Moderacja na forum

Wyciągasz czasem zabawne wnioski :slight_smile: Po prostu z mastim znam się od paru latek, widziałem się z nim w ostatni weekend, trochę mieliśmy okazję trochę porozmawiać i wiem jak bardzo cierpi na brak czasu.

Co do kandydatury rmikke, jestem za. Skoro ma ochotę działać - niech działa!

Mam nadzieje że doceniasz że czekaliśmy aż zrezygnujesz (pod presją) a nie wywalaliśmy cię z hukiem aby cię nie stracić jako mapera?
Dlatego teraz nie chcemy Cię tzn ja i Władek a inni niech się wypowiedzą sami.
Podejrzewam że nikt ci nie będzie chciał robić przykrości (tak jak wtedy) i nie napiszą Ci w oczy “nie pchaj się”.
Ponieważ rozumiem że ludzie nie chcą tak się odkrywać co myślą o twym stylu moderacji czy wręcz o tobie, bo sprawa jest szersza jak sama moderacja i dotyczy sposobu wypowiedzi nawet poza moderacją.
Pamiętam że gdy pisałeś że jeśli nie będziesz już moderatorem to nie będziesz się musiał hamować.
Odebrałem to jako groźbę i zastraszanie, że lepiej by było gdybyś jednak był moderatorem.
Te przepychanki i wypominki mają mały sens, bo jeśli wtedy nie rozumiałeś co ci pisali to i pewnie i teraz wiesz lepiej.

Musisz zrozumieć że ciężko pracowałeś na to aby zajść maperom za skórę. Zastanawiałem się czy nie rozumiesz, że w przyszłości Ci powiedzą że Cię nie chcą na wygaszacza konfliktów, bo trzeba robić coś odwrotnego niż robiłeś.

Dlatego że jest już nas tak mało do czego przyłożyłeś rękę, nie ma sensu aby liczyć komu przeszkadzałeś a komu nie.
Wiem z korespondencji prywatnej jak oceniano twoją rolę na forum w tym moderatora.
Wiem ze wszyscy nie muszą pisać otwarcie co myślą.
Władek dokładnie Cię scharakteryzował i co tu dodawać?
Ja obszernie wyjaśniłem dlaczego jestem przeciw i nie będę wskazywał drobnych licznych wpadek.
Generalnie moderator musi mieć szacunek dla innych maperów.
Powinien się charakteryzować wysoką kulturą osobistą.
Nie powinien być nerwowy.Nie może pisać po alkoholu czy narkotykach.
Powinien unikać stawania w po jednej stronie w dyskusjach merytorycznych szczególnie tych, które naszpikowane są przytykami osobistymi.

Moderator który najpierw pisze a potem się wstydzi tego co napisał i edytuje swoje wypowiedzi całkowicie się przekreśla.
Moderator denerwujący ludzi jak np na innych forach zamykający wątki, czepiający się literówek odsyłający do wyszukiwarki, krytykujący sens założenia wątku to to dość typowa sytuacja wynikająca z systemu przyznawania uprawnień np. najaktywniejszym na forum.Wtedy dochodzi do pisania tysięcy śmieciowych komentarzy nie wnoszących nic do dyskusji a będących oceną wypowiedzi innych aby awansować za liczbę postów.
Gdy się przegląda takie fora to widać że często moderatorzy wczuwają się w swoją rolę i wprowadzają zamęt akcentując. że oni tu rządzą.
Na forach politycznych np podpiętych pod niepolskie gazety, moderatorzy manipulują tym które posty mają być widoczne a kogo zbanować bo jego poglądy nie są zgodne z linią programową gazety.
Netykieta też nie działa a sensowna jest na takich forach gdzie osobiste animozje nie są przeszkodą do swobodnych wypowiedzi.Trolli się nie da wyeliminować ale w tym wątku chodzi o nie obrażanie ludzi na forum a jeśli to robi moderator to o czym my dyskutujemy?

