Mapy drukowane OSM

Wiem, że ten temat był już poruszany, ale nie było wątku na ten temat :wink:
Zacząłem się interesować programem maperitive, gdyż chciałem zrobić sobie plan miasta a wiadomo, że co własnoręcznie zrobione, cieszy podwójnie. Z założenia miała to być mapa ścienna w skali 1:15000 (z początku obstawiałem 1:10000 ale 250cm szerokości to by była przesada). Mam już z grubsza przygotowany styl (rendering rules), mam też przerobione nieco plik osm. Oczywiście do pełni szczęścia jeszcze wiele mi brakuje, dlatego ostatnio m.in. dodaję sporo budynków, ale dopieszczenie stylu też zabiera sporo czasu. Zanim się zupełnie zagłębie wolę spytać czy może ktoś z was ma już doświadczenia i może mi coś doradzić w kwestii zmiany oprogramowania np.?:slight_smile:

Przyszła mi też do głowy myśl, że może ciekawie zrobione mapy mogłyby być środkiem promocji OSM a nawet jakimś źródłem finansowania. Na przykład mapy dobrze rozrysowanych gmin na podstawie OSM byłyby ciekawą alternatywą dla ich bardziej profesjonalnych i dużo droższych wersji. Albo mapy tematyczne na potrzeby szkolne, na pewno niejedna biedna gmina wolałaby dla swoich szkół zakupić nieco tańsze produkty, co wcale nie znaczy że gorsze.

Moze omówmy ten temat w Lodzi za pare dni?

Pozdrowienia!

Marek

Od jakiegoś czasu drąże ten sam temat, znajomy podrzucił mi ciekawy pomysł odnośnie komercyjnego wykorzystania podkładów z OSM w DTP. Nawet kilka wątków niżej było pytanie odnośnie jednego z problemów które napotkałem (prawidłowe renderowanie szlaków turystycznych). Po dotychczasowych próbach wychodzi, że jednak z Maperitive chyba już więcej nie da się “wycisnąć” i dalej będę kombinował z Mapnikiem (jak go w końcu zainstaluję na platformie windows ;)). Poza tym prawdopodobnie niezależnie czym się mapę wyrenderuje, to i tak będzie trzeba ją potem trochę w programie graficznym obrobić, zanim będzie się nadawała do wysłania do drukarni.