Menadżer markerów? Mapa Leaflet

Posiadam mapę od Leaflet, czy jest możliwość zrobienia jak w Google Maps jest Menadżer markerów, tzn. żeby na mapie wyświetlał mi tylko te markery, które użytkownik może zobaczyć (w zależności od zooma i obszaru), ponieważ będę miał kilka tysięcy markerów co znacznie utrudni przeglądanie mapy.

Drugie pytanie. Czy można grupować na mapie markery, tzn. jeśli zoom jest mały, to markery np. w obrębie 10km sumują się ze sobą w jeden i w miarę przybliżania pokazuje się każdy osobno?

Można to rozwiązać albo z użyciem bazy danych (i wtedy pobiera się tylko markery wchodzące w dane granice), albo UTFGrid.
Grupowanie można zrobić z użyciem jednej z wtyczek, np. https://github.com/sergey-rossokha/MapClusterer lub https://github.com/ideak/leafclusterer, ale szczegółowo nie pomogę, bo jestem fanatykiem OpenLayers :slight_smile:

Na szybko: http://osmapa.pl/w/fire/ (wykorzystano leafclusterer)
Niestety jest jeden mały problem - miejsce zbiorczego markera wyznaczane jest na podstawie położenia “pierwszego” w grupie. Może więc nie odzwierciedlać “nasilenia” składowych markerów.
Przy okazji - jeśli jest ktoś obiegany w JS bardzo proszę o pomoc: github.com/ideak/leafclusterer/issues/5

Edit: Ostatnio nie śledziłem rozwoju - dużo się tam pozmieniało, więc nie wiem jaki jest stan powyższego zgłoszenia
Edit2: Wygląda, że poprawiono: https://github.com/dbmikus/leafclusterer/commit/2ff34d6fcab8b310ae5bca66a47f732940118509 :wink: