Micromapping

Z tego co na forum poczytałem wcześniej Gniezno prawdopodobnie już ma mikromapowanie. Rzuć okiem. Może jeszcze ktoś poda kolejny przykład.

Gniezno ma mapowanie “pod render” - który wychodzi tutaj faktycznie ładnie jak pamiętam, ale czy to mikromapowanie, to wątpię.

Nie ma w Polsce takiego obszaru.
Mieszkalem tutaj jakis czas:http://www.openstreetmap.org/#map=19/48.25214/11.64951
Mimo tego nie zebralem wszystkich detali…

Jest jeszcze Zoo we Wro http://www.openstreetmap.org/#map=17/51.10380/17.07406 ale do doskonałości też mu dużo brakuje.

  1. Wyrysuj wszystkie scieżki
  2. Wyrysuj wszystkie natural http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:natural i landuse (osobiście uważam, że landuse jest nadużywane w MM :-/ )
  3. Dodaj ławki, kosze na śmieci, latarnie
  4. Wyrysuj obszary ulic/ścieżek
  5. Wyrysuj parkingi lub miejsca parkingowe
    itd.

:slight_smile: lepiej zacznij od mało obszaru bo MM jest dość męczący i pewnie zrazisz się szybciej niż skończysz

Heh, myślałem o jakiejś konwencji rysowania jezdni/chodników/ścierzek rowerowych jako obszary.
W waszych przykładach tego nie widzę.

Troche jest tutaj:
http://www.openstreetmap.org/#map=19/53.45288/14.49766

Mam problem z otrzymania właściwej wizualizacji gdy podaję wartość dla high=.5, lub 2.5, 2.75, 28.4
Wartości te są pomijane i widzę tylko wysokość z wartością domyślną w Kendzi 3D View
Jak dla tego budynku,gdzie maszt z kubikiem zaczyna się od 28.4, a kubik 2.5x2.5x2.5 jest prostopadłościanem.

http://www.openstreetmap.org/#map=19/50.02684/19.92076

Ok mamy jezdnie jako obszary :slight_smile:
Są jakieś drzewka - punkty, co zrozumiałe; chodniki jako footway (niestety nie jako obszar a tylko linia), ale chyba można analogicznie jak jezdnie zrobić.
Sporo jest obszarów landuse=grass, ale o tym chyba powinniśmy porozmawiać w temacie landuse=residential#p365951
Brakuje mi jeszcze specjalnego area dla przejścia dla pieszych i czegoś dla wjazdów na posesje. Za bramą to będzie service=driveway, mnie interesuje bardziej ta część przecinająca się z chodnikiem. Miałoby to być przejście dla pieszych?

*service=driveway *to raczej od początku, a nie od bramy. Chodzi o przeznaczenie, a nie o własność czy co innego. Myślę, że nawet drogę osiedlową, wewnętrzną, można jako *service=driveway *zrobić.

Poza tym, nie sądzę, że micromapping oznacza wyrysowanie szczegółowo landuse, trawników… Micromapping powinien nieść za sobą jakaś dokładną informację. Czyli dla chodnika to może być: footway=sidewalk/crossing, tactile_paving, surface, wheelchair,lit, width, wszystkie barriers, przejścia dla pieszych z sygnalizacją lub też to

Same schody można dość szczegółowo porobić: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Steps
Jest też klucz kerb=* http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/kerb

Do tego dokładne opisy poi (cuisine, opening_hours, website, contact* itd…).

Nie wspominając o ogromie tagów dla dróg samochodowych, możesz spojrzeć na centrum Gdyni, starałem się szczegółowo opisać jezdnie.
Dużo istotniejsze od service=driveway są relacje zakazów/nakazów (czyli skręt w prawo, nakaz prosto itd).

Starogard Gdański chyba zezwolił nam na używanie ich portalu (powiatowy), musze odszukać info i namiar wms’a (z powiatowego mógłbyś obrysy budynków porobić, łatwiej niż z geoportalu).

W którym miejscu area zrobiłeś? Nie mogę zlokalizować.

