Miejsca wykorzystujące OSM

Dziś odwiedzając krakowski kolejowy Dworzec Główny, jego nowo otwartą część w oczy rzuciła mi się duża interaktywna, dotykowa tablica informacyjna po której zaraz zacząłem maziać palcami. Jedną z jej funkcji jest możliwość podglądu mapy miasta i o ile pozytywnie byłem zaskoczony tym że domyślnie jest podkład OSM, to już trochę zepsuła mi humor niewidoczna albo nie dodana wcale atrybucja, zresztą nie tylko atrybucja OSM jest niewidoczna, UMP też.
Jak to wygląda http://i.imgur.com/OPIIkUH.jpg
Strona ta, to najpewniej http://mapakrakow.pl/ i tam chyba będzie trzeba napisać. Wykorzystują OpenLayers więc nie powinni mieć większego problemu z poprawą.
Edit, teraz patrzę i nawet jakieś wycieki z aplikacji mają na stronie

 select distinct idforeignt as idkomunika,titlepl as name from poi where id<10000 limit 40;

Brzmi jak mysql :smiley:

Brak atrybucji w połączeniu z treścią podaną na stronie
(sekcja “Warunki umieszczania danych w serwisie”) ewidentnie wprowadza w błąd (w kontekście danych OSM).
Chodzi np o zatrzeżenie “Administrator może usunąć obiekt z mapy … bez podania uzasadnienia” - powinni wyraźnie napisać, ze to dotyczy tylko ich danych które wyświetlają na gotowych podkładach.

Ktoś to pismo bierze na siebie? Stowarzyszenie?

Wydaje mi sie, ze dosyc jasno wymienione OpenStreetMap mimo, ze licencja nie jest wymieniona. Byloby ciezko twierdzic ze nie podali atrybucji, lepiej skupic sie na przypadkach gdzie rzeczywiscie nie jest podane zrodlo.

http://www.pkt.pl/

Nawet ostatnio chwalili się w radiu (reklama), że mają nowe mapy :slight_smile:

Niby wszystko OK, atrybucja jest, więc nie można się czepiać.
Ale jak się przyjrzeć bliżej np.:
http://www.pkt.pl/mapa/malta-hotel-restauracja/d%C4%85browa-g%C3%B3rnicza/13-1/?searchType=YP_SEARCH&searchTypeExt=DETAIL_ENLARGE&listingIds=1753818&oWhat=Restauracja&oWhere=
to widać, że pokazują obiekty (ze swojej bazy) często zupełnie gdzie indziej niż faktycznie się na mapie znajdują.
Inna sprawa, że w bazie pkt częśc danych (które mamy wprowadzone do osm) jest płatna, więc nie mają żadnego interesu w tym, żeby korzystać z OSM inaczej jak tylko podkładu. A szkoda, bo z kolei wiele obiektów w pkt ma wypełnione dane, których brakuje w OSM.

To prawda import z PKT to byłby niezły zastrzyk POI dla OSM. Ale i tak się cieszę, że używają OSM zawsze to szansa na promocję. Gdyby tak jeszcze PF się skusiła mapa.pf.pl…

Ja nie wiem skąd oni w tym pkt biorą umiejscowienia punktów ? Przecież co bym nie sprawdził to kilometr w tą czy w tamtą.

Tomek

Może powtórzę, ale stronę http://www.pkt.pl/mapa/ wykorzystuje do wizualizacji nasze mapy.

Konkretnie wykorzystuje jako podkład kafelki generowane (przez siebie) z danych OSM ale wszystkie informacje które sa wynikiem wyszukiwania oraz wyświetlane na mapie dane szczegółowe POI (w tym ich pozycje od czapy) pochądzą z danych PKT. Nie jestem więc pewien czy to nie jest przykład negatywnej reklamy OSM (bo kto sie będzie wgłębiał w szczegóły które dane skąd pochodza)

Czy na tej stronie http://wawalove.pl/Jutro-Majowa-Masa-Krytyczna-g14411/foto_70859#foto
jest screenshot OSM bez atrybucji z tej mapy
http://www.masa.waw.pl/
czy mi sie tylko wydaje…
Na tej oryginalnej też zresztą atrubucja OSM po zmianie warstw chowa się pod atrybucją G i nawet po powrocie do OSM dalej jest G.

Teraz wygląda to całkiem nieźle, przynajmniej na desktopie.

Na telefonie na traseo.pl nie widzę adnotacji o OSM. Na stronce Masy Krytycznej mapka w telefonie się nie ładuje, więc nie mam czego się czepić :wink:

Tak, nawet widać nowy błąd stylu (nadmierne renderowanie nazw nature_reserve).

Apka Wiślańskiej Trasy Rowerowej w Kujawsko-Pomorskim serwuje podkłady OSM w trybie offline:
http://wtr.kujawsko-pomorskie.pl/

Zresztą bardzo fajna apka.

Podpytuję ich, czy można wykorzystać dane GPX na stronie i czy może podzielą sie bazą POI. Planuję też wycieczkę WTR-em (jedną stroną), to pewnie też zbiorę co nieco w trasie.

http://mapa.wirtualneszlaki.pl/ też korzysta z podkładu OSM

Śląski System Informacji Turystycznej korzysta domyślnie z OSM (choć można też wybrać usługi mapowe Google), np. w tych serwisach:

http://slaskie.travel/
http://www.orlegniazda.pl/

http://wifiprojekt.eu/mapa/?GET=mapa

KZK GOP uruchomił serwis śledzący poprzez GPS autobusy na części linii połączony z tablicami na przystankach. Nie sprawdziłem jeszcze jak to działa, ale korzystają z map OSM.

http://sdip.kzkgop.pl/web/ml/#menu

edit: Udało mi się wyśledzić jakiś autobus w czasie rzeczywistym, nawet działa. Ten serwis, to kopalnia informacji o aktualnych przebiegach tras autobusów, położeniach przystanków itp. Ciekawe, czy trasy były nanoszone na mapę, czy raczej z odczytów GPS, poszlaka wskazuje na GPS, pewne dość nowe rondo nie istniejące na ortofotomapie UM Katowice i Geoportalu jest przesunięte na mapie, zapewne jest niedokładnie na OSM. Może można skorzystać z przebiegów tras autobusów do korekty dróg jeśli gdzieś będzie trzeba, choć na oko nie wydaje mi się, jednak mapy OSM są dość dokładne.

Z tego, co widzę, to trasy były raczej odrysowywane z podkładu OSM :stuck_out_tongue: Dużo jest też przebiegów lekko niedokładnych albo wg mojej wiedzy po prostu błędnych, radzę więc korzystać z rozwagą.

Chyba masz rację, węzły często pokrywają się z tymi z OSM. Chodziło mi o Rondo Policji Województwa Śląskiego obok A4 Business Park, znalazłem uchwałę UM i mapkę, podłożyłem i jednak w OSM jest dobrze narysowane, dziwna ta rozbieżność, może trasy rysowali zanim to rondo pojawiło się w OSM? Oczywiście to drobiazg.