Specjalnie odpaliłem vb z siódemką i sprawdziłem. Z systemowego keystore nie korzysta, a przy instalacji certyfikatu nie można wybrać tego javy ani podać do niego bezpośredniej lokalizacji. Nawet nie można do cmd przeciągnąć pliku tylko trzeba przepisywać lokalizację. Ah ten windows, wszystko utrudnia
Mogę się mylić, ale z opisu wynika, że chodzi po prostu o WMS http://wms.um.warszawa.pl/serwis
Dobrze jednak wiedzieć, że teraz na pewno są to dane wolne.
Czy dysponuje ktoś działającym WMSem ISOK cieniowanie z geoportalu?
Instrukcja przerabiania w locie WMTS (w którym jest ISOK) na WMS lub kafelki: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=27821
Niestety na razie nie udało mi się, zgodnie z obietnicą, postawić tego dla publiki, bo serwer, na którym chciałem to zrobić, zaliczył awarię i na razie leży.
Dzięki, za odpowiedź. Niestety to rozwiązanie nie dla mnie.
Odpowiadając na swoje własne pytanie:
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/img/guest/CIEN/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.0&SERVICE=WMS&request=GetMap&layers=NMT_5,NMT_30,NMT_100&STYLES=,,&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
Tyle, że to nie jest ta warstwa, która oferuję fajną rozdzielczość.
Zauważyłem to.
Myślę, że gdyby udało się stowarzyszeniu jakiś niezły serwer wyhaczyć, to można by zrobić wiele dobrego - między innymi takie warstwy.
W końcu jakiś argument, bo do tej pory nikomu takowy serwer nie był potrzebny
Jakiej ścieżki do keytool użyłeś? Próbuję uruchomić podkład na Win7x64 i jak dotąd mam czerwone kafle.
Ponieważ podkład EMUiA jest ważny dla osób usuwających mrówki, pozwoliłem sobie przygotować instrukcję krok po kroku dla laików - użytkowników Windows, z pominięciem używania konsoli:
- Pobieramy plik http://taginfo.openstreetmap.pl/emuia/gugik.key i zapisujemy na dysku C:
- Odnajdujemy katalog instalacyjny Java (zakładam że zainstalowana bo jest niezbędna do działania JOSM), w nim folder “bin” i plik keytool.exe. Zaznaczamy plik i kopiujemy Ctrl + C
- Przechodzimy na pulpit, klikamy PPM (prawy przycisk myszy) i wybieramy “Wklej skrót”
- Następnie PPM na dopiero co utworzony skrót i wybieramy Właściwości
- Do pola “Element docelowy” doklejamy dostarczone przez kolegę eBin polecenie konsolowe:
-import -v -trustcacerts -alias server-alias -file "C:\gugik.key" -keystore "[ścieżka]\lib\security\cacerts" -keypass changeit -storepass changeit
gdzie fragment [ścieżka] zastępujemy ścieżką do folderu instalacyjnego Java.
gotowy Element docelowy wygląda u mnie następująco:
"C:\Program Files (x86)\Java\jre1.8.0_31\bin\keytool.exe" -import -v -trustcacerts -alias server-alias -file "c:\gugik.key" -keystore "C:\Program Files (x86)\Java\jre1.8.0_31\lib\security\cacerts" -keypass changeit -storepass changeit
Zapisujemy zmiany i zamykamy okno właściwości.
6. Kolejny raz PPM na utworzony skrót i wybieramy “Uruchom jako administrator”
7. Konsola zada nam pytanie, wpisujemy “yes” i zatwierdzamy klawiszem ENTER
8. To już koniec, mozemy dodać WMS w JOSM:
Wcześniej utworzony skrót na pulpicie nie jest już potrzebny, można go usunąć
czy Geoportal publikuje gdzieś informacje o aktualizacjach ortofoto? czasami natykam się na miejsca gdzie zdjęcie zostało zrobione w czasie budowy/ remontu, a dobrze byłoby wiedzieć kiedy podkład osiąga stan faktyczny
http://geoportal.gov.pl/o-geoportalu/aktualnosci
Nie wiem jednak jak z aktualnością tych aktualności.
Przygotowuję patch’a do JOSM-a, który zmienia sposób zaczytywania danych z warstw WMS oraz usprawnia cache’owanie. Jeżeli chodzi o Geoportal, to sprawdza się całkiem fajnie, co do np. podkładu iMPA z nazwami ulic - to są generowane większe napisy, może to i dobrze
Link do zmodyfikowanego JOSM-a:
http://osm.vink.pl/osm/josm/josm-8171-wms.jar
No i by dla Geoportala działały duże zoomy (większe niż domyślny 19), trzeba zmienić definicję WMS Geoportalu:
wms[22]:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/img/guest/ORTO/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Raster&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
(wydaje mi się, że lepszych zdjęć niż na zoom 22, Geoportal nie posiada)
Nie ma jeszcze zaimplementowanego ładowania warstwy WMS z pliku, ani “uzbrajania” cache, wzdłuż ścieżki GPX.
Wszelkie uwagi mile widziane.
PS. Ta wersja poprawnie interpretuje nagłówki cache’owania, a po drugie - trzyma w cache najwyżej X obiektów, a potem podmienia ściągnięte pliki, więc nie ma potrzeby, by przy każdym starcie czyścić cache, jak słyszałem, że niektórzy robią
Mam prośbe o pomoc w uruchomieniu tego WMSa:
http://server.miasto.gdynia.pl/geodezja/geowebcache/service/wms
JOSM pobiera listę warstw ale nie jestem w stanie wygenerować działającego linku do adresów.
Kolejne pytanie, czy jest szansa na automatyczny import adresów z takiego WMSa?
Są to dane urzędu miasta:
http://server.miasto.gdynia.pl/geodezja/VisMap/apps/portal/public/
Mam problem z uruchomieniem masstracks.media-lab w JOSM. Czy ktoś ma aktualną ścieżkę do wmsa działającą w JOSM?
@dammat
Był trochę inny adres + serwer zwraca zły.
Proszę:
http://taginfo.openstreetmap.pl/emuia/wms_miasto_gdynia
@sorbovit: u mnie ten TMS ciągle działa:
http://masstracks.media-lab.com.pl/{zoom}/{x}/{y}.png
Uff długo nie wpadłbym na to - dzięki. Pozostaje pytanie, czy takiego WMSa adresowego:
wms:http://server.miasto.gdynia.pl/geodezja/geoserver/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=vismap_ws:adresy&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
uda się użyć do wykonania aktualizacji danych adresowych w Gdynii?
Faktycznie TMS! teraz działa.
Mam jeszcze pytanie o EMUIA bo znowu mam czerwone kafle. Do niedawna wszystko było ok a od wczoraj znowu nie działa.
Już chyba od tygodnia nie mogę skorzystać z podkładu trail.pl, który jest dostępny domyślnie w JOSM. Wyświetlają się czerwone kafle. Komuś działa trail.pl? Obecna przerwa jest dosyć długotrwała…