Od czego zacząć?

W mojej okolicy mapa wygląda tak: http://www.openstreetmap.org/#map=17/52.21254/20.77218 Nie ma zarysu budynków ani innych obiektów. Tylko ulice i numeracja posesji. Próbowałem coś poczytać na ten temat, ale się to wszystko gmatwa i robi się jakaś czarna magia. Czy są jakieś proste graficzne sposoby na oznaczenie budynków. I gdzie mogę znaleźć proste opisy co do edytowania map. Bo to co znalazłem to jest jakieś jak dla programisty…

Mam zainstalowany JOSM

Kiedy wstawiałem link do tego topiku to mapka była pusta. Teraz za każdym razem gdy powracam do tego linku to obiektów przybywa. Jeżeli w przyszłości ktoś tu zajrzy i będzie uzupełniona o zabudowania to znaczy że udało mi się coś zrobić. Może nieudolnie ale to są moje początki. Uczę się na swoim domu i sąsiadach. Jeżeli ktoś zuważy błędy to proszę o uwagi i krytkę. Bardzo proszę o wyjaśnienie w czym rzecz abym na przyszłość błędów nie popełniał. Mile widziane linki do dalszej edukacji związnymi z błędami i nie tylko. Pozdrawiam i dziękuję.
Topik będę śledził na bierząco.

Tutaj http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Roof_modelling opisalem jak rysowac budynki z tla Bing. Rysujesz obrys i piszesz jako atrybut building = yes.
To tak na poczatek…

A gdzie się ten atrybut wpisuje? To jedno, a drugie jak przesunąć ramkę narysowaną na dachu względem posadowienia budynku bo w opisie z linka tego niema. Jest napisane aby przesunąć. Jak ppm? Narobiłem bałaganu z jednym budynkiem ale myślę że to poprawię. Muszę jeszcze skalibrować zarys dróg bo się nie pokrywą z tłem Binga.

Zanim zaczniesz coś poprawiać (a szczególnie drogi) to poczytaj…
Zacznij od tego:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=5632

Opisy do JOSM sa np. tu: http://josm.openstreetmap.de/wiki/Help/EditToolbar (przesuwanie).
Na poczatku to sie wszystko wydaje trudne, ale z pewnoscia wiele osób znajacych JOSM lepiej ode mnie chetnie Ci pomoze w zrozumieniu dzialania programu.
Fajnie ze do nas dolaczasz, serdecznie Cie witam w imieniu naszej spolecznosci!

Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Zapoznam się z materiałem który mi podrzuciliście i uzupełnie braki w mapie, na ile dam radę, przynajmniej w moim miasteczku - Ożarów Mazowiecki. Trafiłem na tę mapę przeglądając inne. Zauwarzyłem że buduje ją społeczność internetowa. Tu gdzie mieszkam jest biała plama. Więc postaram się to uzupełnić. :slight_smile:

Super, dzialaj. Kazdy z nas musial przebrnac przez pare trudnosci na poczatku projektu, ale komunikacja na forum dziala niezle i kazdy rozumie ze istniejace opisy nie zawsze sa idealne. Tak wiec spokojnie pytaj gdyby co.

Powodzenia i wytrwałości :slight_smile:

W razie problemów - forum jest fajne, bo odpowiedzi zostają na później, ale gdybyś potrzebował szybkiej (p)odpowiedzi polecam IRC.

Protokołu można używać różnie - nawet w aplikacjach(o tym doczytasz), ale na początek wystarczy wejść na stronę http://irc.openstreetmap.org/ podać swój nick i jako kanał (Channel) wybrać #osm-pl… na pewno się znajdzie ktoś, kto szybko udzieli odpowiedzi.

Pozdrawiam

Ten filmik może Ci się przydać http://www.youtube.com/watch?v=DEQo4Jm-aPY Większość mapowiczów używa JOSM ponieważ ma dużo większe możliwości, więc się nie zrażaj tylko pytaj śmiało :wink:

Może znajdzie się ktoś z “zacięciem” aktorskim i nagra tutorial z obsługi JOSM - zarówno podstawowych jaki i zaawansowanych funkcji? :slight_smile:

Tutoriale istnieją. Znajdziesz je na You Tube wystarczy wpisać “JOSM” w wyszukiwarce portala. Problem w tym że są w języku angielskim. Przydało by się aby ktoś opracował napisy do nich. Druga sprawa że są tak nagrane jak by się ten ktoś spieszył do czegoś. Klika w szalonym tempie i mów do tego szyko że czasami nie da się zrozumieć prostych słów, nie mówiąc już o technicznych. Sciągnąłem sobie na dysk, taki jeden i musiałem spowolnić odtwarzacz aby uchwycić co po czym klika i co z czego wynika, itd. W wyniku spowolnienia dźwięk stał się znieakształcony, i stał się tutorialem obrazkowym. Wiele musiałem sie domyslać, potem odtwarzać w normalnym tempie. I tak kilka razy zanim dokładnie zajarzyłem. Większość tutoriali jest dobrze nagrana. Ale bez znajomości języków to ciężko zajarzyć czasem o czym mowa i czego ten dotyczy. Spotkałem nawet w języku niemieckim. Przydało by się zrobić przypięty topik tylko z tutorialami. Pytanie do adminów. Cy da się wrzucać pliki do topiku. Jeżeli tak to jaka waga maksymalna Chodzi mi o napisy w pliku np *.srt które mają max kikadziesiąt kilobajtów. W powiązaniu z linkiem do tutoriala to by było coś. Pozdrawiam. :slight_smile:

Właśnie to miałem na mysli. Coś na wzór filmiku opisującego “kalibracje Binga”:slight_smile: