Nowy Online-Edytor “iD” jest już na głównej stronie OSM...

Słuchaj bardziej doświadczonych mapowiczów i zacznij używać JOSM;)

http://www.openstreetmap.org.pl/materialy/wprowadzenie-openstreetmap.pdf

popieram ;). Mnie też JOSM na początku odrzucił i pomyślałem “nigdy w życiu”. Ale po jakimś czasie okazuje się, że wygoda i możliwości są nieporównywalne.

Mnie od początku odrzucał potlatch, a o JOSM’ie chyba nie miałem pojęcia, aż do czasu ; D

W nowej wersji iD pojawi się sporo poprawek do wydajności i obsługa relacji.

Tutaj jest roadmap rozwoju iD:
https://github.com/systemed/iD/wiki/1.1-Roadmap

Z początku myślałem, że iD sprawi, że na OSM pojawi się więcej maperów i, co za tym teoretycznie idzie, więcej zebranych danych. Teraz iD porównuję do naładowanego pistoletu w rękach małego dziecka. Dla przykładu w moim mieście pojawia się coraz więcej błędów - niepołączone drogi, ścieżki “w powietrzu”, zepsute relacje, złe oznaczenia drogi jednokierunkowej (w rezultacie blokuje całą ulicę w nawigacjach). Można jeszcze długo wymieniać.

iD dodaje moim zdaniem nadmiarowe tagi. Na przykład swoim interfejsem niejako wymusza określenie, czy droga jest dwu-, czy jednokierunkowa. Jeśli jest dwukierunkowa, to dodaje oneway=no. Ale czy to ma sens, skoro “no” to wartość domyślna? IMO to tylko niepotrzebne powiększanie bazy danych.

oneway=no ma pewien sens. Dzięki temu wiemy, że droga jest na pewno dwukierunkowa, a nie, że ktoś nie wiedział jaka jest. Dla bazy to nie jest spore obciążenie. Ale jeśli chodzi o sam edytor iD to racja, generuje równie dużo błędów co potlatch. Przydałby się mu walidator taki jaki jest w JOSM :-/ No cóż, nowi uzytkownicy generują sporo błędów, ale co któryś z nich zostanie z nami na dłużej i po pewnym czasie stanie się bardzo dobrym mapowiczem :slight_smile:

A horse=no? O ile nie mylę tagu - pojawiają się takie tagi w Lublinie na drogach, gdzie nie ma zakazu jazdy wierzchem, a jednak są. Pomijam zmiany nazw ulic, bo się połączyły z innymi i straciły swoje nazwy właściwe. Zgłaszanie tego do OSM nie ma sensu, bo i tak za chwilę ktoś zmieni, zwrócenie uwagi jest też bez sensu, bo ten ktoś wie lepiej, bo “mieszka tu i wie co robi”.

Nie wiem na jakiej podstawie następuje połączenie drogi lokalnej ślepej od zawsze z drogą wojewódzką, bo na żadnym zdjęciu - nowym/starym nie widać połączenia, a widać ewidentnie chodnik uniemożliwiający przejazd.

Obserwuję tylko Lublin i okolice, ale jeżeli tak samo wygląda proces edycji mapy w innych obszarach to nie jest wesoło.

To chyba metoda łowienia na “duże oczka”. :wink:
W sumie mapuje od niedawna, ale też uważam, ze nowi robią zbyt wiele błędów i takie własnie narzędzia jak iD w dużej mierze im to ułatwiają. Problemem jest to, że zanim zaczną mapować nie chce im się nawet zapoznać z fundamentalnymi podstawami, a gdy zwróci im się uwagę to albo to ignorują, albo się zniechęcają do dalszej pracy. Owszem jest to “darmowy projekt” , ale nie oznacza, że można “odwalać fuszerkę”…
A wystarczy wejść na forum, zapytać doświadczonego mapowicza. Mała podpowiedz: kolega** Dotevo** jest w tej kwestii bardzo pomocny:D

Nie wiem, czy wyczailiscie, ale iD jest juz jako domyslny soft na OSM.
Tu byla dyskusja:

http://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2013-August/067850.html

Osobiscie nie jestem zwolennikiem tego rozwiazania.

I potlatch i iD generują błędy, więc pozostaje namawianie ludzi na JOSM, który ma walidator.

Tak. A najbardziej irytuje to, ze gdzies tam zostaje podjeta decyzja a spolecznosc zostaje postawiona przed faktami dokonanymi. Byla dyskusja, owszem. Bylo duzo glosów krytycznych i glosów za. Ktos jednak arbitralnie zdecydowal i basta. Dlatego tym razem kandyduje do OSMF. Nie zebym ich kochal, ale wkurza mnie to, jak ten system dziala.

Nie znalazłem lepszego wątku związanego z iD, a właśnie nadchodzi wersja 2.0.0 i jest prośba o testowanie wersji beta, tłumaczenie itp.:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2016-November/077036.html

Czy ktoś może potwierdzić, że iD sam zmienia building=service na building=yes? Sam nie korzystam z tego edytora, ale coraz częściej trafiam na tego typu edycje.

Czasami może zmienić na yes, a czasami usunąć. I nie tyle sam, co przy wykonaniu operacji na budynku, np. dodaniu do niego tagu shop, amenity itp. poprzez skorzystanie z presetów.