Mapy WMS dostępne dla OpenStreetMap

A to czemu? Pierwsze słyszę

A masz gdzieś napisane, że BDOT stanowi informację publiczną? Możemy sobie domniemywać, że tak jest (bo z naszych podatków itd), ale gdybyś zapytał GUGiK o to, bardzo wątpię, by potwierdził ten tok myślenia.

Cały geoportal w regulaminie ma, że by rysować na jego podstawie należy za to zapłacić i co przestaniemy używać podkładów ORTO? BDOT jest tworzony przez urzędników za publiczne pieniądze i tym samym jak dla mnie jest z definicji informacją publiczną czy to jest gdzieś napisane expressis verbis czy też nie.

BDOT jest tworzony przez geodetów w drodze różnych form opracowań czynności materialno-technicznych, jak to się obecnie ładnie nazywa. Urzędnicy są odpowiedzialni wyłącznie za zebranie tych danych w jedno miejsce.

Geodeta to zawód zaufania publicznego i dane te gromadzą nie dla samego siebie i by zdobyć przewagę nad konkurencją, ale by panował pewien porządek publiczny dlatego przekazywane są do urzędów. Ponadto ja ich nie biorę od każdego geodety z osobna tylko od urzędu który ten serwer z danymi utrzymuje z podatków.
Dane te nie są również ani tajne, ani poufne - np. bezpieczeństwo państwa czy dane osobowe czyli są publiczne. EOT

Geo-System nie jest właścicielem tych danych - korzysta z publicznych danych udostępnianych jako usługi WMS przez różne powiaty. Pan prezes nie wspominał o żadnych ograniczeniach, wręcz zachęcał do promowania tych linków. Polecam publikacje zawarte tutaj - niektóre z nich odnoszą się do tej sprawy:

http://izdebski.edu.pl/index.php?akcja=publikacje&kat=23

Inaczej wygląda kwestia wykorzystania tych danych do celów projektowych/urzędowych - to zdaje się nie jest możliwe - po odpowiedni wyrys należy zwrócić się do odpowiedniej jednostki geodezyjnej i za to zapłacić.

Z ORTO@Geoportal jest inaczej niż BDOT. Swego czasu stowarzyszenie OSM Polska łącznie z UMP prowadziło wymianę korespondencji z Głównym Geodetą Kraju w sprawie “uwolnienia” podkładów ortofoto. W końcu GGK przyznał, że jest to informacja publiczna, co jest dla nas wystarczające, by z nich korzystać. Zaznaczam, że rzecz dotyczyła wtedy ortofoto, nie BDOT.

Również prowadziłem korespondencję z Geoportalem w zeszłym roku i ich zdaniem nadal jest to niezgodne z ich regulaminem by tworzyć mapę wektorową na podstawie ich danych (nie był to koniec wymiany korespondencji i nie oto w ogóle pytałem, ale nie omieszkali przy okazji tak sobie napisać by się od nich odstosunkować). I tak można w nieskończoność. Już wcześniej napisałem dlaczego BDOT to dla mnie jak i OTRO dane publiczne (pomijając to czy sam urząd to przyznał czy tez nie) i tych samych argumentów nie będę ponownie przytaczał. Dodam jedynie że jedne i drugie są dostępne bez logowania.

Jeśli chcesz rysować z wątpliwych licencyjnie podkładów - Twoja sprawa*. Jednak @maraf24 pytał, więc wyjaśniam jak się sprawy mają.

    • nie do końca, ponieważ jeśli zdarzyłoby się, że te obrysy wyleciałyby z OSM, zostałaby także zniszczona praca innych, np. adresy.

Jak dla mnie problem jest czysto hipotetyczny. Natomiast jeśli członkowie Stowarzyszenia uznają to za problem, że brakuje im wprost potwierdzenia przez organ administracyjny to Stowarzyszenie mogło by w ramach swoich celów statutowych zwrócić się oficjalnie do odpowiedniego organu by stosowną zgodę uzyskać excplicite.

Da radę jakoś podpiąć podkład z trójmiasto.pl do JOSM? Bo ten nowy geoportal orto jest fatalny, nie da się mapować. Chciałem porobić trochę area:highway ale d…

Da się, lecz czy wolno? Kwestie licencyjne…

Moim zdaniem o wiele lepiej użyć podkładów udostępnionych przez UM Gdańsk: http://www.gis.gdansk.pl/index-ipg.html - nie powinno być problemu z licencją, jako, że w mojej opinii podpada to pod informację publiczną skoro mapa ta jest tworzona przez urzędników.

Zapomniałem dodać w swoim poprzednim poście (którego nie mogę edytować, bo nie widzę go), że wieczorem podam gotowe linki do wklejenia w JOSMa.

edit:

wms:http://mapa.gdansk.gda.pl/arcgis/services/IPG3_orto2016/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=39,38,37,36,35,34,33,32,31,30,29,28,27,26,25,24,23,22,21,20,19,18,17,16,15,14,13,12,11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
wms:http://mapa.gdansk.gda.pl/arcgis/services/IPG3_mapa_miasta/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=36,35,32,24&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Z Gdańska dostaliśmy zgodę parę lat temu już. Można korzystać.

Kolejna aktualizacja Ortofotomapy. Doszło kilka rejonów z 2017r. i 2016.
Dodatkowo te nowe rejony mają aż 0.05-0.07 piksel :smiley:

Źródło: http://www.codgik.gov.pl/index.php/zasob/ortofotomapa.html

Czy te nowe zdjęcia są widoczne od razu w JOSM? Po wybraniu Geoportal 2: Ortofotomapa mam nadal stare (i napewno nie z lepszą rozdzielczością) a z mapki powyżej (i podlinkowanej strony) widzę, że okolice powiatu krakowskiego powinny być nowsze + większą rozdzielczością.

Czy WMS wyszczególnione na tej liście:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:WMS_for_Poland
można używać do mapowania bez problemów licencyjnych?
Brakuje mi takiej informacji lub ostrzeżenia na tej stronie wiki.

Ponowiam pytanie, czy ktoś zauważył zmiany w mapach geoportalowych dostępnych domyślnie w JOSM? Ja niestety nadal widze, mapy “stare”, napewno nie z 2017 (to samo z pixelem, nadal jest duży). Z mapki wynika, że powiat krakowski powinien być zmapowany w 2017 i z większą dokładnością.

Gdy wejdę na stronę geoportalu to też widze stare mapy, więc pytanie, czy mapy CODGiK wylądują w geoportalu?

Wg geoportalu to są mapy aktualne, niby z 0,05m pixelem.