Zatem jeśli netykieta nie jest w stanie podzielić wypowiedzi na dopuszczalne i niedopuszczalne, to najprościej byłoby gdyby strona czująca się za obrażoną decydowała, które wypowiedzi należy kasować czy przenosić do wątku śmieciowego aby każdy ocenił czy był prowokacyjny.

Jest oczywiste ze to co działo się na tym forum miało wielce szkodliwy wpływ na tempo mapowania.Proste pytanie ile po 15 latach przy 3000 maperach powinno się udzielać osób na forum?
Najdłużej na forum zostają osoby mające zawodowe przygotowanie bo je interesują watki związane z z informatyką tzn obróbka bazy danych.
Praktycznie nie ma wątków dla zielonych jak korzystać z OSM

Jak mało jest tematów ogólnych.Jak wiele szczucia i pokazywania błędów innych zwykle drobnych i niezamierzonych.Nie można forum zamienić w szczujnię, bo maperzy będą odchodzić co zresztą robią.

OSM nie mogą robić starzy maperzy bo to podważa jej sens i blokuje rozwój liczebny społeczności.A dzielenie maperów na bardziej przydatnych lub mniej jest szkodliwe

Naprawdę nowi maperzy popełniają więcej błędów niż starzy ?

Zatem dobór osoby na moderatora jest tu kluczowy.Jeszcze długo będą pokutować skutki czasów “błędów i wypaczeń” a tu ktoś chce wrócić do starego modelu .

Trzeba zrobić wszystko aby tamte stosunki nie wróciły ale i dziś przydałoby się wprowadzić więcej dobrej atmosfery na forum.
Gdy sobie starzy maperzy skaczą do oczu o drobne błędy w doborze tagów to znaczy że jest źle

Gdy maperzy nie wskazują sobie drobnych błędów na priva tylko wyciągają to na forum publiczne to znaczy że walczą i chcą komuś zaszkodzić.

To dlaczego tak się dzieje? Bo zły przykład idzie z góry. Ryba …

Za bardzo się lekceważy nowych oceniając ich po obecnych dokonaniach a nie po przyszłych.

Na forum powinien się znaleźć wątek gdzie będzie się dopisywać nicki nowych maperów aby wiedzieli że są zauważeni.Nie bot powinien ich witać tylko my zapraszając na forum.
Forum powinni zdominować nowi.Mają sie tu dobrze czuć w swoim gronie a nie w gronie starych znerwicowanych pokazujących że lepiej mapują.

Czas zrozumieć, że przyszłość OSM zależy od tempa rozwoju społeczności a nie tylko od ich umiejętności czy tempa chwytania.
Dlatego moderator nie może być nerwusem co niby ma tłumaczyć jego agresję.
Wobec powyższego może moderator powinien być z grona nowych to nie będzie uwikłany w jakieś spory i będzie równo traktował niedoświadczonych jak i niedoświadczonych?
Jest pewna prawidłowość, że starzy maperzy jadący swoim tempem którym nikt kija w szprychy nie wkłada nie za bardzo widzą wpływ kłótni na rozwój OSM. A ci co widzą nie chcą podnosić temperatury bo musieli by się opowiedzieć.
Forum staje się hermetyczne i spełnia oczekiwania wąskiej grupy.Byle forum osiedlowe jest aktywniejsze niż nasze

Stare i bardzo ogólne. Tutaj regulamin na rosyjskim forum: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=56274

Przydałoby też uregulować sprawę poprawności ortograficznej i interpunkcyjnej wpisów, bo dochodziło na tym tle do kłótni.

Dla mnie moderatorem może być każdy, kto zapewni, że nie będzie bluzgów jakie w tym roku zaczęły się pojawiać na forum.
A kilku moderatorów to ideał, gdyż ograniczy uznaniowość.

