Mapowanie na Plenerze Podróżniczym

Cześć,
w ubiegłym roku razem z Andrzejem Zaborowskim robiliśmy warsztaty z mapowania na imprezie zwanej Plener Podróżniczy w Boruszynie. W ciągu dnia zabawy udało nam się zaangażaować ponad 20 osób i zmapować całkiem spory kawałek okolicy. Opis i wyniki tu: http://plenerpodrozniczy.pl/2012/08/24/efekty-warsztatow-osm/

W tym roku Plener odbywa się kolejny raz i znów organizuję mapowanie - chcielibyśmy zmapować całą gminę, uzupełnić dane na OSM i dodatkowo postawić z wykorzystaniem tych danych portal dla mieszkańców z warstwami tematycznymi dotyczącymi pleneru i atrakcji lokalnych. Na pewno udział weźmie kilka osób, które poznały OSM w zeszłym roku i zdążyły coś w temacie podziałać. W ramach warsztatów chce włączyć w projekt miejscowych to raz, a uczestników pleneru - to dwa. Będzie też krótka prelekcja o wykorzystaniu OSM w podróży - opowie znajomy, który zjechał na rowerze kawałek Ameryki Południowej i korzystał z map, i mapował.

Byłoby miło jakby ktoś ze stowarzyszenia chciał się włączyć.
Mamy dobre układy z organizatorami pleneru i władzami lokalnymi. W najbliższych dniach będę wiedzieć czy dostaniemy salę komputerową, dostęp do wifi i drukarkę. Kilka GPSow będę mieć z AGH i może uda się też ściągnąć z innych uczelni, bo angażować się będzie jako partner NS Geo (naukowa sieć studentów geoinformatyki - http://www.oksgeo.agh.edu.pl/ ). Był pomysł, by partnerowało wydarzeniu ESRI, ale na razie rozeszło się po kościach, bo finansowo się nie włączą, a poza tym to niewiele mają do zaoferowania w kwestii mapowania…

Uważam, że w kwestii praktyki mapowania - co, gdzie, jak - to członkowie OSM Polska wiedzą najwięcej, więc jakby byli chętnie na pomoc jakąkolwiek to będę wdzięczna. I via net, i osobiście. Strasznie przydałby się ktoś do prowadzenia warsztatów dla żółtodziobów i pomocy w organizacji mapowania. Impreza trwa 3 dni (plus 1 przed jako rozbiegowy), ale będzie sporo innych wydarzeń więc to logistycznie nie najłatwiejsze. Za to będzie sporo ludzi “do zarażenia”.

Aha, no i na Plener tacy wolontariusze mieli by wjazd za free - nocleg namiot albo szkoła, do dogadania (o ile nie będzie tabunu chętnych, w co nie wierzę :wink: ). Może uda mi się jakieś obiady skołować, zależy od ilości chętnych i jak nam sponsorzy dopiszą. Z jakąś inną kasą będzie słabo :frowning:

Natomiast potem, jeśli całość się uda, to na pewno popełnimy kilka publikacji w mediach nt. akcji - co by rozpromować idee

No, Andrzej może mnie jakoś poprzeć i powiedzieć jak było :slight_smile:

Popieram, to jest dobra okazja do pokazania OSM osobom kumatym, ciekawym i wiele podrozujacym a przy okazji spotkania ich i dowiedzenia sie czegos od nich. Jesli ktos z Was ma blisko do Poznania, to ma tez blisko do Boruszyna.

W zeszlym roku zrobilismy zdjecia lotnicze wsi, nagralismy mase sladow GPSami ktore stowarzyszenie dostalo od Mio, wygralismy (jesil dobrze pamietam?) nocne podchody i wykorzystalismy lokalnych harcerzy i harcerki dla celow OSM.

SQ9NIT wygenerowal nawet model terenu.

A właśnie, zapomniałam dodać: jest spora szansa, że będzie mały dron na plenerze wraz z jego konstruktorem :slight_smile:
Chyba ktoś z latawcem też się pojawi.

Mam potwierdzone już u organizatorów, że wszyscy którzy włączą się w warsztaty/organizację mapowania mają za free wjazd na plener, pole namiotowe (ew. gleba w szkole) i jakieś posiłki.

A zatem: dron będzie.

Wrzuciliśmy już info na stronę pleneru, jak można by podać je na FB OSM PL to by było super: http://plenerpodrozniczy.pl/do-zobaczenia-w-boruszynie/boruszyn-na-mape/

Oczywiście wrzucimy :slight_smile: poczekamy tylko ja jakąś lepszą godzinę, aby informacja miała większy zasięg. Macie jakieś wydarzenie na FB?

O podoba mi się, pewnie się wybiorę :slight_smile: Chociaż nie obiecuję na tą chwilę.

Dzięki za posta na FB!
Wydarzenie na FB powinno być jutro to podeślę link.

Jeżeli ktoś ma ochotę się wybierać, a są jakieś wątpliwości to dajcie znać!
A może ktoś z Krakowa miałby chęć pomóc nieco w przygotowaniach przed Plenerem? (będę dwójkę “nowych” próbować poduczyć, żeby więcej mogli zrobić na samej imprezie oraz mam nadzieję wrysować to co się da ze zdjęć Binga) Jakaś dobra rada i doświadczone oko się przydadzą.

Na razie mamy 5 ręcznych GPSów plus telefony z androidem, ale mam nadzieję, że znajdzie się jeszcze trochę sprzętu.

Głupio zapytam, ale gdzie w końcu jest ten plener? Bo już się pogubiłem czy jest to Boruszyn czy jakieś okolice Krakowa?

W Boruszynie jest plener, pod Poznaniem.
Ale ja siedzę w Krakowie i tu się trochę do mapowania przygotowujemy :slight_smile:

https://www.facebook.com/events/489645384462953/ - jak macie jakieś uwagi to dawać :slight_smile:

Tu wyniki:
http://plenerpodrozniczy.pl/2013/08/28/jak-boruszyn-pojawial-sie-na-mapie/
http://plenerpodrozniczy.pl/2013/08/26/boruszyn-na-mapie-i-prawie-cala-gmina-tez/

Poszło kilka notek w mediach, oczywiście z OSM wyekponowanym :slight_smile:

I bardzo fajnie :D, to kiedy następny? Ale teraz z podkładem geoportalu to można tam cuda czynić :sunglasses:

W Boruszynie impreza co rok, i organizatorzy są zawsze chętni na obecność OSM
Ale na następny rok to już by naprawdę cuda trzeba było robić :smiley:
Na razie próbuję zmotywować osoby które tam mapowały do skorzystania właśnie z geoportalu.

Dla przypomnienia - w tym roku też odbędzie się Plener Podróżniczy i też będą zajęcia z mapowania:
http://plenerpodrozniczy.pl/2014/08/13/boruszyn-na-mape-2014/

Zapraszam wszystkich