (meta)kafelków:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/4b9771de1c7242f2026a5fd40d19b8599c9c19c5/project.mml#L1309

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące sortowania, mianowicie w ubuntu w terminalu gdy chce sortować linie komenda:

ogr2ogr -f GeoJSON placelinessort.geojson placelines.geojson -sql "select * from lines ORDER BY z_order DESC

to wyskakuje mi znak “>” natomiast na systemie windows jest wszystko ok, czemu tak się dzieje? coś źle wpisuje?

dzięki za pomoc

Brak cydzysłowu na końcu?