MapRoulette

Nie ma takiego wątku, a może się przydać zamiast wątków ogólnych, więc zakładam.

Czy ktoś z was zakładał zadania na MapRoulette? Przejrzałem dokumentację i jest dość rozległa:

https://gist.github.com/mvexel/b5ad1cb0c91ac245ea3f
https://github.com/maproulette/maproulette2/wiki/Introducing-New-MapRoulette—Part-1.-Creating-and-Maintaining-Challenges

Wpadło mi do głowy, żeby poprawić liczne przypadki amenity=place_of_worship, które nie mają dodanego tagu building=* i to chyba najlepszy sposób, żeby je wyłapać i poprawić, bo budynki widać z satelity i jest tego sporo.

Nie za bardzo zrozumiałem tylko jak przygotować listę obiektów i jak trzeba to jeszcze się wczytam, ale chętnie skorzystam z pomocy społeczności jeśli to możliwe. Wymyśliłem dwa warianty:

  1. Wszystkie takie obiekty, ale jest ich ponad 900 tys. (z tego połowa to wielokąty), więc to może za szeroko.
  2. Można na początek zawęzić tylko do takich, które leżą wewnątrz innego obszaru amenity=place_of_worship lub landuse=religious, bo to prawie pewne typy, ale nie wiem jak przygotować takie dane.

MapRoulette ma liczne bugi, błędy i kiepski interfejs. Autor ignoruje zgłoszenia.

Nie mam pretensji, robi to pewnie jako hobby - ale narzędzie nie jest specjalnie przydatne.

Zmarnowałem sporo czasu w próbach użycia go.

Z doświadczenia powiem że liczba kombinacji braków jest naprawdę duża. Na Podkarpaciu gdzie jestem już którąś osobą z kolei która poprawiała informacje o kościołach wyłapałem nawet kilka przypadków gdzie brakowało czegokolwiek - amenity, landuse czy building. Z pewnością to i tak nie wszystkie. Do tego dochodziły wszelkie możliwe kombinacje tych trzech i faktycznie trafiły się również takie gdzie było landuse a nie było nic w środku. Najczęstszym było jednak występowanie jedynie building=yes zamiast church.

Na pewno nie wolno z automatu do punktu amenity=place_of_worship dodać tagu building=yes, gdyż zdarza się, że obiekt taki istnieje oraz wyrysowany jest równolegle building=yes/church które istnieje sobie równolegle do tego drugiego. Samo dodanie building=yes do amenity spowoduje wówczas że będziemy mieć budynek w budynku. No chyba że da się jakoś z automatu sprawdzić, że amenity nie jest wpisane w building wówczas dodać można jak najbardziej.

By było ciekawiej widziałem nawet cerkwie oznaczone jedynie jako tourism=attraction wraz z obcojęzyczną nazwą które istniały sobie jako punkt obok samego w pełni i poprawnie oznaczonego budynku.

Tak czy inaczej automat musiał by mieć całkiem sporo warunków by wykonać samodzielnie to zadanie poprawnie.

PS. Przy tej okazji w OSM zauważyłem braku opisanych tagów dla obiektów określanych jako bazylika mniejsza, kolegiata, czy kościół farny. Mogło by to również mieć jakieś odzwierciedlenie w bazie.

EDIT: Radziłem sobie głównie overpass i kreatorem “building=cathedral OR building=church OR building=mosque OR building=synagogue OR landuse=religious in Podkarpackie”

Efekt maps.me - wykrywane przez http://overpass-turbo.eu/s/sAr http://overpass-turbo.eu/s/rmN (nie wykrywana nazwy + obcej nazwy + tourism=attraction, ale i tak jest dość by było co poprawiać)

To absolutnie nie dla automatu, dlatego pomyślałem o ruletce - automat tylko podsuwa ci miejsca, a ty na podstawie podkładu i doświadczenia poprawiasz gdzie trzeba lub pomijasz jeśli nie wiesz albo tagowanie jest odpowiednie. Z góry nie widać typu budynku, więc ja akurat dodawałbym bezpiecznie building=yes, a nie building=church.

Korzystałem już z ruletki jako naprawiacz i nie widziałem, żeby było coś nie tak.

