Mapowanie filmami

Czy ktoś jeszcze próbował tak robić ?
https://youtu.be/ZfHrIUyCTzU

Jest to krótki filmik tylko na potrzebę OSM i jednocześnie pytanko czy takie miejsce oznaczyć dodatkowo jako atrakcja turystyczna czy sam klif i punkt widokowy wystarczą ?

Mapowanie filmami w Polsce

Tyle obiektów zostało opisane za pomocą jednego filmu który został podlinkowany z sygnaturami czasowymi
do omawianych miejsc historycznych.

https://www.openstreetmap.org/way/402107301
https://www.openstreetmap.org/way/402107334
https://www.openstreetmap.org/way/402107849
https://www.openstreetmap.org/way/402107808
https://www.openstreetmap.org/node/9007749335
https://www.openstreetmap.org/way/402107043
https://www.openstreetmap.org/node/9007749338

Ja dodałbym jeszcze sport=cliff_diving, obecnie znalezienie miejsca gdzie można poskakać do wody graniczy z cudem, cenna informacja.

https://www.openstreetmap.org/note/2817155
Praktyka dodawania url=* nie będących oficjalną stroną obiektu jest kontrowersyjna.

To nawet nie jest film o tym miejscu, tylko jakieś pitu-pitu o survivalu. Jak dla mnie - rodzaj spamu.

Pozwolę sobie zacytować https://www.openstreetmap.org/changeset/109796612#map=19/51.96675/15.38096

Może i tak kogo obchodzi moje piedzielenie o słupkach oddziałowych i o pożytku z ich mapowania skoro i tak prawie nikt już nie zbiera śladów GPS w terenie. Nie uważam że dodanie tego filmu w tym miejscu to spam. https://www.openstreetmap.org/node/5893690701 Ale jeśli ktoś starszy i mądrzejszy tak zadecyduje to z pokorą ten film skasuję.

Ja nie jestem jakoś zasadniczo przeciwny umieszczaniu linków do filmików, o ile taki filmik jest najlepszą informacją w sieci o oznaczanym w ten sposób obiekcie. Na ogół nie jest, ale jeśli, to czemu nie?

Ale ten film nie jest poświęcony TEMU słupkowi, nie opowiada o nim. Opowiada o słupkach w ogólności i nie ma powodu, żeby do tego słupka był przypisany.

W związku z tym zdjąłem ten link.

Tagi website, url, wikipedia, wikidata itd są do linkowania materiałów konkretnie o danym obiekcie. Nie o czymś w jakimś sposób powiązane.

Nie można, bo to ta sama kategoria: do tourism=viewpoint nie dodasz już tourism=attraction.

Do tego ten znacznik właśnie służy. A do oficjalnej strony jest [website].

Ja też tak uważam i dlatego przykładowo wszelkie artykuły do Fotopolski taguję jako URL gdyż zawierają poza zdjęciami jeszcze opisy oraz kawałek historii a dodatkowo znacznik URL nie jest już po macoszemu traktowany przez aplikacje mobilne choćby moje ulubione Maps.me które pokazuje odnośniki które dodałem jako URL o ile nie została dodana też strona oficjalna bo ta jest priorytetowa. A o znacznikach Image których tak chętnie używasz we Wrocławiu linkując Fotopolskę to można zapomnieć gdyż większość mobilnych nawigacji ich wcale nie uwzględnia może jedynie Poza OSMAnd Które po prostu pokazuje Info OSM po kliknięciu na obiekt z całą tabelką wszystkich tagów. Ale nie jestem entuzjastą tej aplikacji gdyż oferując zbyt wiele opcji nastarcza tylko komplikacji.

Zainspirowany tym tematem i filmikiem na temat znaków oddziałowych naniosłem na mapę parę takich słupków, które trochę przypadkiem załapały mi się na zdjęciach. Próbowałem się wzorować na stosowanym przez Ciebie schemacie tagowania, tylko zastanawiam się dlaczego zdecydowałeś się oznaczyć jako historic=boundary_stone, a nie jako boundary=marker? Przecież to nie są relikty przeszłości, tylko współcześnie funkcjonujące znaki. Ja poszedłem w stronę boundary=marker i ostatecznie dobrałem taki zestaw znaczników - https://www.openstreetmap.org/node/9111625427, żeby przekazać możliwie najbardziej pełną informację o słupkach. Myśle, że jest to w miarę przejrzyste i mogłoby posłużyć za jakiś przyczynek do stworzenia standardu w tagowaniu tych obiektów.
Tak w skrócie - zamiast name uwzględniającego numery oddziałów z wszystkich czterech stron słupka, proponuję wpisywać w ref tylko numer oddziału, w którego południowo-zachodnim narożniku słupek jest zainstalowany (czyli najniższy numer nabity na znaku). Komplet numerów byłby natomiast wpisywany w tagu inscription:* uzupełnionym dodatkowo o oznaczenie strony świata (kierunku kardynalnego), w którą skierowana jest dana ściana z oznaczeniem (zakładając, że słupki są zawsze obrócone o ok. 45st. względem głównych kierunków kardynalnych - zgodnie z ilustracją. Takie wyraźne wyszczególnienie pomaga zorientować się w kierunkach świata nawet osobom nie mającym pojęcia o zasadach numerowania słupków oddziałowych - jak ja dotychczas :stuck_out_tongue: Wartość dla tagu inscription:* obejmuje numer obrębu leśnego (górny numer oznakowania na słupku) i oddzielony od niego “slashem” numer oddziału (dolny). Tak bym to widział. Ma to sens?

Odpowiedź jest bardzo prosta. W edytorze ID którego używam boundary_stone nazywa się “kamień graniczny” A skoro stanowi granicę oddziałów leśnych to uznałem że się nadaje. A i jeszcze jedno gdy około 4 lata temu zaczynałem je mapować to stara wersja edytora nie posiadała jeszcze znaczników ale gdy tylko się pojawiły to za ich pomocą oznaczam wszelki słupki gazowe w lesie bo na potrzeby surviwalu stanowią też punkty orientacyjne w terenie pozwalając wyszukać je po nazwie w trybie offline. Dlatego nazwę staram się przerysowywać jak najdokładniej No i samo posiadanie zdjęcia nie wystarczy ja jeszcze poruszając się po lesie cały czas zbieram ślad GPS aplikacją OSMTracker dodając notatki o właśnie tak : https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=68351.
Nie zapomnij też po jakimś czasie sprawdzić jak słupki które sam dodałeś będą dawały się odszukać w nawigacji mobilnej której używasz.
Ref też powinien być potraktowany przez nawigacje mobilne jako nazwa. Ale aby to sprawdzić należy poczekać na aktualizację mapy mobilnej w mym przypadku Maps.me albo Organic maps. Inne filmiki o mapowaniu mojego autorstwa masz w mym profilu i pod każdym z nich jest coś
jeszcze więcej w opisie. https://www.openstreetmap.org/user/km2bp

Pozdrawiam!