Nieistniejąca ulica w Otwocku

Czołem! Jestem tu nowy - śmiało karćcie mnie, jeśli nie umieściłem tej wiadomości w odpowiedniej kategorii.

Mam pytanie dotyczące Al. Róż w Otwocku. Fragment między Kubusią Puchatką a Władysława Syrokomli nie istnieje. Zamiast tego jest wąska ścieżka, która idzie trochę inną drogą niż to jak ulica jest widoczna na OSM.

  1. Czy ktoś może mi pomóc w usunięciu w/w fragmentu Al. Róż?
  2. Czy mogę gdzieś znaleźć instrukcję, jak uzyskać współrzędne GPS, aby można było dodać w zamian tę ścieżkę?

Chyba chodzi o odcinek na NE od tego punktu:

Czy po takich zdjęciach nie da rady narysować tej ścieżki?:

Zależy, jak bardzo precyzyjne powinno to być. Na tym zdjęciu nie widać tej ścieżki - jedyne co tam widzę to taki niby-podjazd pod adres Kubusia Puchatka 45/47. Ulica nie prowadzi nigdzie indziej. Dalej jakieś szopy, nie wiadomo do której posesji należą.

Mogę tam pojechać i przejść ścieżkę jeszcze raz z urządzeniem GPS. Jest to raczej ścieżka nieformalna (czytałem na forum, że jest na to tag), więc nie bardzo widzę inny sposób jej udokumentowania (ale jak mówiłem, jestem tu nowy, więc proszę mnie poprawić w razie potrzeby).

Tak z innej beczki, ten kawałek bardzo ładnie pokazuje jak język polski potrafi być zwodniczy.
Mam autystycznego syna, który nasz język próbuje jakoś sobie usystematyzować. Jest we Wrocławiu ulica Hallera, prostopadłe do niej to między innymi Wróbla, Słowcza, ale też Mielecka, Kolbuszowska, Gajowicka… analogicznie do nich skonstruował, że jedzie ulicą Hallerą. Ale z drugiej strony, jest ulica Pawia (zakładam, że analogiczna do wcześniejszych ptasich). Równoległa do niej główna, to generała Grota-Roweckiego. Młody jakoś sobie wykombinował, że ta musi być generała Pawia i za diabła nie powie “Pawią”. Idzie ulicą Pawia i koniec.

Cześć, trafiłeś do odpowiedniej kategorii także bez obaw :smiley:

Możesz sam edytować tą ulicę, żeby poprawić potrzebujesz jej poprawnej geometrii i tagów.

Geometrię można wziąć ze zdjęć lotniczych, czasem można też zobaczyć na warstwie nazwy ulic z Geoportalu. Zazwyczaj nie trzeba zbierać ręcznie współrzędnych GPS, ale jeśli masz możliwość i ochotę to śmiało.

Tagi mogą być trudniejsze - czy mogą się tedy poruszać samochody, czy mogą rowery i piesi, czy to się zmienia - na podstawie tego trzeba wybrać rodzaj drogi (highway=residential service albo path), potem można dodać inne szczegóły - nawierzchnię, czy obecność oświetlenia. Informacja o tym czy to ścieżka oficjalna nie jest w Polsce aż tak istotna.

Jeśli chcesz to spróbuj edytować za pomocą przycisku na górze strony OSM - Edytuj w przeglądarce i pisz jeśli coś zmienisz/napotkasz konkretny problem, to ktoś może będzie umiał podpowiedzieć.

Ja bym nie oznaczał jako informal bo na geoportalu to teoretycznie tam jest droga :smiley:, zwykły path jak nie da się przejechać samochodem.

Ścieżki nieźle widać na warstwie NMT/ISOK. Jeśli ścieżka prowadzi prosto, to obecna geometria nie jest szczególnie zła. Na większości odcinka Kubusia Puchatka - Syrokomli Aleja Róż jednak wydaje się w terenie istnieć. Zaledwie jakieś 40 metrów po środku, pomiędzy końcem dojazdu do KP 45/47 a odcinkiem stanowiącym dojazd do Narutowicza 74 i 76 można by przerobić na path.

Wyraźniejsze są ścieżki, które idą tam na ukos siatki ulic, a których na mapie w ogóle nie ma.

Spaceruję w Otwocku z aplikację CityStrides a tak to sobie odkryłem. W lasach otwockich jest trochę ulic, które istnieją na mapach i tylko na mapach. W niektórych przypadkach nie ma nawet ścieżki. Na ile czas mi pozwoli zdobędę trochę doświadczenia i powoli będę poprawiał te przypadki. Ulice (i ścieżki), które nie istnieją w rzeczywistości chyba nikomu nie służą.

Właśnie teraz poprawiałem Al. Róż, ale zrobię to jeszcze bardziej dokładnie później w tygodniu.

1 Like

Zdecydowanie - i bardzo do poprawek zachęcam (i inni też) - będzie to bardzo przydatne.