Nawigacja Scout (Skobbler)

Wersja na iPhone: https://itunes.apple.com/us/app/gps-navigation-maps-traffic/id329340711?ls=1&mt=8
Wersja na Androida: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.skobbler.forevermapng
WWW: http://www.skobbler.com/apps

Korzystał ktoś może z tej aplikacji? Jakieś opinie? Jestem ciekaw, bo szczerze mówiąc wygląda najlepiej ze wszystkich aplikacji do nawigowania, które korzystają z OSM.

Zainstalowałem wczoraj wieczorem, a dzisiaj rano przejechałem na nawigacji 13 km przez miasto.

Jak dla mnie, wrażenia są pozytywne. Z mapą OSM używam jeszcze OSMAnd więc mogę porównać to tej ostatniej nawigacji. Obu nawigacji używam bez połączenia z internetem w samochodzie.

Plusy:

  • bardzo szybko wyznacza trasę (OSMAnd jest zdyskwalifikowana w tym zakresie),
  • wygląd mapy jest bardzo wyważony (nie ma za dużo szczegółów aby rozpraszały),
  • na górze jest wyraźnie napisana nazwa ulicy w jaką ma się skręć (dla mnie jest to jedna z najważniejszych cech nawigacji),
  • po zakończeniu trasy pokazuje podsumowanie (czas przejazdu, liczba przeliczen trasy) - to raczej taka ciekawostka, z którą spotkałem się pierwszy raz.

Minusy:

  • nie można wprowadzać punktów pośrednich przy planowaniu trasy (przynajmniej mi się tego nie udało zrobić),
  • podczas chodzenia po menu i przesuwania mamy w ciągu godzinnej zabawy aplikacja sześć razy się wysypała (po prostu znika),
  • polskie komunikaty są niegramatyczne (np. “za 200 metry skręć w prawo”),
  • ikonka pokazująca najbliższy manewr jest mało czytelna,
  • mała konfigurowalność,
  • nawigacja trzyma się trasy (tzn. według trasy mam jechać prosto, a ja skręcam w prawo, nawigacja jeszcze przez dłuższy czas pokazuje, że jadę prosto), (w OSMAnd można to wyłączyć, a tu nie)

Za darmo można zainstalować mapę jednego kraju i później można jeszcze doinstalować mapy miast tego kraju. Dla Polski jest chyba ze cztery najwięsze miasta. Kolejne mapy trzeba już kupić. Mapa Polski ma niecałe 300MB, więc pozbawiona jest wielu szczegółów w porównaniu OSMAnd (tutaj około 1GB). Zaimportowana mapa jest dość nieświeża, np. nie ma moich zmian sprzed około 2 miesięcy.

Ale generalnie podoba mi się. Brak punktów pośrednich stanowi jednak dużą wadę.

Ehhhh, czy wreszcie ktoś zrobi dobrą nawigację na OSM?

@Cetusek: Wszystko jest do niczego.
Inaczej mówiąc - każda nawigacja jest dobra do czegoś innego i każdy z nas ma inne oczekiwania. Mnie np. zadowala Navigator.

Eeeee, nie siej takiego pesymizmu.
Zawsze lepiej powiedzieć “Ukończyłem półmaraton” niż “Odpadłem w połowie maratonu” :slight_smile:

Nowe wersja OSManda też pokazuje u góry nazwę ulicy. W ogóle nowa wersja OSManda poczyniła spory postęp jeśli chodzi o usability. Chyba poprawili też szybkość wyznaczania trasy - choć tutaj to się zgadzam, że to wciąż pięta achillesowa tej nawigacji.

Tak, pokazuje. Zgadza się, wyznaczanie jest nieco szybsze, ale jeszcze nieakceptowalne. Dodatkwo trasa wyznaczana przez OSMAnd jest czasami wyznaczana w tak dziwny sposób, że czasem nie wiem na jakiej zasadzie dochodzi to takich pomysłów. Mam takie jedno miejsce, w którym tylko OSMAnd wyczynia takie cuda. Wszystki inne (łącznie z tą z wątku) zachowują się normalnie.

A zgłosiłeś im to? Jak będą mieli takie konkretne miejsce do testowania, to łatwiej będzie im poprawić:

https://github.com/osmandapp/Osmand/issues

a sprawdziłeś wersję 2.0.4 z wczoraj ? już w 2.0.3 dziwny routing naprawili, przynajmniej tak mi się wydaje

Nie zgłaszałem. Niech chcę ich rozpraszać, niech się najpierw zajmą prędkością wyznaczania trasy bo na razie to jest porażka.

Jechałem z wersją 2.0.1. Jutro zobaczę 2.0.4.

Ale to ma być wątek o Scout (Skobbler). Bez punktów pośrednich trudno mi ją używać. Rzadko mi się zdarza abym długą trasę jechał tak jak pokazuje nawigacja bez ich wprowadzenia. Może dlatego tyle korków jest skoro wszyscy jadą tak jak nawigacja pokazuje. Szczególnie na drodze Gdynia - Puck w wakacje :wink:

Napisałem w tej sprawie u nich na forum. Na razie brak odpowiedzi :frowning: