Notatki - funkcja dla mapujących czy dla użytkowników?

Notatka z dnia czerwiec 07, 2013 12:46

,Malowniczo położona w zabytkowym młynie smażalnia ryb. Pstrągi prosto z odnogi Iny. Plac zabaw.
Tel. stac. 95 747 26 72.‘’

dnia sierpień 06, 2013 20:52 została rozwiązana przez cyganp z komentarzem

,No i? Tu się zgłasza błędy i braki…‘’

Z jakiego zapisu w OMS korzysta Cyganp likwidując rzetelną informację.
Opis funkcji “Notatki” brzmi
,Informacja, którą wprowadzasz, będzie wyświetlana dla innych użytkowników w celu poprawy jakości mapy. Podaj więc jak najwięcej szczegółów oraz ustal pozycję markera tak dokładnie, jak to możliwe.‘’.

Reaktywuj. Wg mnie to ważna informacja. Swoją drogą widziałem kilka bezsensownych notatek, ale już je dawno pozamykałem.

Większość z zawartych tutaj informacji powinna być zamieszczona w odpowiednich tagach.
A to, że “malowiniczo położony” i “Pstrągi prosto z Iny” to w sam raz do “description”.

Ten tekst przypomina raczej reklamę, a nie informację mapową.

Notatki to raczej powinny służyć edytującym - coś na wzór fixme=*.

name=Smażalnia ryb
amenity=fast_food
cuisine=fish_and_chips
phone=+48 95 747 26 72
description=Malowniczo położona w zabytkowym młynie smażalnia ryb. Pstrągi prosto z odnogi Iny. Plac zabaw

A po wprowadzeniu notatka do zamknięcia, a nie do przywrócenia jak sugeruje dotevo.

Oczywiste jest, że można tu zostawiać rózne informacje. Ta, jak pokazał Zbigniew, ta też jest dość wartościowa i prawie kompletna. Gdyby ktoś chciał się zareklamować, wprowadziłby inne informacje - nazwę, adres.

Nie powinniśmy od razu tępić informacji nieprzydatnych nam. Uważam, że te notatki można wykorzystywać na rózne sposoby. Ktoś się może chcieć umówić i wskazać w ten sposób miejsce spotkania z opisem.

EDIT. Zibi: zabrakło informacji o zabytku i młynie :stuck_out_tongue_winking_eye:

Zibi, Marimil, slusznie.
Musimy sie liczyc z nowymi nie znajacymi zasad jakimi sie poslugujemy.
Postapil bym dokladnie tak samo jak Zbigniew.
Fakt, sposób opisu brzmi jek reklama, jednakze moze ktos chcial oddac fakt ze cos jest polozone “ladniej niz przecietnie”. W koncu na punkty widokowe tez jest tag, no ale trzeba o tym wiedziec. Ryby swieze sa rózne od sprowadzanych z chlodni. Warto sobie wypracowac pare przykladów jak z opisu osoby nie znajacej zasad tagowania OSM ekstrahowac pis w postaci tagów.

Nie chciałem nikogo o coś takiego oskarżać - tak to jednak wygląda. Pożyteczniej by jednak było wprowadzić to od razu jako POI

I placu zabaw :slight_smile:

Też nie miałem takiej intencji :slight_smile:

Chodzi mi o to, że póki co, jest to jedyny sposób, aby wskazać komuś miejsce lub zapisać jakieś wydarzenie korzystając z OSM. A i OSM może skorzystać.

Swoją drogą brak informacji o tej smażalni też jest błędem.

Miałem na myśli, że ta notatka ma sens i żeby jej nie usuwać zanim dane nie zostaną przepisane na mapę.

Odświeżam temat ponieważ Silnikowiec robi sobie samowolkę w notatkach:
Po krótkiej walce http://www.openstreetmap.org/?note=43870#map=18/52.21664/20.86755&layers=N
otwiera kolejną http://www.openstreetmap.org/?note=43870#map=18/52.21664/20.86755&layers=N

i takich przykładów dużo:
http://www.openstreetmap.org/?note=8731#map=19/52.21480/20.85958&layers=N
http://www.openstreetmap.org/?note=40531#map=17/52.21642/20.91003&layers=N

Ponieważ rozwiązuję kilkanaście notek dziennie bardzo denerwuje mnie, że trację czas na rozwiązywanie nieistniejących błędów. Oczywiście już nawiązywałem kontakt mailowy, a raczej on i zostałem zbesztany za zamykanie notatek, a moje argumenty nie pomagają.

Nie lubię się powtarzać, ale uważam, że notatki służą tylko do zgłaszania błędów lub braków. Po wprowadzeniu do OSM powinny być zamykane.
Na jakiej podstawie kolega Silnikowiec uważa inaczej?

Tej

Również uważam, że kolega Silnikowiec jest w błędzie. Do czego niby miałaby służyć ta notka?

Albo jest to odwet za sprzeciw przeciwko usuwaniu drzew (“Zaciemnia lub całkiem uniemożliwia opis/odczyt obiektów miejskich…”) albo kompletnie nie pojmuje idei OSM:

Czyli katalogiem usług?

Katalogiem jest już teraz, mamy przecież contact:* i wiele innych tagów, które po odpowiednim wyciągnięciu z bazy mogą posłużyć za katalog. Nie potrzeba do tego interaktywnej warstwy.

Witam.
O wilku mowa!
Panowie! Wyobraźcie sobie, że jesteście użytkownikami masowymi OSM. Nie interesuje was nic tylko wiedza o konkretnym obiekcie publicznego przeznaczenia.
Moje notatki właśnie do nich są skierowane! Nie do Was, wytrawnych mapowiczów. Jeśli uważacie, że notatka jest jedynie do sygnalizowania błędów to niszczycie atrakcyjność OSM’a.
Jeśli w mieście nie pokażecie i nie stolerujecie pokazywania istotnych danych do opisu obiektów przeznaczenia publicznego to jesteście zaporą oprzed umasowieniem oglądalności OSM. Ekskluzywnym klubem w ramach inicjatywy otwartego źródła informacji.
Dotevo żali się na mnie w jednym z postów , Ponieważ rozwiązuję kilkanaście notek dziennie bardzo denerwuje mnie, że trację czas na rozwiązywanie nieistniejących błędów."
Czy uważacie, że to on ma rację.?
Kiedy otwiera notatkę na obiekcie i widzi, że to prawda, a nie błąd niech jej nie kasuje dla kogoś to jest to czego szukał i nie wczuwa się w rozterki Dotewo.
Oczywiście staram się informować prawdziwie i nie widzę, aby ktoś tak to przeżywał jak On.
Pozostaje przy swojej argumentacji i proszę o uszanowanie jej.
Maciek , Silnikowiec"

Nie, bo utrudniasz mi pracę, która jest konstruktywna dla OSM

Strona osm.org jest stroną dla mapowiczów, a nie dla przeciętnego fejsbukowego klikacza. Notatki tam wprowadzane są przeznaczone dla mapowiczów, a nie dla fejsbukowych klikaczy i służą poprawianiu surowych danych, a nie tworzeniu katalogu fajnych miejsc.

Ja uważam, że ma rację.

Popieram w całej rozciągłości.

@Silnikowiec
Z jednej strony pozostawienie tego typu notatek bedzie zaciemniało mapę tym wprowadzającym dane do OSM.

Z drugiej – potencjalny użytkownik-odczytywacz (nie OSMowicz) takiej notatki wcześniej czy później zacznie klikać w inne i przypuszczam, że treści typu “tu jest błąd w nazwie” nie będą dobrze świadczyły o OSM.

Dotevo ma rację.