Nowa książka o OSM

Panowie,
swego czasu gdy trup (stowarzyszenie OSM Polska, sorry) jeszcze się ruszał, dyskutowaliśmy nad napisaniem podręcznika do mapowania. Pomysł był taki, żeby zebrać rzeczy które są już na Wiki plus ustalenia które de facto nie są dla nowicjuszy łatwe do odnalezienia.

Każdy kto chciałby napisał by jeden krótki fragment na wybrany temat. Ja wziąłbym np. mapowanie budynków w 3D, rekonstrukcję rzutów ze zdjęć lotniczych plus area:highway.

I tak chciałbym Was osobiście spytać czy gotowi bylibyście się dołożyć tak żeby powstał taki zbiorowy projekt Stowarzyszenia i nie tylko.

Przykładowa tematyka:
Basics Mapping:
Basics geodezja i GPS:
RTK: Kolega Marek Kupaj?
Mapy Garmina:
Importy: Kolega Zibi?
Mrówki: Kolega Mrówka?
Pożarnictowo i hydranty
OSMapa
Ciekawostki i śmieszne historie: kolega RMikke?
Groby
Apki pod OSM
Edytory krótki opis
Renderowanie własnych map

JOSM wprowadzenie:
PlugIny JOSM: to chyba my wszyscy
np. Tracer kolega Rowers2

To tak naprawdę, naprawdę na szybko parę tematów. Myślę, że aby książka była strawna, to trzeba ją przeplatać ciekawostkami z zakresu OSM. Jeśli się zbierzemy to do końca roku to wydamy. Dystrybucja przez EMPiK czy inne sieci wydaje mi się całkiem możliwa.

Co Wy na to?

Widzę jeden mały problem - OSM ciągle się zmienia i to co dzisiaj jest aktualne, niekoniecznie musi takie być za np. 3 lata. No ale, gdyby na to patrzeć, to nikt by nie wydawał książek typu “Poznaj MS Office 2000” :wink:

:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
To prawda. Dlatego na początku trzeba by dać disclaimer.
W sumie warto by mieć jakiś dokument w sieci w którym moglibyśmy pracować nad strukturą książki.

A to nie jest ta książka?

Idea słuszna, ale popatrz na przykład na hasło wtyczki do JOSM

https://pl.wikibooks.org/wiki/OpenStreetMap/Zaawansowany_JOSM#Wtyczki

:laughing:

Może zrobić wg tematów Marka (+ inne) ale wideoporadniki? Stworzyć osmowy kanał na Youtube i tam je wrzucać. Można by je “zangielszyć” wykorzystując napisy.

Swego czasu miałem zrobić serię video tutoriali od podstaw do zaawansowanych rzeczy. Ale wymaga to dużego przygotowania, dlatego się nie zabrałem za to.

Taka wiedza jak na Wikibooks jest jak dla mnie bardziej uniwersalna. Zawsze można dodać coś czego brakuje uzupełnić o brakujące fotografie czy poprawić zły tekst. Tym bardziej dla OSM gdzie wszystko się w miarę szybko zmienia.
Z książką już tak kolorowo nie ma.

Chociaż z drugiej strony książka z ciekawą okładką i zawartością zawsze mogła by interesować i na pewno fajnie by mieć coś takiego na swojej półce. Ale raczej to dla miłośników OSM. Czy jest ich na tyle żeby opłacało się wydawać książkę? Ja tego nie wiem

Mi nie do końca przekonuje ten pomysł dlatego że w OSM jest wiele informacji z odnośnikami (linkami)
W książce nie kliknę w link który mnie poprowadzi w odpowiednie miejsce. A OSM jest to jednak twór internetowy, który bardziej pasuje do nauki z praktyki oraz krótkich wideo obrazów (GIF itp)
Nie uda się też opisać wszystkich tagów.

Widziałem kilka książek (w języku obcym) o OpenstreetMap, więc nie jest to na pewno nowy pomysł. Ale to trochę tak tak jakby robić książkę o Wikipedii czy o GoogleMaps. Pytanie czy kogoś nowego ona zainteresuje.

