Nagrody, puchary i inne badziewie

Temat był omawiany w Katowicach, zakładam wątek żeby popchnąć dyskusję dalej.

Plan:
przygotować koncepcję systemu motywacyjnego dla edytorów OSM. Następnie zorganizować hackaton podczas którego system zostanie oprogramowany i wdrożony.

Założenia:
W oparciu o dane statystyczne (przykładowo np. http://hdyc.neis-one.org/?Rekrutacja) stworzyć system motywacyjny oparty o zdobywanie kolejnych pucharów, medali, nagród itp.

Pomysły dodatkowe (trudniejsze do wdrożenia):

  1. Zdobyte dzięki edycjom punkty pozwalają na wyznaczanie specyficznych zadań (np. narysuj las, popraw relacje szlaków, importuj obrysy domów itp) w których inni edytorzy będą mogli zdobywać unikalne odznaki i swoje punkty.

  2. Płatna wersja PRO, w której aktualizacje statusu będą szybsze niż w wersji LIGHT, a kasa płynąć będzie na konto stowarzyszenia.

Nad koncepcją proponuję pracować tu:
http://piratepad.net/pucharosm
(na razie jest to pusty pad)

Do rozkminienia jest:

  1. problemy techniczne

  2. struktura nagród, nazewnictwo i grafika

  3. zabezpieczenie systemu przed nadużyciami oraz motywowanie do prawidłowych zachowań, a nie błędnych (czy da się w statystykach uwzględniać fakt, że twoje zmiany są revertowane albo poprawiane? czy da się premiować za dokładność? itd.)

Prawdopodobieństwo, że uda się to wdrożyć - pewnie ok. 50%. Ale co się pobawimy przy projektowaniu to nasze.

Dobre nastawienie (“50% szans, ale fun będzie na pewno”) to podstawa. :slight_smile: Rzeczywiście może być różnie, bo jak na serwisie książkowym wprowadzono w pewnym momencie punktację za komentarze, która nawet na nic więcej się nie przekładała, to się zrobiła trochę atmosfera rywalizacji zamiast pogaduszek i tyrad moli książkowych, i w końcu pomysł został zarzucony. Sam chętnie bym premiował i zachęcał, ale po tym doświadczeniu jestem bardziej ostrożny.

W Wikipedii były przez pewien czas prowadzone gry :

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:WikiFaktoria

Ale potem to zostało zarzucone z podobnych przyczyn - ludzie zaczęli ze sobą niezdrowo konkurować, a niektóre z konkursów powodowały też przeładowanie artykułów zbędnymi dodatkami. No ale może tutaj to wypali, bo mapowanie jest - proszę wybaczyć - zajęciem dużo mniej intelektualnie wymagającym od pisania tekstów, a przy tym składającym się z bardziej powtarzalnych, żmudnych czynności.

Wydaje mi się, że wiele pracy nam nie potrzeba, by odpalić coś na kształt podziękowań, które są też obecne na Wikipedii.

Jeżeli myślę o jakimś takim systemie dla OSM, to myślę jednak o takim, w którym punkty przyznaje druga osoba (pomysł dodatkowy nr 1). Kapitał można by zbierać za pomocą podziękowań, to by mogło zapobiec sytuacjom, jakie już nam się zdarzały, by “nabić” sobie punktów, nie patrząc na jakość wprowadzanych danych.

Sam system łatwych podziękowań by pewnie już dużo dał. To się akurat w Wikipedii sprawdziło - z tymże, w Wikipedii ten system podziękowań na jeden “klik” działa tak, że te podziękowania widzą tylko adresaci tychże. Ale i tak jest miło je dostawać :slight_smile:

System podziękowań to coś innego niż system “wyzwań”. Podziękowanie jest za robotę już wykonaną, w wyzwaniach - za realizację wyrażonej publicznie prośby.

Niestety, podziękowania trzeba by wdrożyć globalnie, na stronie osm.org, żeby wiadomości docierały do userów. A system pucharowo-wyzwaniowy można odpalić na osobnej stronie.

a ja proponuję aby raz na jakiś czas aktywnym członkom społeczności przyznawać nagrody - koszulki, kubki OSM, itp. Część środków mogłby by iść ze stowarzyszenia a część od sponsorów. Był taki pomysł wraz z pkt.pl ale po ich stronie temat chyba umarł. Kwestia zrobienia 2 prostych metryk - wyznaczenia zaangażowanych mapowiczów oraz zrobienie raz na jakiś czas ankiety dotyczącej pomocnych osób na forum.

