mosty i tag layer

Zauważyłem, że duża część mostów nie ma tagu layer, przez co walidator w JOSM zwraca błędy przecięcia rzek i dróg. Czy automatycznie dodanie tagu layer z wartością “1” dla wszystkich mostów, które go nie posiadają jest dobrym pomysłem?

Link do overpassa obrazujący skalę problemu: http://overpass-turbo.eu/s/Vjq

Są miejsca gdzie most przechodzi nad mostem dodanie automatyczne dla wszystkich mostów Layer=1 może narobić bałaganu skutkującego
zakłóceniem działania nawigacji. Oto przykład takiego miejsca most drogowy przechodzi nad kolejowym https://www.openstreetmap.org/edit?node=2014100263#map=19/59.95247/11.03764 ale są też skomplikowane drogowe skrzyżowania bezkolizyjne wielowarstwowe. Może ktoś dorzuci własny przykład ?

Przykładowo ten mostek nie ma tagu layer, ponieważ ten zbiornik ma już layer=-1. Nieaktualne.

Pytanie czy słusznie ma layer=-1 ?
W wytycznych co do stosowania layer jest wyraźnie napisane, że dla obiektów wodnych które są widoczne na zdjęciach satelitarnych zwykle nie powinno być layer=-1. Podobnie w przypadku dłuższych odcinków strumieni i rzek.
W takich przypadkach layer=-1 zwykle służy niestety jedynie „ogłuszeniu” walidatorów, o czym mówi drugi punkt owych wytycznych…

Na pewno łatwiej nad tym tagiem zapanować gdy się go stosuje na najkrótszych odcinkach. https://www.openstreetmap.org/changeset/86954288

Tylko mi chodzi o mosty, które nie posiadają tagu layer. Dla mostów znajdujących się jeden nad drugim są trzy przypadki:

  1. oba mosty nie mają tagu layer
  2. jeden most ma tag layer, drugi nie
  3. oba mosty mają ustawione tagi

W pierwszym przypadku rzeczywiście powstanie konflikt, ale czy przypadkiem nie jest tak, że jak oba mosty nie mają ustawionego tagu layer to i tak domyślnie przyjmowane jest layer=0 i nawigacja może się pogubić?
W drugim przypadku może powstać błąd, ale tylko w przypadku gdy most ma ustawiony tag layer=1. Wtedy dodanie do drugiego mostu tagu layer=1 spowoduje powstanie błędu.
Trzeci przypadek jest nieistotny, bo zmiany go nie dotyczą.

Moim zdaniem ilość takich podwójnych mostów w skali kraju nie jest zbyt duża. Za to mostów bez tagu layer są tysiące. Pytanie tylko czy są jeszcze jakieś inne przypadki, które trzeba by uwzględnić?

Mi na myśl przychodzą 3 przypadki (wszystkie dość rzadkie):

(1) nie zepsuje, tylko utrzyma zepsucie
(2) zepsuje
(3) nie wyedytuje nawet

(2) może mieć sytuacje gdzie

(a) most nie ma tagu layer
(b) jest nad nim most z tagiem layer=1

Po dodaniu do (a) tagu layer=1 się zepsuje, w dodatku niektóre validatory proponowały usuwanie tagu layer=0

Co do tej edycji - wydaje mi się OK, przypadki uszkodzeń powinny być minimalne. Ale warto pamiętać że gdyby była powszechna zgoda to edycja musi być ograniczona do Polski.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Overpass_API/Overpass_API_by_Example#Banks_far_away_from_police_stations - można to zaadaptować by znaleźć mosty

  • bez tagu layer
  • bez jakichkolwiek pobliskich obiektów z layer co powinno wyeliminować ten problem

Patrz też https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Automated_Edits_code_of_conduct

iD do “bridge” dodaje layer=1, więc chyba mosty powinny je mieć.
Co do automatycznej zmiany to nie jestem przekonany, właśnie ze względu na wspomniane wiele warstw. Ktoś mógł otagować obiekt poniżej tagiem layer=-1, więc wtedy most już nie potrzebuje layer=1.

Dziwne, raczej powinno być na odwrót.

Nie powinna się pogubić, bo takie mosty nie mają wspólnego węzła.

No nie do końca, bo rzeka jest przecież nadal na dole :slight_smile:

Też się nad tym zastanawiałem dodając takie obiekty. Jeśli pod tymi schodami nic nie ma, to layer chyba niepotrzebny. Ale w takich przypadkach daję incline, żeby zaznaczyć że to połączenie obiektów na różnych poziomach/warstwach. Pomaga to przynajmniej mapującym zorientować się co jest na górze, a co na dole, bo na zdjęciach to nie zawsze widać.

Aczkolwiek renderowanie map może zgłupieć, a jeśli zadziała poprawnie to tylko dzięki szczęściu.

a) nie wszyscy edytują z iD, iD nie zawsze tak robiło - więc odnosi się to tylko do nowych mostów dodanych z iD
b) to że iD coś robi nie oznacza że to dobry pomysł

Obie wersje są w 100% poprawne.

Zmiany będę wprowadzał tylko w Polsce.

Najbardziej interesują mnie rzeki i strumienie, więc może ograniczę te zmiany do przecięcia mostów bez tagu layer i rzek/strumieni.

W overpassie wygląda to mniej więcej tak:

Przy tym ograniczeniu odpadną wszystkie problemy z:

  • przecięciami różnych obiektów np. mostów drogowych/kolejowych,
  • mostami pontonowymi
  • “wiszącymi” częściami schodów
  • mostami wiszącymi nad jakimiś obszarami, etc.