Nieistniejący rezerwat przyrody

Kiedyś granice rezerwatów przyrody zostały zaimportowane z European Environment Agency i super, ale jest (był) sobie rezerwat, z którego ochrona została zniesiona i obszar nie jest już rezerwatem przyrody. Po prostu go usunąć i zapomnieć że był, czy może oznaczyć jako historyczny (jak?), żeby informacja o nim nie przepadła bezpowrotnie?

A jest jakiś specjalny ślad po nim? Jak był budynek i go nie ma, to usuwamy, jeśli zaś są ruiny, to tak je oznaczamy, bo fizycznie są - analogicznie jeśli po parku została tylko przyroda :), to ja zostawiamy, ale park wyrzucamy (jeśli nie zmienił jedynie formy - wtedy tylko zmieniamy tagowanie obszaru).

A który to rezerwat? Sprawdź może jeszcze na tej mapie http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/ czy na pewno on już nie istnieje.

Rezerwat przyrody “Błonie”: http://www.openstreetmap.org/#map=16/52.0690/19.1428
Na pewno nie istnieje: http://bip.lodz.rdos.gov.pl/zarzadzenie-nr-publikowane-w-dzienniku-urzedowym-wojewodztwa-lodzkiego-poz-3556-regionalnego-dyrektora-ochrony-srodowiska-w-lodzi-z-dnia-26-czerwca-2013-r-w-sprawie-zlikwidowania-rezerwatu-przyrody-blonie

W terenie oczywiście nie zaszły żadne zmiany z powodu zlikwidowania rezerwatu.

Na mapie powinny się znajdować obiekty istniejące, więc generalnie powinno się go usunąć, ale poczekaj może jeszcze na inne opinie.

Historyczny to chyba jednak coś więcej niż “było ale już nie ma”. To na przykład poprzednia funkcja istniejącego obiektu albo chociaż coś, co ma istotny wpływ na teraźniejszość, nawet jeśli fizycznie nie istnieje. Nie widzę wartości w przebiegu granicy nieistniejącego, szeregowego rezerwatu.

Ale tak właściwie to nie wiemy o jaki rezerwat chodzi i co tam się znajduje :slight_smile:
Jeśli jest tam coś ciekawego to można to oznaczyć w ten czy inny sposób. To, że formalnie zdjęto rezerwat z jakiegoś obszaru może być decyzją polityczną, bo komuś było na rękę wybudować tam hotel :stuck_out_tongue:
Trzymajmy się zasady “on the ground”, czyli to co w terenie to i na mapie.

No właśnie. Notka o likwidacji jest równie lakoniczna a myślałem, że się z niej coś dowiem. Generalnie ze zdjęć satelitarnych to na tym obszarze nie widać by cokolwiek tam było, więc skąd tam rezerwat się w ogóle wziął? Torfowisko może czy coś w tym stylu. Tak czy owak nie słyszałem by w kraju był jakiś kataklizm ekologiczny by likwidować rezerwat ten czy inny…

fajna strona. Dorzuciłem do linków. Z pewnością będę korzystał w przyszłości :slight_smile:

Tak swoją drogą to zgodnie z powyższą mapą w tym rejonie http://www.openstreetmap.org/#map=16/49.7977/22.3438 powinien być oznaczony rezerwat Kozigarb. Można te granice wprowadzić z jakiegoś importu? Jeśli tak to proszę o jego dodanie gdyż nie chciał bym ich wprowadzać od ręki mimo że akurat mapuje te okolice.

Mówiąc o mapowaniu to w JOSM obszar parków krajobrazowych wyświetla się na jasno zielono. Proszę pogadajcie z kim trzeba by było to bardziej przeźroczyste, gdyż patrząc rejon “Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego” mam już zielono przed oczami :slight_smile: nie mówiąc o tym, że trudniej spostrzec przez niego detale do micromappingu.

W JOSMie masz filtry (Okna->Filtry) gdzie możesz sobie go ukryć.

Wrzuciłem bezpośrednio od GDOŚ.

Wracając do rezerwatu Błonie, był to rezerwat słonoroślowy, jednak od nastu lat słonoroślna zanikały aż całkowicie zniknęły (nie do końca wiadomo dlaczego) i RDOŚ w Łodzi zlikwidował rezerwat ze względu na bezpowrotną utratę walorów, dla których został powołany.

No jak go nie ma - to do skasowania.

*jeśli

działa znakomicie :slight_smile:

Podziękować. Może kiedyś któregoś dnia też się nauczę te importy robić