Nazwy kamiennych krzyży

Pytam w imieniu Kamienne Krzyże Bruśnieńskie | OpenStreetMap.

Kontekst: powiadomiłem użytkownika aby nie nadawał krzyżom nazw opisowych (Kamienny Krzyż) tylko przekazał materiał w odpowiednim tagu. Dostałem taką odpowiedź, która jednocześnie jest pytaniem na które nie do końca wiem jak odpowiedzieć. Doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie zapytać na forum.

Dzień dobry, dziękuję za uwagę związaną z kamiennym krzyżem. Zajmuję się ich inwentaryzacją, interesują mnie głównie te bruśnieńskie, mam ich około tysiąc zinwentaryzowanych. Chcę je wszystkie z czasem nanieść na openstreet map. Zanim zacznę robić to masowo, muszę opracować sposób nazywania obiektów. Testowałem między innymi w TikTok umieszczanie pinesek z krzyżami na filmikach i pojawił się problem, że zasadniczo każdy musiałby mieć unikatową nazwę, by się zorientować, który to krzyż, inaczej wyskakuje np 10 obiektów o nazwie krzyż np w Werchracie. Jeżeli jest ich na obecną chwilę około tysiąca, to robi duży problem. Tymczasem coraz więcej aplikacji korzysta z takich map i utrudnione jest oznaczanie obiektów.

Czy macie jakiś pomysł jak identyfikować takie krzyże?

Po pierwsze według informacji, na jakie trafiłem, to kamienne krzyże nie są tzw. krzyżami prostymi (różnych wyznań, podobnym wyglądzie (różnice są w detalach np. krzyż lity, ażurowy), stawianym niskim kosztem bez liku), lecz formą kapliczki. Np. krzyż pokutny jest formą kapliczki, a nie krzyża.
Nie ma odpowiedniego tagu, żeby zachować tego typu dane. Nie wiadomo kiedykolwiek czy będzie.
Niestety dla form kapliczek w odróżnieniu od obiektów świeckich nie został stworzony schemat tagowania form. Badacze ludowych obiektów sakralnych wyróżniają jako główne formy kapliczki: domkowe, słupkowe, arkadowe, groty, krzyże kamienne …

Informacje o formie najprościej, tak jak to jest czynione w przypadku świeckich pomników, można byłoby zachować dodając określoną ustaloną wartość do wayside_shrine= lub wayside_cross=

U mnie problem z krzyżami pokutnymi co jakiś czas wraca i ciągle nie wiem co z tym robić, żeby tagowanie było zgodne z innymi tego typu obiektami.
Co do zaś nazw, to może jak w omawianych ostatnio transformatorach – w description?

Jak tylko ktoś będzie chciał to będą.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Any_tags_you_like

conciliation_cross=yes ( Conciliation cross - Wikipedia ) to pomysł na dzień dobry.

O, jak ktoś chce dodać swoje zbiory to byłoby super!

Jeżeli na tych krzyżach występują nazwy, to zgodnie z OSM można by je oznaczać tagiem name. Jednak tutaj raczej użytkownik myśli o indywidualnym wyróżniku prowadzonym na własne potrzeby, więc jego opis mógłby ewentualnie trafiać do note lub mógłby nawet utworzyć własny ref, np. ref:kkb (KKB- Kamienne Krzyże Bruśnieńskie) i tam wpisywać te swoje nazwy.

Oczywiście żadna domyślna mapa nie wyświetli takich nazw ale korzystając z UMAPa albo QGISa będzie mógł wyciągać swoje dane z mapy OSM i prezentować zgodnie z własną wizją.

Trochę brakuje mi wiedzy co sprawia, że te krzyże są w jednej kategorii - rozumiem że nie fakt bycia krzyżem (man_made=cross), nie religia (religion=* & denomination=*), nie tworzywo (material=stone), ani data powstania (start_date=*).
Jeśli jest to miejsce wykonania, to uważam że dobrze je pogrupować po kluczu związanym z miejscem wykonania - ale nie mam pomysłu jak powinien brzmieć taki klucz.

Testowałem między innymi w TikTok umieszczanie pinesek z krzyżami na filmikach

Możesz dopytać o co chodzi (jaki program/filtr/czy jak to się tam nazywa)?