Ale dlaczego dodawać do funkcji czyli POI tag budynku lub w jakim celu scalać amenity=place_of_worhip z budynkiem?
Wielu autorów woli te informacje mieć rozdzielnie, bo wtedy jest mniejsza ilość konfliktów.
A to długi napis trzeba zmieścić na małym obrysie np. kaplicy, a to w jakimś klasztorze napisy wielu obiektów kolidują, a to kościół czyli obrys budynku ma adres i wtedy render nie wie czy ważniejszy patron czy nr adresowy.
Są kościoły historyczne nie pełniące funkcji religijnych albo pełniące jednoczenie inne np.dzierżawiące tak jak u mnie część pod antykwariat.
Są kościoły dwa w jednym budynku (tak jak u mnie na różnych poziomach). Zawsze jest bezpieczniej coś poprzesuwać na ikonach POI aby ułatwić renderowi pracę.
Problem jest szczególnie widoczny przy mapowaniu 3D gdzie czasem wystarczy wydzielić przybudówkę (kaplicę) czy wieżę, aby umieścić wysokość lub wskazać czy to kościół jedno czy dwu-wieżowy.

To podobny problem jak z przenoszeniem POI szkół , sądów, teatrów itd na obrysy budynków kiedy instytucja jest na zespole budynków a nie na jednym.
Zawsze POI można przesunąć na wejscie główne, budynek główny, wejscie preferowane (ochrona) , landuse lub amenity jako teren itd.

Nie podoba mi się gdy ktoś przenosi na obrys tagi pałacu i łączy je tam z tagami szkoły, hotelu,restauracji, domu opieki społecznej, muzeum, szpitala itd.
Mapa przestaje być mapą i do każdego rodzaju obiektów trzeba mieć inną mapę tematyczną.
A tak to na dużym budynku można rozstawić kilka ikon.
Osmapa stara się sytuacje ratować wyświetlając naprzemiennie różne ikony w zależności od zooma, ale to półśrodek, bo podróżujemy z jednym zoomem.

Jeśli już Maproulette to nie po to aby sprawdzać bazę ale doprowadzić do wyświetlenia ważnych informacji na podstawowych mapach czyli wyszukać nierenderujące się kombinacje.

To bardzo nowych zniechęca do OSm jak ich praca nie jest widoczna a dotyczy rzadkich obiektów trudnych do wyszukania na wiki.
Oczywiscie mocno przysłuży się kwerenda do wyszukania istniejących church i chapel bez obiektu amenity wewnątrz obrysu, i odwrotnie co już nie jest tak istotne, bo gdy wyświetli się jakaś kapliczka na nodzie, to budynek już nie jest tak istotny.

Chyba byłaby wielka korzyść gdyby ktoś overpassem dodał building=yes do wszystkich poligonowych shop=yes (hipermarket,*)

Nie mówiłem nic o scalaniu. Wielu maperów zakłada, że jak jest tag funkcji, to już wszystko, a tymczasem place_of_worship to może być zarówno przestrzeń otwarta jak i budynek, więc trzeba dodać tag building=* jeśli to jest np. kościół.

Jak znana jest wartość religion to nie ma problemu z określeniem czy to jest to synagoga, meczet czy kościół. Jak dla mnie stosunkowo bezpieczne jest ustawienie building=church dla religii chrześcijańskiej gdyż w zawsze jest to prawdą. Ewentualnie jak ktoś wie lepiej i jakiego rzędu ważności jest to budynek to może wskazać czy jest to bazylika, katedra etc. Samo building=church będzie tu na miejscu o tyle, że określa typ budynku i wiadomo że nie jest to stodoła czy garaż.

Może to być też kaplica (niektóre są dość spore), bo bazyliki i katedry raczej nie mają tego problemu. W każdym razie to już każdy ruletkujący osądza po swojemu, ale ważne, że na pewno jest to budynek i często tej informacji brak.

Sprawdzałem niedawno w Egipcie i chyba w Izraelu, i tam ten problem był podobny - najwyraźniej koncepcja miejsca modlitwy kojarzy się ludziom automatycznie z budynkiem, więc go nie dodają.

Skoro generalnie te amenity ma ikonę to raczej należałoby wymyślić ikonę dla amenity nie będącym budynkiem i takowy wyjątkowy tag dodawać.Mamy to ułatwione, bo amenity można dodać do landuse=religion

Tag building jest bardzo rozciągliwy. Nadawany jest wielu konstrukcjom ani nie mieszkalnym (jak szopy) ani nie związanym z podłożem fundamentem czyli nie istniejącym w bazach geodezji.
Każda konstrukcją budowlana czy to z drewna czy z metalu, czy innych materiałów , szczególnie gdy może do niej wejść człowiek, jest barierą przez, którą nie można przechodzić więc jest informacją jak można taką budowlę obejść lub wykorzystać jej kształt i położenie do lokalizowania się w terenie.

