Zauważyłem, że duża część mostów nie ma tagu layer, przez co walidator w JOSM zwraca błędy przecięcia rzek i dróg. Czy automatycznie dodanie tagu layer z wartością “1” dla wszystkich mostów, które go nie posiadają jest dobrym pomysłem?
Są miejsca gdzie most przechodzi nad mostem dodanie automatyczne dla wszystkich mostów Layer=1 może narobić bałaganu skutkującego
zakłóceniem działania nawigacji. Oto przykład takiego miejsca most drogowy przechodzi nad kolejowym https://www.openstreetmap.org/edit?node=2014100263#map=19/59.95247/11.03764 ale są też skomplikowane drogowe skrzyżowania bezkolizyjne wielowarstwowe. Może ktoś dorzuci własny przykład ?
Pytanie czy słusznie ma layer=-1 ? W wytycznych co do stosowania layer jest wyraźnie napisane, że dla obiektów wodnych które są widoczne na zdjęciach satelitarnych zwykle nie powinno być layer=-1. Podobnie w przypadku dłuższych odcinków strumieni i rzek.
W takich przypadkach layer=-1 zwykle służy niestety jedynie „ogłuszeniu” walidatorów, o czym mówi drugi punkt owych wytycznych…
Tylko mi chodzi o mosty, które nie posiadają tagu layer. Dla mostów znajdujących się jeden nad drugim są trzy przypadki:
oba mosty nie mają tagu layer
jeden most ma tag layer, drugi nie
oba mosty mają ustawione tagi
W pierwszym przypadku rzeczywiście powstanie konflikt, ale czy przypadkiem nie jest tak, że jak oba mosty nie mają ustawionego tagu layer to i tak domyślnie przyjmowane jest layer=0 i nawigacja może się pogubić?
W drugim przypadku może powstać błąd, ale tylko w przypadku gdy most ma ustawiony tag layer=1. Wtedy dodanie do drugiego mostu tagu layer=1 spowoduje powstanie błędu.
Trzeci przypadek jest nieistotny, bo zmiany go nie dotyczą.
Moim zdaniem ilość takich podwójnych mostów w skali kraju nie jest zbyt duża. Za to mostów bez tagu layer są tysiące. Pytanie tylko czy są jeszcze jakieś inne przypadki, które trzeba by uwzględnić?
Mi na myśl przychodzą 3 przypadki (wszystkie dość rzadkie):
jest most pod którym zasadniczo nic (zmapowanego lub w ogóle) nie ma – przykładowo nad wyschniętą fosą, rowem, itd. wtedy IMHO nie ma potrzeby dodawania layer=1,
(1) nie zepsuje, tylko utrzyma zepsucie
(2) zepsuje
(3) nie wyedytuje nawet
(2) może mieć sytuacje gdzie
(a) most nie ma tagu layer
(b) jest nad nim most z tagiem layer=1
Po dodaniu do (a) tagu layer=1 się zepsuje, w dodatku niektóre validatory proponowały usuwanie tagu layer=0
Co do tej edycji - wydaje mi się OK, przypadki uszkodzeń powinny być minimalne. Ale warto pamiętać że gdyby była powszechna zgoda to edycja musi być ograniczona do Polski.
iD do “bridge” dodaje layer=1, więc chyba mosty powinny je mieć.
Co do automatycznej zmiany to nie jestem przekonany, właśnie ze względu na wspomniane wiele warstw. Ktoś mógł otagować obiekt poniżej tagiem layer=-1, więc wtedy most już nie potrzebuje layer=1.
Nie powinna się pogubić, bo takie mosty nie mają wspólnego węzła.
No nie do końca, bo rzeka jest przecież nadal na dole
Też się nad tym zastanawiałem dodając takie obiekty. Jeśli pod tymi schodami nic nie ma, to layer chyba niepotrzebny. Ale w takich przypadkach daję incline, żeby zaznaczyć że to połączenie obiektów na różnych poziomach/warstwach. Pomaga to przynajmniej mapującym zorientować się co jest na górze, a co na dole, bo na zdjęciach to nie zawsze widać.
a) nie wszyscy edytują z iD, iD nie zawsze tak robiło - więc odnosi się to tylko do nowych mostów dodanych z iD
b) to że iD coś robi nie oznacza że to dobry pomysł