Dodatkowo nie widzę problemu z tagowaniem typu historic=wayside_shrine man_made=cross

Krzyż może być bez napisu na sobie a mieć nazwę. Napis na krzyżu to do inscription idzie

tylko jak ta baza jest publicznie dostępna

Dzień dobry
Dziękuję za umieszczenie tematu NorthCrab
Dopiero uczę się ekosystemu openstreetmap.
Zanim przejdę do tematu, krótki wstęp.
Ogólnie takie mapy jak openstreetmap są wykorzystywane przez wiele różnych aplikacji, ludzi, którzy opracowują dany temat i posiłkują się wiedzą tutaj zawartą. Także nazwy i umiejscowienie obiektów, ich precyzja i wartość merytoryczna czasem potrafi namieszać nawet w pracach naukowych, z czym się zetknąłem też. Przykłady wykorzystania openstreetmap:
Traseo.pl - firma ta wykorzystuje openstreetmap do swoich aplikacji, a także wirtualnych map turystycznych, pewnie z tych map korzysta o wiele więcej tego typu firm. Także jeżeli są nanoszone jakiekolwiek obiekty na mapę, są one poszukiwane przez turystów, czasem bezskutecznie ze względu na nieprecyzyjne umieszczenie np krzyża (mam zamiar mniej więcej z dokładnością do metra, jeżeli będzie taka potrzeba, doprecyzować miejsca krzyży, ale i też innych znanych mi obiektów).
TikTok - na obecną chwilę najprężniej rozwijająca się platforma społecznościowa, gdzie dość niedawno wprowadzono opcję lokalizacji obiektów i zasysa ona dane z właśnie z openstreetmap. To tylko część zastosowań komercyjnych przez firmy i użytkowników, którzy chcą oznaczyć miejsca na swoich materiałach.
Dlatego warto obmyślić, jak nazywać różne obiekty, by były łatwe do odnajdywania przez zewnętrzne aplikacje. Tutaj nazwy krzyży są trudnym tematem, bo specjaliści są w stanie łatwo rozróżnić wytwory ludowych ośrodków kamieniarskich, np bruśnieński (powiat lubaczowski) józefowski (powiat biłgorajski) bartneńska (powiat gorlicki), a także wyroby miejskich kamieniarzy, czy krzyże pokutne z zachodu, czy “baby” z Podlasia. Są tego dziesiątki tysięcy i nazwanie każdego “krzyżem” odbiera im indywidualność jaką większość posiada. Ogólnie kwestia nazw jest też złożona, bo lokalnie nazywa się je albo “krzyż” albo “figura”.
Ponieważ chciałbym chciałbym dość dużą ilość uaktualnień zrobić, chciałbym od społeczności OSM uzyskać ewentualne wskazówki, jak niektóre elementy opisywać, by nie popełniać błędów. Szczególnie nazwę, która się wyświetla na mapie. Jest też taki problem:
Jest RELIGIA - np Chrześcijańska
WYZNANIE - i tutaj na przykład nie ma opcji grekokatolicyzmu, jest “greek_orthodox” - ale tu chodzi o ortodoksów greckich, a nie grekokatolików.

Jako nazwę dopuszczamy tylko i wyłącznie określenia obiektu, które są indywidualne i których użycie w danej formie jest poświadczone. Podejrzewam, że w tej sytuacji takich nazw nie ma. Niestety, jeśli TikTok potrzebuje unikalnej wartości tagu name dla każdego krzyża, to tym gorzej dla TikToka. Dane z OSM są używane przez tysiące różnych klientów i nie możemy odstąpić od ogólnych reguł, aby akurat w TikToku dało się osiągnąć jakiś pożądany efekt. Informacje o materiale umieszczamy w tagu material, inne informacje w innych tagach; jeśli nie znajdujemy wśród istniejących odpowiedniego tagu, możemy go wymyślić i zacząć stosować zgodnie z przywołaną już regułą any tags you like.

denomination=ukrainian_greek_catholic

Cześć, fajnie że się odzywasz i znalazłeś OSM jako miejsce do dodania danych!

Wszystkie dane z OSM można wykorzystywać, jest bez znaczenia czy komercyjnie czy niekomercyjnie. Czy mógłbyś opisać jak mogę zobaczyć działanie tej funkcji? Chciałbym dla testu zobaczyć po czym można wyszukiwać.

Dlatego uważam, że powinniśmy je tagować dokładnie po tych cechach wspólnych które są wspólne ;-). Tak jakby klucz name=* był generowany na podstawie innych tagów i ew, chcielibyśmy go nadpisać.
Możemy wypełnić datę powstania obiektu, materiał z jakiego jest wykonany, czy wyznanie. Nie do końca wiem jaka jest cech wspólna krzyży które oznaczasz.
Dodawanie nazw “krzyż” albo “kamienny krzyż” to zły pomysł - lepiej je znaleźć po kombinacji material=stone & man_made=cross link - ale jeśli nie pozwala na to aplikacja z której korzystasz, to może jest jakimś pomysłem dodanie np. loc_name=kamienny krzyż w Wąchocku - o ile to rozwiąże problem w aplikacji.