Zatem do większości obiektów na OSM można by tag building dodać ale jaki jest sens dodawania takiej informacji do noda jeśli nie można zaprezentować geometrii?
Czyli można wiaty przystankowe tagować na nodzie jako shelter ale można też rysować budynek.
Taki budynek nie wyrenderuje się jako “poligon shelter” tak samo jak nie renderują się inne poligony np. shop.
Co uzyskamy jeśli dodamy building do amenity na nodzie?
Każdy sklep, każdy zakład usługowy, każdy gabinet lekarski i zapewne ponad 90% obiektów mieści się w jakimś budynku.
Co zyskamy że do wiat, kapliczek itd dodamy tag buildung skoro one renderują sie ikonami na nodzie?

Mamy wiele “obiektów w obiektach” gdy parkingi czy inne obeikty głównie budowlane, są i na poligonie i na nodze, bo JOSm jest ułomny i ważnych tagów nie renderuje, toteż maperzy nie widzą rzeczy na obrysie i dublują.
Równie bez sensu jest gdy widywałem całe wioski gdzie do punktów adresowych maper dodaje żmudnie building pewnie licząc że domki na mapie zobaczy.

Rozumiemy że najpierw będą dodane hurtem lub ruletką tagi building do noda a potem ktoś będzie to musiał usuwać gdy inny maper wrysuje obrys kościoła czy kapliczki?
Skoro to koszt sprawdzania każdego noda, to co zyskamy na takim uzupełnieniu?
Co JOSm czy inne programy wyświetli: domek z daszkiem czy ikonę od innych tagów bo jak domek dziś maskuje punkt adresowy to podejrzewam że niejeden po wrysowaniu budynku usunął domek na nodzie wraz z adresem czy inną informacją jakiej nie widział. Jest tak bo przed edycją poza domkiem nic nie widać, a używając funkcji Delete nie ma czasu podglądnąć tagów tego co leci do kosza.

Dodawanie building do wielu obiektów (poly) o charakterze schronienia rozumiem, bo skoro nie ma renderu po15 latach, to ludzie robią pod render różne silosy, zakryte zbiorniki wodne,bunkry itd.
Zatem ikony obiektów religijnych mają takie priorytety, że da się obiekty zobaczyć na mapie.
Jest wiele innych obiektów jak np shop=yes, które przydałoby się tagiem building wizualizować. Nawet nie wiem czy teraz kropki sklepów renderują się w oparciu o poligon shop=yes. Ale sądzę, że znalazłoby się wiele poly, które się nie wyświetlają, bo ludzie nie wiedzą czy można dodać building.
Powiedzmy różne taśmociągi, grobowce, postumenty…
To dziwne, że nie opracowano tagu do renderowania powierzchni czy obiektów innych niż naturalne. Komu szkodzi zasłonięcie kawałka białej czy zielonej mapy obiektem sztucznym stanowiącym barierę?
Pokrycia dachów też by się mogły renderować na każdej mapie i też by to ułatwiło rozpoznanie budynków z płaskim dachem pokrytym papą, czy spadzistym z dachówką.

No i może zamiast dodawać do kapliczki building/poly lub node, warto by wreszcie kapliczki renderować, bo nijak ludziom nie można wytłumaczyć po co osm ma 20 zoomów i dlaczego chowa się na mapie to co ludzie szukają w terenie?

No i wracam do kwestii building/poly. Skoro OSm nie chce wyświetlać wielu obiektów poly gdy nie da sie tam building, to trudno będzie znaleźć sens dodawania building do node.
Oczywiscie rozumiem tag building church czy chapel na nodzie co pozwoli jakoś ikony dopasować wielkością ale to bujanie w obłokach jeśli np. waysine_shrine itp jest pomijane.

Generalnie ludzi zaskakuje, że obiekt jest czynny lub nie. Na mapach w tym celu wykorzystuje się zmienne kolory ikon czy to do rangi obiektu (zabytek lub okazały) czy do stopnia zachowania (zamknięty, ruina).

Doczytałem że chodzi o te wyjątki nie mające budynku których jest ułamek promila przy 20.000 kościołów kaplic nikt nie zliczy.
Jakie to obiekty? Mamy kapliczki, groty, …znam święty las i święte jezioro :).
Jeśli nie chcesz scalać z poly, to kto przejrzy tysiące obiektów, które nie są scalone?
Kto wyciszy walidadory, że budynek w budynku?