Słusznie. Głósujemy?
A. to nieistotne
B. można zwrócić uwagę gdy błędy nagminnie się u kogoś powtarzają.
C. Należy dbać o czystość języka i jakość wypowiedzi łącznie ortografią i interpunkcją a każdy błąd poprawiać.

I mówi to osoba, która wywołała największą gównoburzę w historii tego forum i obraziła przy tej okazji więcej osób niż ktokolwiek inny. Chłopie, Ty to masz tupet i nie wiesz, kiedy przestać :frowning: Nawet jeśli byłaby to prawda, to po prostu żałosne jest wypowiadanie tego na głos. Zwłaszcza dla takiego dżentelmena na jakiego się kreujesz. Osiągnąłeś swoje - nielubiana przez Ciebie osoba nie będzie moderatorem - ale to za mało. Twoje ego żąda krwi, póki temat świeży.

Tak ciągle wspominasz, ile to osób zniechęciło się do OSM przez Zibiego. Czy zadałeś sobie pytanie, ile osób straciło zapał przez Ciebie jako rowersa i przez Ciebie jako benka? Straciłem ochotę do mapowania i udzielania się w tym projekcie, bo nie mam cierpliwości do użerania się z takimi gośćmi jak Ty, których nie da się w żaden sposób przegadać i przekonać, choćby brnęli na ślepo w ogień. Podejrzewam, że nie ja jeden. Ale nie, Ty tu masz czelność wypowiadać się jak niepokalany autorytet. Otóż nie, jest sporo osób, które udało Ci się wnerwić, ale ciągle mimo wszystko (niektóre) tolerują Cię. Doceń to!

Głosuję na A ponieważ uważam, że każdy o to dba na tyle ile potrafi. Za C zagłosował bym tylko i wyłącznie wtedy gdy moderator będzie miał chęć poprawienia tego we własnym zakresie, a stosowną uwagę jaką będzie miał do autora tekstu będzie przesyłał jedynie na priv gdyż forum nie jest przeznaczone na dyskusje nie związane z OSM także w 99,999% przypadków uwaga ta nie ma prawa być związana z tematem poprawianej wypowiedzi.

Możesz go założyć i prowadzić, jeśli masz taki pomysł i chęć, tak samo jak każdy inny uczestnik forum.

Porównuję nas raczej z subforami innych krajów i polskie jest bardzo aktywne. Być może po prostu fora osiedlowe nie służą do niczego poza gadaniem. U nas forum służy głównie do wymiany doświadczeń i koordynacji działań, a tylko po części jest to miejsce utrzymywania kontaktów towarzyskich.

Moim zdaniem trudno to zapewnić, bo może się to łatwo skończyć omijaniem wszystkich problemów i permanentnym napięciem albo zmrożeniem dyskusji w efekcie wycinania postów i banowania uczestników. Można jednak wpływać na to, żeby dyskusja nie zaogniała się i albo po prostu się zakończyła, albo wróciła do merytoryki i to się nam udaje. Mówię “nam”, bo widzę w tym zasługę społeczności forum, a nie tylko moderatora.

Nie myślałem o tym do tej pory, ale +1.

A,5 (czytaj “A i pół” :wink: ). Jeśli u kogoś powtarzają się błędy, można mu zwrócić uprzejmie uwagę w prywatnej wiadomości.

Ja się waham między A i B

To jeszcze słówko ode mnie. Czy dwóch moderatorów nie wystarczy? Łatwiej się podzielić zadaniami, trzeci to już zbytek. Ale jakby było trzeba i forum spuchłoby do rozmiarów boiska to przecież można dwóch moderatorów wspomóc trzecim.
Moje typy to rmikke i kocio. Zarząd będzie miał co robić. A jak się Zarząd zacznie nudzić to zawsze może pomapować :slight_smile:
A co do pilnowania poprawności językowej - wulgaryzmy usuwać a ortografii sami starajmy się pilnować. Głosuję na A ze zwracaniem uwagi na B.

To jest w takim razie pośrednie pytanie o decyzje w sprawie mało- lub nieaktywnych moderatorów.

