Maperitive

Czy da się ustawić mapki wygenerowane w Maperitive jako źródło danych dla MOBACa?

Trochę po czasie, ale może komuś jeszcze się przyda :slight_smile:

Owszem, da się — w mapsources trzeba umieścić plik XML o treści:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<localTileFiles>
  <name>Maperitive</name>
  <sourceType>DIR_ZOOM_X_Y</sourceType>
  <sourceFolder>/ścieżka/do/Maperitive/Tiles/</sourceFolder>
  <backgroundColor>#000000</backgroundColor>
</localTileFiles>

W Windows ścieżka oczywiście będzie miała postać C:\cośtam\itd.

Witam Was

mam pytanko dotyczące tych programów Maperitive i JOSM, potrzebuje mapę Warszawy i okolic w skali 1:10 000, czy jest jakiś sposób aby programy wyrenderowały mi taki duży obszar? Próbowałem Maperitive’m ale program daje mały obszar do zapisu i z tego co widzę bym musiał to składać? jest jakaś komenda do zaznaczenia obszaru i skali, który by się chciało zapisać za jednym razem?

proszę o wyrozumiałość:)

W jaki sposób tworzysz/chcesz stworzyć mapę? Pojedynczy plik czy kafle?

Pojedynczy plik: prawa mysz na mapie, “Place Printing Bounds Here”, rozciągasz do pożądanego obszaru i tworzysz mapę za pomocą:

export-bitmap map-scale=SKALA {inne opcje}

jako skala wpisujesz 10000 lub analogiczna dla innej skali.

Kafle: prawa mysz na mapie, “Place Geometry Bounds Here”, rozciągasz, tworzysz mapę za pomocą:

generate-tiles min-zoom=OD max-zoom=DO {inne opcje}

Podajesz od jakiego przybliżenia do jakiego chcesz kafle. 1:10000 to będzie przynajmniej poziom 18.

Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że tak duża mapa w takiej skali, i to w terenie z duża liczbą szczegółów, będzie się tworzyć wieczność całą*? Radzę przetestować na mniejszym obszarze.

*) szacunek z dokładnością do kilku godzin

Mapa o rozmiarze gdzieś 100 mpx w Maperitive generuje się przez kilka minut (ograniczona ilość szczegółów).

dokumentacja: http://maperitive.net/docs/Commands/ExportBitmap.html http://maperitive.net/docs/Commands/GenerateTiles.html

(połączyłem wątki)

Jeszcze jeśli chodzi o tworzenie pojedynczej mapy — dla całej Warszawy w takiej skali prawdopodobnie nie zrobisz za jednym zamachem, albo zabraknie pamięci, albo .NET/Mono się zbuntuje, albo diabli wiedzą co. Jeśli koniecznie chcesz w ten sposób, rób na raty (poszczególne fragmenty niech na siebie zachodzą) z georeferencją Worldfile (opcja world-file=true) i poszczególne elementy połącz GDAL-em:

gdal_merge.py -co COMPRESS=DEFLATE -of GTiff -o mapa.tif  *.png

Na Windowsie z jego ułomnym wierszem poleceń i ogólnie nieuniksową naturą prawdopodobnie wygodniej będzie zainstalować do tego całe QGIS i wyklikać gdzieś przez GUI.

A jeszcze prościej by było postawić maszynę wirtualna z Linuxie.

Przy Maperitive będzie trzeba też swój styl zrobić lub wykorzystać istniejący, jeśli chcesz by mapa wyglądała tak jak styl domyślny lub Humanitarian to najprościej będzie wygenerować mapę z użyciem TileMilla i bazy danych (styl, dokumentacja na https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/ https://github.com/hotosm/HDM-CartoCSS ).

Jeżeli nie posiada się mocniejszego komputera z obsługą wirtualizacji w procesorze, to będzie można osiwieć zanim się na wirtualce mapa wygeneruje. I bynajmniej nie dlatego, że będzie to jakoś specjalnie stresujący proces. :wink:

Nie wiem czy GDAL jest dostępny dla Cygwina (uniksowe śorodowisko pracy dla Windowsa), jeśli tak — to też jest jakieś rozwiązanie.

Witam

dziękuję bardzo za odpowiedzi i za pomoc, wszystko okej robiłem to z fragmentów bo rzeczywiście za duży obszar program nie daje rady wygenerować, dzięki wielkie raz jeszcze za pomoc:)

Mam jeszcze jedno pytanko, gdy połącze fragmenty ze sobą w całość to wychodzi bardzo duży obszar do wydruku i jak chciałbym to mieć na kilku kartkach np A4(ale żeby było jak najmniej:) to rozumiem że przy skalowaniu tego całego fragmentu to skala już nie będzie taka sama jak na początku tzn 1:1000? załóżmy że mam mapę po wyrenderowaniu w maperitivie 200cm na 180cm (wszystkie złączone fragmenty) i chciałbym przynajmniej żeby to było o połowe mniejszy i bym skalował to w programie graficznym dał na sztywno o połowie mniejszy rozmiar tego całego fragmentu tzn ustawiłbym na 100cm x 90 cm to czy skala zostaje taka sama czyli 1:10000? wiem dziwne pytanie:)

serdecznie pozdrawiam

Jeśli chodzi o drukowanie, to radzę zerknąć na tę instrukcję:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Psadk/Maperitive

witam świątecznie!

jako, że ostatnio coraz gorzej z źródłami kafelków do Mobaca, a ciągle uzywam starej nokii e52 do nawigacji, postanowiłem sobie sam stworzyć styl do Maperitive. W ten sposób mogę mieć coś, co sprosta dość specyficznym wymaganiom, czyli:

 • czytelność na małym ekranie o małej rozdzielczości
 • styl do nawigacji poza miastem
 • czytelność dróg typu “track grade 1-5” od zoomu 12
 • dobry kontrast (do czytania nawet w słońcu z telefonem na kierownicy)
 • ujęcie specyficznego zestawu POI (np. ikona jazu i tamy przydatna podczas spływu kajakowego…inna sprawa, że i tak nikt tego nie oznacza przede mną)
 • oznaczenie nawierzchni cobblestone zerżnięte z osmapa.pl (nie ukrywam bo to fajne rozwiązanie)

i takietam jeszcze…generalnie styl jest dość mocno topograficzny. .w każdym razie postanowiłem wrzucić i spytać co sądzicie. na dropboxie są 3 zbliżenia z12,z13,z14.
https://www.dropbox.com/sh/wrlroswyetvybu6/AAB78raHZCRKoRYP9OTnX0Wba?dl=0

I pytanie: ktoś się bawił w sensowną reprezentację szlaków w Maperitive? to chyba jeszcze mnie przewyższa a bardzo by się przydało.

grelus

O, fajny styl.

Ja ostatecznie szlaków nie robiłem jeszcze, ale line-offset wydaje się do tego stworzone.

no dobra, ale jak zrobić “line offset” w zależności od tego ile szlaków jest w jednej drodze? to już chyba dla mnie wyższa szkoła jazdy niż tylko zwykłe podpinanie tagów