Przyjmując ten punkt trzeba by np dodawać building do kazdego POI na nodzie dla kina, teatru, (szkoły?), bo są kina pod chmurką.To raczej wyjątki trzeba tagować

Nic nie trzeba dodawać, bo różnica wizualna jest - jak jest bez budynku, to jest szare, a jak z budynkiem, to ciemnobrązowe.

Moim zdaniem zawsze jest, bo ktoś mógł tylko naszkicować, że tu jest coś konkretnego. Ale można w ruletce przerobić tylko obszary, bo i tak jest ich dużo i zwykle to są gotowe obrysy budynków.

Być może, ale to temat na inne zadania. Chcesz się tym zająć?

Na razie nie widzę szansy na renderowanie kapliczek w osm-carto inaczej niż jako budynki, ponieważ nawet jak udało nam się wymyślić ikonkę, to w mieście byłaby masakra:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/131#issuecomment-142845653

Bez sposobu żeby odróżniać teren miejski od pozamiejskiego to raczej nie wyjdzie. Mam świeży pomysł, ale to już trzeba by się wdać w technikalia, żeby ocenić na ile da się go zrealizować:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1957#issuecomment-338448405

Na osm-carto nie mamy dość kolorów nawet dla bardziej podstawowych obiektów, więc nie widzę szans. Natomiast ikonka ruin ma jakieś szanse w końcu powstać:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/331

Nic nie chcę scalać, tylko dodawać brakujący tag building=* do obrysów z amenity=place_of_worship, które są w budynkach. Jeśli masz pomysł na inne zadanie, to wykonaj jako osobne zadanie. Jest jeszcze mnóstwo rzeczy do zrobienia w OSM, kwestia wyboru.

Nie rozumiem co to ma wspólnego z moim pomysłem?

Mnie chodzi o coś prostszego, czyli o obrysy, czyli gotowe wielokąty, a nie węzły.

Z punktu widzenia ergonomii masz rację. Tylko że nie mamy tagu typu “kościół, ale nieczynny”, tylko najczęściej “miejsce modlitwy”+“budynek kościoła”. Samo “miejsce modlitwy” występuje rzadko, ale za to jest uniwersalne.

Można jeszcze to zmienić w edytorze, tak jak przy banku JOSM automatycznie zaznacza bankomat (tu mógłby automatycznie dodawać building=yes), ale przyznam, że nie lubię tego rozwiązania, bo prowadzi do fałszywych danych, jeśli ktoś nie zwróci uwagi, podczas gdy brak danych byłby tylko brakiem wiedzy.

Autor pyta, co by było pojedynczą rzeczą, która by najbardziej poprawiła ruletkę - można się do niego zgłosić z pomysłem:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2017-November/079645.html

Szykuje się wersja 3, na razie beta:

https://www.openstreetmap.org/user/mvexel/diary/43596

Dla mnie bomba, szczególnie możliwość zrobienia Challengu bezpośrednio z zapytania Overpassa.

Ale chyba nie rozumie geocodeArea…

na:
[out:json][timeout:900];
{{geocodeArea:“Polska”}}->.myArea;
(
node[“amenity”=“pharmacy”]!“opening_hours”;
way[“amenity”=“pharmacy”]!“opening_hours”;
relation[“amenity”=“pharmacy”]!“opening_hours”;
);
out center;

odpowiada, że nie zna typu ‘{’ w linii 2.

EDIT: Zgłoszone.

Bo nie zna. To się nie zmieniło. :smiley:
Overpass turbo ma swoje skróty w klamerkach, które podmienia przed wyslaniem kwerendy.
Gdzieś było opisane jak to zmienić, musisz wpisać numer relacji.

JOSM sobie jakoś z tym radzi…

Jeśli to ma być użyteczne, to niech się da przekleić zapytanie z Overpassa i niech to działa.

Napisz im o tym po prostu:

https://github.com/maproulette/maproulette3/issues

Dyć napisałem :slight_smile:

Doradzili zmianę na

[out:json][timeout:900];
area[name="Polska"]->.myArea;
(
  node["amenity"="pharmacy"][!"opening_hours"](area.myArea);
  way["amenity"="pharmacy"][!"opening_hours"](area.myArea);
  relation["amenity"="pharmacy"][!"opening_hours"](area.myArea);
);
out center;

i to nawet chyba działa, więc zmieniłem na feature request, żeby MapRoulette akceptowała rozszerzenia Overpass Turbo. Zobaczymy.

Nowe wersje ruletki dla mapkowych hazardzistów :smiley:

3.10:

https://www.openstreetmap.org/user/mvexel/diary/46906

3.1.1:

https://www.openstreetmap.org/user/mvexel/diary/46961