Skoro generalnie te amenity ma ikonę to raczej należałoby wymyślić ikonę dla amenity nie będącym budynkiem i takowy wyjątkowy tag dodawać.Mamy to ułatwione, bo amenity można dodać do landuse=religion
Tag building jest bardzo rozciągliwy. Nadawany jest wielu konstrukcjom ani nie mieszkalnym (jak szopy) ani nie związanym z podłożem fundamentem czyli nie istniejącym w bazach geodezji.
Każda konstrukcją budowlana czy to z drewna czy z metalu, czy innych materiałów , szczególnie gdy może do niej wejść człowiek, jest barierą przez, którą nie można przechodzić więc jest informacją jak można taką budowlę obejść lub wykorzystać jej kształt i położenie do lokalizowania się w terenie.
Zatem do większości obiektów na OSM można by tag building dodać ale jaki jest sens dodawania takiej informacji do noda jeśli nie można zaprezentować geometrii?
Czyli można wiaty przystankowe tagować na nodzie jako shelter ale można też rysować budynek.
Taki budynek nie wyrenderuje się jako “poligon shelter” tak samo jak nie renderują się inne poligony np. shop.
Co uzyskamy jeśli dodamy building do amenity na nodzie?
Każdy sklep, każdy zakład usługowy, każdy gabinet lekarski i zapewne ponad 90% obiektów mieści się w jakimś budynku.
Co zyskamy że do wiat, kapliczek itd dodamy tag buildung skoro one renderują sie ikonami na nodzie?
Mamy wiele “obiektów w obiektach” gdy parkingi czy inne obeikty głównie budowlane, są i na poligonie i na nodze, bo JOSm jest ułomny i ważnych tagów nie renderuje, toteż maperzy nie widzą rzeczy na obrysie i dublują.
Równie bez sensu jest gdy widywałem całe wioski gdzie do punktów adresowych maper dodaje żmudnie building pewnie licząc że domki na mapie zobaczy.
Rozumiemy że najpierw będą dodane hurtem lub ruletką tagi building do noda a potem ktoś będzie to musiał usuwać gdy inny maper wrysuje obrys kościoła czy kapliczki?
Skoro to koszt sprawdzania każdego noda, to co zyskamy na takim uzupełnieniu?
Co JOSm czy inne programy wyświetli: domek z daszkiem czy ikonę od innych tagów bo jak domek dziś maskuje punkt adresowy to podejrzewam że niejeden po wrysowaniu budynku usunął domek na nodzie wraz z adresem czy inną informacją jakiej nie widział. Jest tak bo przed edycją poza domkiem nic nie widać, a używając funkcji Delete nie ma czasu podglądnąć tagów tego co leci do kosza.
Dodawanie building do wielu obiektów (poly) o charakterze schronienia rozumiem, bo skoro nie ma renderu po15 latach, to ludzie robią pod render różne silosy, zakryte zbiorniki wodne,bunkry itd.
Zatem ikony obiektów religijnych mają takie priorytety, że da się obiekty zobaczyć na mapie.
Jest wiele innych obiektów jak np shop=yes, które przydałoby się tagiem building wizualizować. Nawet nie wiem czy teraz kropki sklepów renderują się w oparciu o poligon shop=yes. Ale sądzę, że znalazłoby się wiele poly, które się nie wyświetlają, bo ludzie nie wiedzą czy można dodać building.
Powiedzmy różne taśmociągi, grobowce, postumenty…
To dziwne, że nie opracowano tagu do renderowania powierzchni czy obiektów innych niż naturalne. Komu szkodzi zasłonięcie kawałka białej czy zielonej mapy obiektem sztucznym stanowiącym barierę?
Pokrycia dachów też by się mogły renderować na każdej mapie i też by to ułatwiło rozpoznanie budynków z płaskim dachem pokrytym papą, czy spadzistym z dachówką.
No i może zamiast dodawać do kapliczki building/poly lub node, warto by wreszcie kapliczki renderować, bo nijak ludziom nie można wytłumaczyć po co osm ma 20 zoomów i dlaczego chowa się na mapie to co ludzie szukają w terenie?
No i wracam do kwestii building/poly. Skoro OSm nie chce wyświetlać wielu obiektów poly gdy nie da sie tam building, to trudno będzie znaleźć sens dodawania building do node.
Oczywiscie rozumiem tag building church czy chapel na nodzie co pozwoli jakoś ikony dopasować wielkością ale to bujanie w obłokach jeśli np. waysine_shrine itp jest pomijane.
Generalnie ludzi zaskakuje, że obiekt jest czynny lub nie. Na mapach w tym celu wykorzystuje się zmienne kolory ikon czy to do rangi obiektu (zabytek lub okazały) czy do stopnia zachowania (zamknięty, ruina).
Doczytałem że chodzi o te wyjątki nie mające budynku których jest ułamek promila przy 20.000 kościołów kaplic nikt nie zliczy.
Jakie to obiekty? Mamy kapliczki, groty, …znam święty las i święte jezioro :).
Jeśli nie chcesz scalać z poly, to kto przejrzy tysiące obiektów, które nie są scalone?
Kto wyciszy walidadory, że budynek w budynku?
Przyjmując ten punkt trzeba by np dodawać building do kazdego POI na nodzie dla kina, teatru, (szkoły?), bo są kina pod chmurką.To raczej wyjątki trzeba tagować