A w sumie ciekawe - daloby sie wygenerowac ranking pl-userów po ilości punktow/drog/itd zeby sobie zobaczyc kto jest w top-ten?

Ja mam jeszcze jeden pomysl: organizacje pozarzadowe moga wnioskowac do prezydenta RP o odznaczenia panstwowe. Mysle, ze to dobry pomysl by stowarzyszenie wyslalo przy okazji jakiejs okraglej rocznicy (np. w 2016 roku bedzie 10 lat fundacji OSM) wnioski o odznaczenie krzyzami zaslugi osob, ktore maja najwiekszy wklad w rozwoj mapy. Co mozna zrobic decyzja wladz stowarzyszenia w oparciu o wnioski czlonkow, mozna ten wspomoc sie statystykami.

Oplułem monitor poranną herbatą :wink:

Ale wiesz, ze ja mowie bardzo serio, i ze to jest totalnie realne?

złoty krzyż zasługi za walkę z mrówkami w OSM :stuck_out_tongue: A tak na serio to i tak wielu mapowiczów ma większy wkład w działania:

niż 90% ludzi, którzy w ostatnich latach ten order dostali. Co kto lubi, osobiście wolałbym dostać kubek niż order od jakiegokolwiek polityka.

Co do zasady order jest od Rzeczpospolitej Polskiej, a nie polityków :slight_smile:

@Rekrutacja: Jeśli będzie Ci się chciało męczyć temat, możemy w 2016 roku zorganizować plebiscyt wśród społeczności pt. “Kto Twoim zdaniem powinien dostać odznaczenie?” i na podstawie jego wyników złożyć wniosek.
Jednak podejrzewam, że wielu z członków naszej społeczności jest sceptycznie nastawiona do tej idei.

BTW: w 2016 będzie 5 lat istnienia stowarzyszenia OSM Polska.

Ja też chcę tylko kubek, taki większy, do kawy. :slight_smile:
Może kawa będzie smaczniejsza. :slight_smile:

Slusznie, do tematu wrocimy pod koniec 2015, jesli ktos bedzie jeszcze pamietal…

A teraz mozemy wrocic do naszych wlasnych pucharow :slight_smile:

Pojedyncze egzemplarze kubków można by zamówić. Kosztują w okolicach 25-30 PLN z dowolnym nadrukiem, tylko przy wysyłce mogą się stłuc. Natomiast indywidualnych gadżetów jest do wyboru sporo - podkładki pod kubki, płytki ceramiczne, blachy i wiele innych :slight_smile:

http://www.ksero-tecza.pl/nadruki-na-koszulkach-nadruki-na-kubkach-buttony.htm

Ja od dawna mam ochotę nagradzać symbolicznie co bardziej zawziętych (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) mapowiczów. Jednak mój zapał studzi myśl, że ktoś może poczuć się pominięty (“bo ja tyle mapuję i nie dostałem kubeczka, a tamten mapuje mniej i dostał”). Dlatego jest jak jest, czyli sprawiedliwie nikt nie dostaje :stuck_out_tongue:

Jakby wszyscy dawali, to każdy by dostał. Efekt skali :slight_smile:

Bo ja myślałem symbolicznie, a nie o kubkach realnych :slight_smile:

Realny kubek jest fajniejszy niż eurogąbka ;). Poza tym jest to też przełożenie na promocję projektu. Jak pisałem - wszystko jest kwestią dobrych metryk. Można by raz na kwartał robić podsumowanie aktywnych osób i w śród nich losować upominki. Jak kogoś pominięto to następnym razem będzie miał większą szansę (osoby, które już coś dostały nie biorą udziału w losowaniach przez jakiś czas). Zawsze będzie ktoś obrażony albo pominięty, ale bez przesady :slight_smile:

Jeśli robić indywidualne gadżety dla poszczególnych zwycięzców typu kubki, podkładki i inne o odpowiedniej powierzchni, to może umieszczać na nich dodatkowo szczególny dla tej osoby fragment mapy?