Dotevo się ostatnio odzywał 2 tygodnie temu, więc nie zaginął, tylko niewiele się odzywa. Czy to nam (jako społeczności) przeszkadza, czy to akceptujemy w sytuacji, gdy będzie drugi aktywny moderator (a na to się zanosi - jeszcze tylko poczekam parę dni, żeby było jasne czy nie ma sprzeciwów)? Mnie na przykład z powodu braku aktywności w roli administratora odebrano swego czasu te uprawnienia na polskiej Wikipedii, więc można tak pilnować, żeby nie było fikcji. Z drugiej strony 3 osoby to nadal nie jest tłum, a mało aktywny moderator nie wywołuje problemów.

Ja uważam, że Dotevo powinien zostać. Jego bycie moderatorem nic nas nie kosztuje, a czasami jednak coś robi.

Heh… Moje podejście jest proste. Jeśli ktoś uważa, że coś jest nie tak to jest w stanie do mnie napisać. Sam czytam forum, ale nie codziennie więc nawet nie byłbym w stanie zareagować gdy coś dziwnego się dzieje.
Sam nie chcę nadużywać funkcji moderatora. Jeśli chcecie abym nie był nim to spoko, bo nie zależy mi na tym przywileju :-).

Eeee, przepraszam, nie wiedziałam Dotevo, że też jesteś moderatorem. Doświadczenie i wiedza nie do przecenienia!

Ja też uważam, że lepiej mieć trzech (a nawet i pięciu, dopóki się nie kłócą :wink: ) moderatorów, niż dwóch. Dzielenie się zadaniami nie jest problemem (nie ma wielu różnych rodzajów zadań), natomiast ryzyko nieobecności żadnego moderatora - jest.

Żeby już nie przedłużać bez sensu, dodałem właśnie uprawnienia moderatora polskiego forum dla kolegi @rmikke - witam i gratuluję. :slight_smile:

Do zarządzania użytkownikami (w tym banowanie) wystarczy wejść do ich profilu, natomiast to, co na co dzień jest bardziej przydatne, to zarządzanie wątkami, a to jest mało intuicyjne:

  • Zmiana tytułu polega na edycji pierwszego wpisu w danym wątku.

  • Łączenie wątków polega na tym, że na poziomie polskiego subforum klika się na dole strony link “Moderuj forum”, a następnie zaznaczeniu obu wątków w kolumnie “Wybierz” i kliknięciu na dole przycisku “Połącz”. Ale tak łatwo jest tylko wtedy, jeśli oba wątki znajdują się na jednej stronie, czyli ostatnio ktoś dodawał wpisy. Jeśli jeden z nich był od jakiegoś czasu nieaktywny, to robię taki trick, że dodaję tymczasowo wpis typu “test” - i dalej normalnie, tylko na koniec ten swój wpis usuwam oczywiście.

  • Wydzielanie wątków polega na tym, że w danym wątku na dole trzeba kliknąć link “Moderuj wątek”, wybrać odpowiednie wpisy, a następnie na dole kliknąć przycisk “Rozłącz” i wpisać temat, zwykle tymczasowy (typu “test”). I znowu - jeśli tych wpisów jest więcej niż jedna strona, to trzeba to powtórzyć dla każdej strony osobno.

  • Przenoszenie fragmentu wątku do innego to po prostu wydzielanie wpisów do nowego wątku, a następnie łączenie.

W razie czego pytaj tu albo prywatnie.

MWAHAHAHAHAAA!!!
Mam waaaadzę!!!

A serio - dzięki i postaram się nie zawieść.

Cóż, jak to się kiedyś mówiło:
Jesteśmy członkami z ramienia wysuniętymi na czoło.
Działaj Rysiu!

A jak ktoś kliknie “Raportuj”, to gdzie to zobaczę?

Mejla dostaniesz i sprawdzaj też pasek informacyjny na górze, jeśli się pojawi.