posiki
March 20, 2016, 7:56am
21
Moi,
Olisiko mahdollista saada sellainen lista, jossa olisi listattuna sellaiset task:it joissa on tieviivoja, joissa on nimet mukana.
Haluaisin parantaa OSM:n osoitetietoja ja tämmöisen listan avulla olisi helpompi keskittää työskentelyä tälle alueelle.
P
ij
(ij_)
March 22, 2016, 7:47pm
22
posiki:
Olisiko mahdollista saada sellainen lista, jossa olisi listattuna sellaiset task:it joissa on tieviivoja, joissa on nimet mukana.
Haluaisin parantaa OSM:n osoitetietoja ja tämmöisen listan avulla olisi helpompi keskittää työskentelyä tälle alueelle.
Tuollainen lista on jo olemassa, kelpaako:
http://ijjarvin.kapsi.fi/qa/osmtm/withnameref.html
Siinä on metrimittakin nimi/ref:sille osille. Kuntien rajat on sit vuodelta yks ja kaks, ei mene ihan uusimpien mukaan kai enää (enkä aio korjata). Ääkköstöjärjestyskin on mitä on mutten saanut sitä korjattua kun kauan sitten yritin (eikä tuokaan haittaa oikeasti käyttöä).
Lisäksi tuoreustieto on esillä tuolla: http://ijjarvin.kapsi.fi/qa/osmtm/latestchangeset
–
i.
posiki
March 23, 2016, 12:12pm
23
Tämä on oikein hyvä, kiitos.
P
posiki
September 29, 2016, 2:50pm
24
Mo!
Onko RoadImport palvelin alhaalla muillakin?
http://ijjarvin.kapsi.fi/osmtm/ => 504 Gateway Time-out
P
JRA
(Jukka Rahkonen)
October 3, 2016, 2:18pm
25
Tällainen kätevä palvelu antaa vastauksen nopeammin:
http://www.downforeveryoneorjustme.com/
posiki
November 10, 2016, 7:53pm
26
Moi!
Kapsin kone taitaa olla välillä hiukan jumissa (tai siis vaan hidas ;-(
Onkohan tuo automaatti validaattori pystyssä vai olenko tehnyt virheettömiä importteja?
P
posiki
March 1, 2017, 9:44am
27
Mo!
Tasking Manager näyttää poistuneen käytöstä:(. Mitenkäs nyt importointi viedään loppuun?
P
lansion
(Lansion)
March 1, 2017, 11:39am
28
Kapsilla on ainakin tehty palvelinmuutoksia vähän aikaa sitten, joten voi olla että vaatii vain hieman konffausta ylläpitäjältä. En itsekään heti huomannut, että omat sivustoni olivat lakanneet toimimasta.
Kapsin tiedote: https://www.kapsi.fi/tiedotteet/#428
posiki
March 12, 2017, 4:30pm
29
Nyt näyttäisi olevan taas pystyssä. Kiitos Ij__
P
http://ijjarvin.kapsi.fi/osmtm/ heittää erroria, mutta tuolla pääsee sisään http://ijjarvin.kapsi.fi/osmtm/job/2 tasking manageriin.
Onko tuo joku vanha versio, jota ei kannata käyttää?
posiki
April 15, 2017, 10:27am
32
Ilmeisesti ainkaan automaatti validaattori ei ole päällä. Eikä siis vertailu jo OSM:ssä oleviin teihin
P
oiva
December 3, 2017, 9:12am
33
Tie-importtia olisi kiva päästä jatkamaan. Onko tuota työkalua mahdollista elvyttää tai pystyttää jonnekin toisaalle pyörimään?
keimo
March 27, 2018, 7:21pm
34
Tie-importin koodit löytyvät tästä git-reposta: http://ijjarvin.kapsi.fi/git/osm/nonoverlap.git/
Ihan käden käänteessä ei uuden osmtm-serverin pystytys noidenkaan avulla tosin käyne.
keimo
November 20, 2018, 8:48am
35
Käyttäjä ZeiP on saanut Maastotietokannan tie-importin uudelleen käyntiin! Uusi task manager -serveri löytyy osoitteesta https://nlsfi.zeip.fi/
Nyt siis kaikki joukolla parantamaan Suomen OSM:in tieverkostoa. Importin ohjeet ovat edelleen osoitteessa https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Maastotietokanta/Road_Import_Stage1_Workflow
posiki
November 20, 2018, 3:49pm
36
Mo!
Hienoa, kiitoksia ZeiP! Tässä tulikin sitten jouluksi kotiin task
Rupesin tässä heti miettimään tuota luokittelua. Eli siis ohjeistuksen (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Finland#Outside_urban_areas ) kai menisi näin:
unclassified: jos on nimi
track: muuten
Siis nämä siis niille pienimmille teille mitä näkyy maaseudulla.
Entäs kommentit tuosta tracktype (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:tracktype ) tagista? Sitäkin näyttää olevan käytetyn.
P
keimo
November 21, 2018, 9:17am
37
Itse olen käyttänyt highway=residential tagia teille, joilla on MTK:ssa nimi ja jotka selkeästi johtavat jonkinlaiseen asutukseen. Nimettömät mökkitiet ovat sitten highway=track.
Tracktypeä olisi tietenkin hyvä käyttää highway=track:in kanssa, ilmakuvista ei tosin oikein pysty päättelemään minkälainen pinta kussakin traktoriurassa on.
posiki
December 6, 2018, 11:41am
38
Mo!
Suojausvarmenne on tuolta vanhentunut eilen (kai 5.12.2018), joten itse en ainakaan saanut ladattua dataa JOSMiin.
Miten voisi päästä eteenpäin?
P
posiki
December 6, 2018, 2:13pm
39
Ja nyt taas toimii, ZeiP korjasi
ilmaisin
(Ilmaisin)
January 17, 2023, 4:56pm
40
Eli MML:stä on nyt sitten ladattu tiestöjä myös CC-BY-4.0-lisenssiin siirtymisen jälkeen ilman lupaa?