I zależy czy była by to skondensowana wiedza dla początkujących czy od razu praktyczna dla bardziej zaawansowanych czy dwa w jednym.

Ostatecznie jestem jednak za tym żeby rozwijać pl.wikibooks.org/wiki/OpenStreetMap i wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl a potem przekazywać wiedzę na video tutoriale

Faktycznie, trzeba by się zastanowić do kogo miałyby być skierowane te informacje. Jeśli chodzi o zachętę do mapowania, to wg mnie dobrze przygotowane wideoporadniki zrobią to najlepiej, bo oprócz treści, nowi mapowicze mają również możliwość zobaczenia, jak to wygląda w praktyce. Myślę, że będą dobrą motywacją dla początkujących i średnio zaawansowanych.

Z kolei bardziej zaawansowani, wydaje mi się, poradzą sobie nawet z anglojęzyczną literaturą.

W RFN książka Frederika rozeszła się jak świeże bułeczki. Nie chcieli byście mieć książki własnego autorstwa?
A videotutoriale? Jak najbardziej.

Jeśli to możliwe proponowałbym użycie takich narzędzi jak GitBook. Pracujemy nad projektem współbieżnie, książka w wersji internetowej jest dostępna zawsze i wszędzie (i z możliwością poprawy), przy jednoczesnym nadzorem przez “redaktorów” (w przeciwieństwie do trybu pracy jaki proponuje Wikipedia).
Jeśli jest możliwość wydania to po prostu bierzemy aktualną wersję i dajemy wydawcy.

Działający przykład: https://docs.duckduckhack.com/

Jestem za, dobry pomysł. Od jutra zabieram się za spis treści. Proszę o współpracę…

Jednak proponuję zostać przy wikibooks. Gitbook jest darmowy ale tylko do 5 kolaborantów.

Ja wikibooks kompletnie nie moglem zrozumieć.To jakieś pisanie artykułu za pomocą treści jakie są już na wikipedii.
To jakiś kolaż zdjęć i streszczenie wiki?
Zakładanie książki jakieś kompletnie nieintuicyjne.

Piszesz o generowaniu książki z artykułów z Wikipedii. A Wikibooks to coś zupełnie coś innego. Tam sie normalnie pisze książkę korzystając z mechanizmów wiki.

Są dwie strony

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Main_Page?uselang=pl

i https://pl.wikibooks.org/wiki/OpenStreetMap

to pierwsze to oficjalne wiki OSM? zawiera znacznie więcej contentu ale wydaje mi się mniej przejrzysty niż wikibooks

Po drugie na wikibooks można utworzyć książkę i zamówić w formie płatnie wydrukowanej książki nawet do Polski. (Korzystał ktoś?)
Lub wyeksportować do PDF. Naprawdę ciekawe opcje
Więc zabieram się za poprawę/dodawanie do książki Openstreetmap na wikibooks
Najpierw uzupełnię ją o treść którą zamieściłem w swoim poście
tutaj: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=54866

A potem kolejne poprawki i rozbudowywanie tak aby zawierała jak najwięcej informacji :slight_smile:

Wszystko można poprawić… Tylko autorów nam potrzeba.

Wspaniale. Musimy się prędzej czy później spotkać i porozmawiać.
W sumie bardziej to będzie dotyczyło układu redakcyjnego niż czegokolwiek innego.

W międzyczasie być może paru z Was napisze od siebie trochę o tym, na czym najbardziej się zna? Jedną rzeczą jest np opis plugIna a inną jak go najsensowniej używać by praca przebiegała jak najsprawniej. Tego jest brak.

O jak bardzo TAK.

W założeniu na wikibooks odnośniki do wikipedii są dodatkiem a nie głównym wytworem książek. Jak ktoś nie ogarnia, jest strona pomocy, jestem tam też nieoficjalnym przewodnikiem.

Widzę, że w książce pojawiła się informacja o czacie. Proponuję wpisać też akapit o czacie do rozdziału Ważne zasady edycji, bo tam bedziemy odsyłać początkujących.