Microsoft kupuje Nokie

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Microsoft-kupuje-Nokie-2927878.html

Interesujace jakie skutki moze to miec dla OSM.

Dodam tylko, że MS nie kupuje całej Nokii, a jedynie dział telefonów. Dział map HERE (NavTeq) pozostaje w Nokii, a MS będzie miał (chyba czteroletnią) licencję. HERE ma zamiar stać się dostarczycielem chmurowych map dla większej liczby różnych odbiorców (co widać po niedawnej zapowiedzi współpracy z firmami motoryzacyjnymi). Sytuacji OSM chyba to nie zmieni.

Ja dodam tylko od siebie, że CEO Nokii od wielu lat był pracownik MS http://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Elop Czyli MS wprowadziła konia trojańskiego.

Konia trojańskiego do bankrutującej firmy? Żeby najpierw poprawić sytuację firmy, a dopiero później ją kupić? To trochę jak remontowanie samochodu, który chce się kupić a następnie negocjowanie ceny. Swoją drogą dziwni są ci akcjonariusze Nokii - zatrudniają konia trojańskiego by obniżył ich zyski tanio wyprzedając ich majątek…

Nokia przespała czas pojawienia się smartfonów. Kiedy się zorientowali, że ich dotychczasowe telefony to już przeszłość było za późno. Do wyboru mieli jedynie Androida i WP (prace nad własnym systemem ze względu na koszty tworzenia środowiska były poza ich zasięgiem). Wejście w Android oznaczałoby bezpośrednią rywalizację z Samsungiem - bez szans. Dodatkowo współpraca z Google też dawałaby specjalnych praw, bo ci mieli już Motorolę. A WP dawało pieniądze, możliwość stworzenia własnego rynku i przede wszystkim czas na opracowanie i wdrożenie nowych modeli. A na koniec dużo forsy za dział, którego przyszłość nadal byłaby niepewna.

On jest CEO od 3 lat. To on jest odpowiedzialny za rezygnację z Symbiana, Maemo, Meego itp. A Maemo miało potenciał. Porzucenie tych wszystkich pomysłów i kierunek Windows Phone był tragiczny dla Nokii w skutkach.

+1
Zastanawiam sie tylko czy w tej sytuacji ktos nie wpadnie na pomysl, ze dawanie spolecznosci OSM map satelitarnych to jednak byl blad.
MS nie jest monolitem, tocza sie tam walki frakcyjne zwolenników i krytyków OSM.

MS to korporacja. Widzą zyski w OSM to idą w OSM. To tak jak z Googlem i Linuksem.

No tak, ale Markowi mogło chodzi o to, że niektórzy w MS nie widzą potencjalnego zysku z OSM.

Dokladnie tak.
Dyskusja jest taka: czemu musimy dawac cos, za co placimy ciezkie miliony, za darmo.
Moze z tego przeciez korzystac równiez nasza konkurencja.
Pytaja oczywiscie ludzie zwiazani z w MS Nokia.
No i jak ich przekonywac?

Myślę, że kiedyś takie słowa padały również w stronę Linuksa. Ale jaki jest koszt napisania całego systemu operacyjnego od zera, a jaki jest koszt wykorzystania gotowych klocków z OpenSource?
Nawet jeśli jakaś firma użyje OSM to przecież na pewno również coś doda od siebie, może to będzie większe zainteresowanie projektem, a więc nowi mapowicze, a może jakieś narzędzia. Więc plus dla wszystkich, którzy używają OSM.

Dla mnie jasne, dla ludzi z Nokii w MS oczywiscie nie - widza swój interes przede wszystkim.
Zobaczymy która frakcja zwyciezy w wewnetrznych starciach :confused:

Analogia otwartej bazy do otwartego OS’a ?
Android też jest (w większości) z klocków opensource , ale licencjonowanie dostępu do Android Market i usług googla wystarcza, żeby zachować faktyczny monopol na system.
W przypadku OSM każda inwestycja w zawartość bazy jest prezentem dla wszystkich którzy z niej korzystają.
Dopiero stworzenie dużego produktu opartego na tych danych (a na razie M$ nic w tym kierunku nie robił) może coś zamieszać. Jakoś nie widzę modelu biznesowego w którym pod jednym szyldem M$ zarabia na produktach NAVTEQ i jednocześnie buduje mu wewnętrzną konkurencję (na bazie OSM)…

To jest mało ważne. Kernel jest ten sam i wielu programistów w google pracuje nad sterownikami, które będą dostępne również na PC. Już nie mówiąc o stabilności i łatkach bezpieczeństwa.

Myślę, że gdy się pojawi jeden duży produkt to trochę później pojawi się cały wysyp.

… i wykonczy Microsoftowi pewien model biznesowy w który wlozyl duzo kasy?
To by bylo do zrobienia jedynie wtedy, gdyby konkurenci czyli Google stracili jeszcze wiecej.

Wlasnie dotarla informacja ze Steve Coast nie pracuje juz dla Microsoftu, tylko dla firmy telenav… http://www.telenav.com/about/
Proponuje zwiekszysc szybkosc mapowania dopóki Bing jest jeszcze dostepny :stuck_out_tongue:

Troche pozno, bo przejmowanie nokii zaczelo sie jakis czas temu. W ostatnim roku w wiekszych firmach pojawily sie w roznych dzialach teamy ex-pracownikow Nokii, ktorzy byli zatrudniani grupowo. Napewno wiekszy zysk mialby z tej operacji Ms gdyby nastapila wczesniej, ale napewno dlugo zajelo zatwierdzenie jej przez ciala regulujace rynek w EU i US.