To nie tak, że nie ma jakiejś opcji. Są polecane, najpopularniejsze wartości, ale można wpisać wszystko - wielu użytkowników z tego korzysta, popularne wartości można podejrzeć tutaj.

Przeglądając różne krzyże na OSM zauważam kilka różnych dróg postępowania użytkowników. Są takie, które są całkowicie anonimowe, nie mają żadnej nazwy. Można trafić takie, które mają ogólne nazwy, typu kamienny krzyż, czasem z dopiskami, np data, są też takie jak ta nazwa całkowicie unikatowa - “Krzyż Bolte 1915” nadana przez Wojtka Pysza 2 lata temu. Gdyby głębiej poszukać, to jest tutaj totalna wolna amerykanka. W wielu wypadkach, te krzyże mają swoje ogólne nazwy, na przykład na tysiąc bruśnieńskich kamiennych krzyży jest 42 pamiątki zniesienia pańszczyzny w Galicji z 1848 roku, potocznie nazywanie “krzyżami pańszczyźnianymi”, są też choleryczne, głodowe, za cudowe uzdrowienie, za szczęśliwy powrót do domu, w danych wioskach nazywane są też od fundatora, np “krzyż Żyruchy”. W danym regionie praktycznie wszystko ma swoją nazwę, jaką używają mieszkańcy. Tutaj ciekawym przypadkiem jest nadawanie nazw niektórych obiektów przez jakichś ludzi z zewnątrz, którzy nie zwracają uwagi na to, że lokalnie coś od pokoleń jakoś jest nazywane i sami sobie coś wymyślają, powodując chaos. Bo ich pomysły się różnią zarówno z tym co jest lokalnie, często występuje w publikacjach lokalnych, co w efekcie fałszuje rzeczywistość i historię. Stąd mój pomysł, ewentualnego wypracowania pomysłu na podejście z nazwami tego typu obiektów. Jeżeli skontroluję i ewentualnie poprawię te co są i dodam brakujące, razem ok. tysiąc krzyży, to warto, bym zrobił to według określonego systemu, który będzie odpowiadał społeczności.

2 Likes

Na tiktoku, jak zrobi się materiał i dalej jest ekran gdzie są opcje publikacji, do wyboru jest też opcja Lokalizacja. Jak wpisuję w wyszukiwarce nazwę “Krzyż Bolte 1915” - to mi go odnajduje (to krzyż na miejscu gdzie poległ Heinrich Bolte). Są inne krzyże, mają oczywiście ścieżkę określającą okolicę: Stawki - Werchrata - Gmina Horyniec, powiat lubaczowski itd. Stąd nadanie jakiejś specyficznej nazwy, nawet częściowo ogólnej powoduje, że da radę namierzyć obiekt.

Niestety wygląda na to, że w aplikacji TikTok można szukać tylko po nazwie (name=*)

Jeśli znasz nazwy używane lokalnie, np. Krzyż pańsczyźniany, albo Krzyż Żyruchy, to możesz je śmiało dodawać. Spokojnie można też przyjąć, że część nazw już dodanych zawiera nadmiarowe elementy, jak zapewne jest w przypadku roku w nazwie Krzyż Bolte 1915 (1915 raczej należy do wartości tagów start_date i/lub inscription).

To jednak nie zapewni Ci unikalnej nazwy dla danego obiektu. Natomiast wymyślanie i włączanie do nazw dodatkowych elementów, aby uzyskać efekt unikalnych nazw w obrębie grupy krzyży, nie jest zgodne z zasadami OSM. TikTok akurat ma bardzo ograniczone możliwości, ale inne aplikacje, w których, jak rozumiem, chcesz prezentować katalogowane przez siebie obiekty, mogą pozwalać na wskazanie miejsca na mapie także w inny sposób. Zawsze możliwe jest zamieszczenie linku do obiektu, np.: https://www.openstreetmap.org/node/5316702673.

dalej to błędne - loc_name to nazwa lokalna

Ale można to pola Key:description - OpenStreetMap Wiki dać

Sądzę, że to chyba optymalna odpowiedź. Może z biegiem czasu powstanie jakaś opcja, która będzie wyświetlać dodatkowy opis, który pozwoli też aplikacjom na czytanie danych i lepsze odnajdywanie tego typu obiektów.

aplikacje już teraz mogą używać tagu description

Widzi mi się, że tu chodzi o to, żeby przekonać konkretnie tiktoka, żeby dało się użyć czego innego niż name. Identyfikatora, linka do obiektu, koordynat…

1 Like

A TikTok ma własny pomysł czy korzysta z instrukcji co wyświetlić przekazywaną przez stronę internetową (link preview metada/social media card)?