Micromapping

Robimy to na razie wewnętrznie, w Posce zresztą. Jedyne forum, które o tym wie, to na razie polskie ;).

ktoś ostatnio na tym forum dobrze skwitował obecny system drobnych poprawek do mapnika: to przypomina pudrowanie martwej prostytutki

Dopóki nie będę miał konkretnego opisu co zmieniać, trudno mi się ustosunkować do tego poetyckego określenia kolegi Rogala. :wink:
Od czegoś trzeba jednak zacząc…

Mnie na tyle brakuje w domyślnym stylu renderowania różnych POI, że nie czuję, żeby potrzebna była jakaś rewolucja. Ta sprawa plus obszary ulic, chodników, wysepek drogowych, czy kwietników i dopiero mogę się zastanawiać, czy coś jeszcze mi przeszkadza (o, te wysepki i klomby to może być moja propozycja do uwzględnienia, bo poza malowaniem na jezdni one najbardziej kształtują przestrzeń drogową, aczkolwiek nie wiem nawet jak tagować te drugie).

Zgadzam się z problemem rogala, że granice państw i województw są mało czytelnie wymyślone, ale - szczerze mówiąc - rzadko chodzę po tym poziomie zooma (a kto to robi poza pierwszymi wizytami?), więc teoretycznie kwestia jest duża (pierwsze wrażenie), ale dla mnie i większości wracających użytkowników - mała. W codziennym użytkowaniu widzę głównie braki i niekonsekwencję w wyświetlaniu znaczących punktów (jedne są z własną ikonką, inne tylko z kropką, jeszcze inne najwyżej jako numer domu), i to można by łatwo naprawić, gdyby zespół miał to jako priorytet.

Poza tym Mapnik to tylko silnik - domyślny styl jest rozwijany w projekcie openstreetmap-carto, ale przecież jeśli się nie uda dogadać lub cele będą zbyt rozbieżne, to zawsze można sforkować jakiś (ten czy inny) styl lub nawet zrobić od zera.

Jesteśmy tutaj że tak powiem we własnym gronie, więc jeśli macie uwagi, sugestie, to bardzo proszę o nie.
Będzie też można dokonywać poprawek, jeśli coś będzie nie tak.

ja będę konsekwentnie powtarzał, że zamiast siłować się z mapnikiem lepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie jako domyślny stylu mapsurfer, to byłby milowy krok dla OSM, przecież bardzo dużo ludzi wybiera mapę google bo - mimo że zawiera 10x mniej danych niż OSM - jest o wiele ładniejsza, co ciekawe mapsurfer renderuje na oko więcej tagów niż mapnik (np. śmietniki, ogródki czy miejsca postojowe taksówek)

+1

PS. Podoba mi się oznakowanie przejścia dla pieszych. Widzę tu różnicę między skrzyżowaniem ścieżki dla pieszych z jezdnią, a oznakowanym przejściem przez jezdnię.

Jestem agnostykiem jeśli idzie o wybór stylu - to znaczy i tak chciałbym mieć wpływ na jego rozwój, ale wizualnie rzecz biorąc wyjściowo MapSurfer mi nie wadzi, w dodatku jest też szybko aktualizowany:

http://www.openmapsurfer.uni-hd.de

No ale są i minusy - działa tylko pod Windows (naprawdę słabo z mojego punktu widzenia, bo jak mógłbym testować poprawki u siebie na Ubuntu?), nie wiem jak duża jest społeczność wokół tego projektu poza samym Runge, ma niestandardową licencję typu non-commercial (http://129.206.74.245/Framework/License.txt - czyli z kolei problem też dla firm, bo licencja nie jest wolna)…

Nie wiem czy w tej sytuacji nie lepiej byłoby zrobić styl MapCSS do Mapnika na bazie stylu MapSurfera i go rozwijać - ale pytanie i tak czy to w miarę wykonalne, kto by się tym opiekował, no i jakie są szanse na dodanie do stylów na głównej, a już zwłaszcza jako styl domyślny.