Zaznaczenie pojedynczych drzew też jest raczej ciekawsze i bardzie przydatne niż nadużywanie landuse do zaznaczania pojedynczych trawników. Zobacz zwłaszcza dodatkowe tagi: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural%3Dtree

przemas75, dzięki za obszerną odpowiedź, i zadane lektóry :wink:
Miałem zamiar zacząć zabawę z mikro-mapowaniem od swojej wsi, a tam takich rzeczy jak tactile_paving, steps (no może poza wejściem do sklepu), cuisine, traffic_signals:vibration czy chociażby traffic_signals nie uświadczysz :]
Za to trawniczków i chodników (jeśli byłyby zmapowane jako area to odchodzi wpisywanie szerokości) parę by się znalazło, nawet ścieżka rowerowa jest.
Zdjęcia isok pozwoliłby nawet na zmapowanie pokryw i wpustów kanalizacji jako area.
Drzewa można by jakoś zmapować, ale jeśli chodzi o gatunek to potrzebna była by wizja lokalna, a nie wiem kiedy moją wieś odwiedzę i nie zawsze jestem w stanie rozpoznać gatunek. Wysokość, czy szerokość korony można czasem na podstawie cienia określić, przydałby się jakiś plugin do tego.
Nakazów i zakazów na wsi też zbyt wielu nie ma.

Obrysy budynków ze Starogardu brzmią kusząco. Ciekaw jestem jak z ich dokładnością.
Punkty adresowe były by jeszcze lepsze, bo tych z “lotu ptaka” nie wyrysuję, a o ile wiem jeśli zostaną udostępnione to da się zaimportować.

Mam dwa problemy ostatnio:

  1. Jak znakować altanki śmietnikowe?

  2. Chodnik dla pieszych może mieć różną szerokość i o ile jeszcze przy 1 m, nawet z latarniami, zaznaczę jeszcze jako chodnik, to już problem jest z 70-80 cm i latarniami - bo jeszcze da się przejść, ale bardziej to służy latarniom, niż pieszym (po drugiej stronie jest normalny chodnik, a uliczka mała). A jest jeszcze śmieszniej w okolicy: ze 30 cm (krawężnikiem) bez latarni, ale na pewno nie do chodzenia. Nie wiem jak to się nazywa, ale to występuje często między trawnikiem a ulicą. Zwykle tego nie oznaczam, bo regularny chodnik jest i można chodzić nim, ale czasem brakuje ciągłości i jest tylko taki chodniczek. Co wtedy z rutowaniem? Nie mówiąc o małych uliczkach z domkami jednorodzinnymi/szeregowymi, gdzie chodniki są dobre, ale są bez przerwy zastawione parkującymi samochodami. Bo pieszy pójdzie po prostu asfaltem, ale myślę coraz częściej o rutowaniu dla wózkowiczów.

amenity=waste_disposal

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:wheelchair

Znaczy building=yes+amenity=waste_disposal? Bo to są przecież budynki, tak jak garaże.

Jak mapowane jako obszary - to tak. Przy czym ja bym dał cokolwiek innego niż yes, chyba building=trash_shed by pasował.

Raczej sama szopa, bo i tak amenity wskazuje jej zastosowanie, a na taginfo nawet nie ma wartości “trash_shed”: http://taginfo.openstreetmap.org/tags/building=shed .

Inna sprawa, że najwyraźniej nikt tego amenity z niczym nie łączył (poza źródłem): http://taginfo.openstreetmap.org/tags/amenity=waste_disposal#combinations. Czyżby nikt jeszcze nie oznaczał altanek śmietnikowych? Jakoś nie wierzę.

Pewnie nic z building=* się jeszcze nie załapało.

Wydaje mi się, że “building=yes” jest zbyteczne gdy określamy jakiś obiekt z “amenity”.
“amenity=waste_disposal” jest obszarem w przeciwieństwie od “amenity=waste_basket” dla POI.
Chyba, że obiekt jest “building=yes” a w nim kilka POI “amenity=waste_disposal” wraz z bardziej szczegółową informacją otagowaną “waste=” (zobacz http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:waste))

Building=yes potrzebujemy zawsze. Choćby dlatego, że to przede wszystkim budynek który później ma jeszcze jakąś funkcję.
Niezależnie od tego na tagu building=yes bazuje cały szereg innych opisów jak np. 3D. :wink:

Nie jest zbyteczny. Amenity typu który **zazwyczaj **jest w budynku wcale nie oznacza że można pominąć building=*.