Najbardziej skomplikowane skrzyzowania na swiecie

Nieprzejezdny obszar ulicy to nadal ulica, tyle że niedostępna, dlatego zmieniłem to na:
area:highway=*
access=no

Co do przejść dla pieszych, również jest to jezdnia, z dopuszczonym dostępem dla innych użytkowników, np:
area:highway=*
foot=yes
bądź
bicycle=yes

Nie wiem jak wyrenderować odpowiedni kierunek rysowania pasów, tzn. wiem jakie są założenia (od Dotevo), ale nie wiem jak to zrobić w praktyce :wink: Reszta działa.

Интересно :wink:

Wowik,
Вы можете перевести эту дискуссию? Первые идеи, описанные здесь: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Street_area … Это можно перевести на русский язык.

Pozdrawiam,
Marek

Problemem jest mapnik :slight_smile: ale gdybyś miał wektor i tak nie dało by się tego wyrenderować.

Do antblant.

W jaki sposób chcesz wygenerować “Ścieżkę”, z przestrzeni jakiejś tam, idąca w poprzek ulicy/jezdni.
Na przykład z lasu/parku/szkoły mamy ścieżkę.
Jakie informację są niezbędne do poprawnego wegenerowania?

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Możesz pokazać zdjęcie satelitarne z elementem o który chodzi?

Nie osilû. Zbyt wiele liter :slight_smile:

antblant, chyba chodzi po prostu o ścieżkę która przecina jezdnię… i nie ma przejścia dla pieszych.

Nie ma przejścia - nie ma obszaru :wink: Po prostu ucinałaby się na jezdni bądź chodniku jeśli tam taki mamy - dokładnie tak jak wygląda to na satelicie. Oczywiście to warstwa obszaru, bo wektor może już przez jezdnie przechodzić, a navi tamtędy prowadzić.

Na przykładzie z centrum Szczecina.

Jeżeli ścieżki z “Centrum” przecinają jezdnie ale nie w przejściach dla pieszych. Mogą być to zarówno, “highway=pedestrian”, “highway=footway”, “highway=path”.

Czyli, potocznie, ludzie idą przez park wytyczonymi asfaltowymi alejkami, oraz ścieżkami gruntowymi, dochodzą do jezdni gdzie nie ma oznakowanego przejścia dla pieszych, przechodzą jezdnię i idą dalej między budynki.
Te ścieżki mogą mieć opisaną szerokości i nawierzchnię, lub nie.
Czy będą w jakiś sposób rozróżniane?

Jesli nie ma oznakowanego przejscia dla pieszych, nie uwzglednial bym tego w renderingu.
Ludzie i tak sie domysla o co chodzi a nam by to tylko znacznie zmniejszylo czytelnosc mapy.

Dokładnie, na ulicy nie widać przejścia, więc na renderze też bym go nie wyświetlał. Co innego routing - tam mamy tag crossing=unmarked.

Wrzucilem tekst na wiki:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Street_area#Przej.C5.9Bcia_dla_pieszych
Moze wyjasni nieco intencje :wink:

Ja w dalszym ciągu nie rozumiem, jak rysować skrzyżowanie ścieżki z drogą aby ułatwić przyszłe renderowanie.

Mamy linie obrazującą “ścieżkę”, która, w większości przypadków, przecina linie jezdni bez węzła.
W mieście, łatwiej, bo linie te przecinając się oznaczamy jako punkt (węzeł), który opisujemy jako przejście dla pieszych.
Na peryferiach mamy przecinające się dwie linie, ścieżka piesza lub rowerowa z droga gminną, często bez węzła.

Teraz pytanie: w którym miejscu linia ścieżki ma się kończyć?
Na węźle wspólnym, czy na przypuszczalnej połowie drogi, licząc od osi drogi, czy też do tej połowy doliczać szerokość chodnika biegnącego wzdłuż drogi?

to błąd w mapowaniu, musi się przecinać ze wspólnym węzłem.

To błąd, trzeba poprawiać jak się to spotka.

odp: Na węźle wspólnym.

Ostatnie pytanie z tej kwestii.

Ponieważ używam JOSM.
Mam: chodnik wzdłuż ulicy, ścieżkę wydeptaną przez ludzi (gruntowa, możliwe że jeżdżą po niej rowery), ścieżkę asfaltową przez teren zielony, ścieżka/chodnik do wejścia do budynku/szkoły/itd.

Tak, łopatologicznie, kiedy stosować w mieście, “ciąg pieszy” a kiedy “ścieżkę”?

WMSO, w mieście czy nie, wszystko co ma jakkolwiek utrzymaną nawierzchnię nie jest path.

Też się tego trzymałem, ale w praktyce się to nie sprawdza.

  1. JOSM standardowo proponuje ‘highway=path;foot=designated;bicycle=designated’ dla dróg dla pieszych i rowerów
  2. generalnie wszystko traktuje ‘highway=path;bicycle=designated’ jako równoważne z ‘highway=cycleway’
  3. Nie ma innego sensownego tagu dla drogi dla pieszych i rowerów (‘cycleway’ jest równie dobre jak ‘footway’)
  4. Od nawierzchni jest generalnie tag ‘surface’

Osobiście też bym najchętniej widział ‘highway=path’ tylko dla „wydeptanych” ścieżek np. w lesie, ale w inny sposób to i tak będzie używane i trudno tego zabronić.

Osobiście teraz się trzymam czegoś takiego:
– utrzymana ścieżka/chodnik dla pieszych: ‘highway=footway’ (bez innych tagów przyjmuje się: ‘foot=yes’, ‘surface=paved’)
– szeroka ulica dla pieszych/deptak: ‘highway=pedestrian’
– droga rowerowa (odpowiednio oznakowana): ‘highway=cycleway’ (bez innych tagów przyjmuje się: ‘bicycle=designated’, ‘surface=paved’)
– droga dla pieszych i rowerów: ja jeszcze daję ‘highway=cycleway;foot=designated’, ale jak jest ‘highway=path;foot=designated;bicycle=designated’ to nie ruszam
– ścieżka w lesie, polach itp. Taki ‘track’ ale dla pieszych, czy jednośladów: ‘highway=path’, plus ‘foot=’ i ‘bicycle=’ w miarę potrzeb.

Ja ostatnio zacząłem dla testów dodawać highway=path+surface dla alejek parkowowych.

Jesli ktos ma ochote spotkac sie w celu stworzenia uzupelnionego proposalu dotyczacego tagowania pasów jezdni plus ulic jako plaszczyzny+ informacji dodatkowych na cele zaawansowanych systemów nawigacji to zapraszam:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Navigation_and_Micromapping_Workshop_Garching

Pokrywam wikt i piwo dla gosci :wink:

Odnosnie spotkania kodyfikacyjnego: Zanosi sie na lekka modyfikacje specyfikacji opisanej tutaj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Lanes
Na spotkanie przyjedzie twórca obecnej specyfikacji i paru ludzi od nawigacji.