Miejsca wykorzystujące OSM

Niedoinformowanie oraz ignorancja jest wszędzie powszechna. Są ludzie często po studiach którzy na wszystkie myjki ciśnieniowe mówią że to karcher a na wszystkie mapy internetowe że to mapy google.
OSM kilka lat temu także i dla mnie było wielkim odkryciem gdyż żyłem jak większość w bańce informacyjnej a nawet zachwycałem się googlowymi mapami Dobrze że wtedy nie zostałem lokalnym przewodnikiem bo już byłbym przejęty gdyż z reguły nie porzuca się czegoś w co zainwestowało się kupę własnego czasu.

Natomiast przereklamowane googlowe mapy jak na prawdziwego Trolla przystało trolluję nazwą własnego profilu. https://goo.gl/maps/pw8VD17Ud7g8W3EG9

Ale do każdego takiego obrazka z mapą jest data oraz link do OSM, więc każdy może szybko wyświetlić aktualną. Dla mnie jest sens :slight_smile:

Strona http://szlakipodkarpacia.gis.geo.uj.edu.pl/ używa podkładu OSM, ale nie widzę atrybucji.

https://wiating.pl/mapa/
© Seznam.cz, a.s., OpenStreetMap
+artykuł Dołączamy do OpenStreetMap!

https://winicjatywa.pl/mapa-sklepow/
Leaflet | © OpenStreetMap contributors

Portal Bieszczady.net, https://www.bieszczady.net.pl/noclegi-na-mapie/ używa podkładu OSM do pokazywania atrakcji, miejsc wypoczynku i innych informacji.

W Warszawie pojawiły się mapki z “no drone zone”, czyli gdzie nie wolno latać dronami, widziałem taką w metrze i jest naniesiona na OSM Carto, ale bez atrybucji:

[ http://bezpieczna.um.warszawa.pl/sites/bezpieczna.um.warszawa.pl/files/zakaz_lotu_dronami_mapa_strefy.pdf - wersja pierwotna, wektorowa ]

[ http://bezpieczna.um.warszawa.pl/aktualnosci/nie-wsz%C4%99dzie-polecisz-dronem-%E2%80%93-warszawa-oznacza-strefy-%E2%80%98no-drone-zone%E2%80%99 ]

Znalazłem też w sieci inną mapkę, tym razem opartą o jakiś styl Mapboksa i ma atrybucję:

[ https://www.se.pl/warszawa/warszawa-zakaz-lotow-nad-stolica-ruszyla-kampania-mapy-zakazow-aa-UUZX-PqVe-5hku.html ]

Mapka z atrybucją jest od ULC, wychodzi więc, że to miasto nawaliło.

Nie jestem pewien, bo na mapce są oba logotypy, więc nie wiadomo kto konkretnie prowadzi tę kampanię - czy to ktoś z UM czy z ULC, choć faktycznie bardziej podejrzewam, że to miasto. Wysłałem im grzecznego i rzeczowego mejla na adres z kontaktu tego serwisu, ciekawe jak zareagują.

Także tu Urząd Gminy Góra Kalwaria i tamtejsze nadleśnictwo nie popisało się w sprawie atrybucji mapy: http://gorakalwaria.pl/wiadomosci/14368/wiatr-zniszczyl-czesc-lasu-omijaj-ja (reprodukcja na https://piasecznonews.pl/zakaz-wstepu-do-lasu-z-powodu-zagrozenia/) :expressionless:

I ponownie Piaseczno: https://piaseczno.eu/rozbudowa-drogi-wojewodzkiej-nr-722-ul-ksiecia-janusza-i-starego-w-piasecznie/

Mapki OSM i nawet z atrybucją:

https://www.gdziepolek.pl/apteki/w-warszawie

Narzędzie umożliwiające zmierzenie odległości + oszacowanie czasu potrzebnego na przebycie planowanej drogi przy zadanej prędkości
https://www.freemaptools.com/measure-distance.htm

Dostałem info z UM Warszawy, że poprawili atrybucję na mapce no-drone-zone, i że wkrótce podmienią także plakaty na mieście:

No cóż, technicznie rzecz biorąc coś dali ale wykorzystanie dalej nielegalne bo jest to praktycznie niezauważalne.

A podanie źródła musi być zauważalne.

Myślę, że jest to już osobista interpretacja. Ale możesz napisać do LWG.

Zawsze możesz do nich napisać, tylko ja czekałem ponad tydzień i nie mam pojęcia czy bez przypomnienia się bym się doczekał.

E-cmentarze mapa OSM bez żadnej adnotacji o autorach ale chyba nie musi być skoro mapa jest odwrócona do góry nogami :smiley:

https://www.ecmentarze.pl/parafia/cmentarz-wojciecha-zawiercie?mode=search&buriedName=&buriedSurname=

Pierwszy raz coś takiego widzę
W takim razie atrybucja powinna być chyba w lewym górnym rogu mapy;)


http://www.fatboysushi.pl/zamow-online/
Leaflet | Map data © OpenStreetMap contributors

http://kompozycjasmaku.pl/kontakt/
Leaflet | © OpenStreetMap contributors

https://wolt.com/pl na stronie konkretnego lokalu po kliknięciu “Wyświetl szczegóły” pokazuje mapkę OSM (© Mapbox © OpenStreetMap). Ale za to pod adresem, po kliknięciu “Zobacz mapę” kieruje do Google Maps.

Niestety użyteczność OSM jeśli chodzi o punkty użyteczności publicznej odbiega znacznie od Googli tam są opinie klientów mnóstwo zdjęć i prawie zawsze dane kontaktowe oraz godziny otwarcia. Podane w przejrzysty sposób na tacy. Powodem takiego stanu rzeczy jest odgórne założenie że główna strona projektu OSM to nie ma być mapa do przeglądania przyjazna użytkownikowi tylko baza danych dla aplikacji i innych stron które to potrzebne im dane same sobie powyciągają i wyeksponują. Nie wiem czy przeciętny użytkownik Internetu widząc po raz pierwszy mapę OSM domyśli się że na obiekt klika się prawym i wyświetla wszystkie dane o nim.