Monitoring głównych dróg w OSM@Polska

Hej

Odgrzewam temat monitoringu głównych dróg na terenie Polski, czyli od autostrad do wojewódzkich. Temat jest o tyle ważny, że coraz więcej nawigacji korzysta z danych OSM (ostatnio Yanosik) i warto byłoby mieć na to oko, żeby wyłapać potencjalnych psujów i ich pracę. Mechanizm monitorujący powinien wykrywać zmianę ciągłości relacji jak również zmianę klasyfikacji członków relacji, czyli zmianę tagu highway=

Jak widzicie ten temat pod kątem realności wykonania?

Może wrócić do OSMonitora: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSMonitor/Poland_Major_Roads
To było dobre narzędzie, dzięki niemu poprawiono dużo błędów.

Staram się co jakiś czas sprawdzić relacje najważniejszych dróg i niestety wyłapuję po kilka, kilkanaście błędów związanych z ich nieciągłością. Ktoś poprawia skrzyżowanie, dodaje np. rondo i nie łączy dróg w węzłach. Punkty są tylko podociągane w pobliże. I potem w czasie jazdy nie ma się co dziwić że nawigacja nie chce prowadzić główną drogą.
Potrafią znikać też całe relacje dla dróg.

Wyobraźcie sobie, że taki OSMonitor zostaje podpięty do serwera przyjmującego zestawy zmian i każdy zestaw jest automatycznie walidowany i jeśli psuje relację to jest odrzucany. Wówczas raz naprawiona relacja pozostaje taką do końca OSM :slight_smile: Nic nie trzeba by ręcznie monitorować.

Chyba cofany, ale automatyczne rewertowanie zmian chyba jest z grubsza niezgodne z polityką OSM. Ale można faktycznie nieco to ułatwić.