To jest myśl…
Mógłbyś skonsultować to z chłopakami którzy będą to robić? Dam Ci namiar. :wink:

Jasne, gadać i konsultować to ja se mogę. :slight_smile:

Tak sobie myślę, że klomby/kwietniki/rabatki kwiatowe (nie znam się na ogrodnictwie) powinno się oznaczać man_made=flower_bed. Jest tego w ogóle na świecie bardzo mało:

http://taginfo.openstreetmap.com/tags/man_made=flower_bed

nawet wliczając formy podobne (np. man_made=flowerbed), ale jeśli mamy operować na zoomie 20 i zająć się powierzchniami typu chodniki i ulice, to olewanie tych elementów albo podciąganie całej zieleni miejskiej i drogowej pod trawę nie ma już specjalnego sensu. :slight_smile:

Wydaje się że source code rendera mapsurfer nie jest dostępne. Source prawdopodobnie jest copyright Heidelberg University. Oni używać MapSurfer.NET Framework zamiast Mapnik. Nie wiem co to jest, chyba to ich własny software. Zgadzam się że to są pękny tiles, ale mysłę że nie powinniśmy używać renderer zamknięte źródła jak tiles na stronie głownie.

Ogródki też powinniem renderowanie na openstreetmap.org. Masz przyklad miejsce, gdzie to nie jest renderowanie?

Nie wiem czy renderować śmietniki jest tak super w miescach gdzie są duży smietniki: http://129.206.74.245/?zoom=17&lat=49.61432&lon=6.12437&layers=B00000FFFF

Myslę że ci chodzi o CartoCSS zamiast MapCSS. MapCSS nie działa z Mapnik, prawda?

Mamy na myśli kilko plany do zrobić openstreetmap-carto (renderer na strony głowny openstreetmap.org) podobnieszy MapSurfer:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/565 proponuje renderować budynki jasnieszy
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/102 proponuje renderować drogi w kolorie Europejski zamiast kolorie Angielski

Też chcemy dodać więczej POI do render.

Zawsze witamy pomocy z tym: https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/

(Przepraszam za moję słabę języka polska, jeszcze się uczę…)

@Math1985: Oczywiście, że CartoCSS - pomyliłem się. :slight_smile:

Bardzo się cieszę, że ty i Mateusz poświęcacie tyle czasu i uwagi na poprawianie OSM-carto! Szkoda tylko, że tak powoli to się zmienia.

Nie wiedziałem, że znasz polski - skąd jesteś i czemu się zacząłeś (lub zaczęłaś) uczyć tego języka?

Ja jestem Holenderski, ale moja narzecona to Polka…

Teraz wiesz dlaczego to jest najlepiej mapowanie dziura w Polsce… :wink:

myślę że dyskusję nt. reformowania mapnika lepiej będzie dalej ciągnąć w wątku “Wyświetlanie na domyślnej mapie - problemy i propozycje” bo trochę odjechaliśmy od tematu mikromapowania :slight_smile:

Celowo na razie tam nie przenosiłem dyskusji, bo tam jest ogólna, a tu się zastanawialiśmy nad planem poprawy w sprawie mikromapowania. W dodatku dopiero sprawdzamy, czy to będzie mogło wylądować na głównej w domyślnym stylu, czy trzeba będzie robić coś osobnego. Ale oczywiście to jest sprawa dotycząca obu tematów, więc tamten wątek też się nadaje.

@Math1985 ma rację - MapSurfer jest zamkniętym silnikiem renderującym, a stylu w ogóle nie publikują. Jedyne co możemy sami zrobić coś podobnego.

a co w przypadku jeśli uznają że ten nowy styl jest zbyt podobny do MapSurfera, mogą być z tym jakieś problemy?

Moja firma kooperuje z Uniwersytetem w Heidelbergu. Opłacamy im doktorantów. Nie myślę by były jakiekolwiek problemy. :wink:

Skoro jest jakiś kontakt, to może spróbować ich przekonać do uwolnienia stylu? Nawet jeśli format motywu jest niekompatybilny z czymkolwiek Mapnik lub TileMill używa, to zawsze będzie łatwiej go odtworzyć.