Huvittaisikohan ketään kokeilla, voisiko tällainen idea toimia?
Laitoin ladattavaksi Spatialite-tietokannan ja sitä käyttävän QGis-projektitiedoston. Jos laittaa molemmat tiedostot mihin tahansa yhteiseen hakemistoon, niin QGis:in pitäisi näyttää koko projekti kaikkine karttatasoineen, kunhan vain avaa projektitiedoston. QGis-version 1.8 pitäisi riittää, vaikka projekti onkin tehty dev-versiolla 1.9.0
Rasterit ja vektorit kaikki samassa Spatialite-tietokannassa
Helppoa asennettavuutta: lataa, käynnistä ja käytä
Eri lähteistä peräisin olevien aineistojen helppoa ja läpinäkyvää yhteiskäyttöä
(OSM, MML, HRI, latuviitta.org)
Monikielisyystuki; MML:n taustakarttatasoille voidaan piirtää tienimet OSM:sta tai maastotietokannasta, suomeksi, ruotsiksi tai vaikka kaksikielisesti
Pari muuta, vielä toteuttamatonta ideaa.
Tässä vaiheessa kiinnostaisi tietää, käynnistyyko kartta QGis-projektitiedostosta kohtuullisessa ajassa ja tulevatko kaikki tasot näkyviin. Jossain vaiheessa minulle kävi niin, että rasteritasot näkyivät vasta, kun avasi jokaisen tason ominaisuudet-ikkunan ja sulki sen. Mitään muutoksia ei tarvinnut tehdä, mutta joka tason asetuksissa oli vierailtava. Käynnistysnopeutta parantavia muutoksia on jo tehtykin GDAL:iin, mutta ne eivät ole vielä mukana edes QGis:in kehitysversiossa.
Kuulostaa kyllä hyödylliseltä. Kokeilin itse nopeasti lataamalla tiedostot ja avaamalla QGIS:in projekti-tiedoston. Rasterit (n=6) eivät latautuneet ollenkaan, vaan näytölle ilmeistyi seuraava virheilmoitus:
Polygoni- (kaupunginosat + karttalehdet) ja pistepiirteet (parkkilippuautomaatit) avautuivat ja piirtyivät oikein. Viivapiirteet (vägnamn + mtk_tienimet + osm_tienimet + osm_tiet + mtk_tiet) avautuivat, mutta eivät piirry ruudulle. Nopea ominaisuuksien säätäminen ei auttanut, mutta testailin vain hyvin nopeasti.
Kiitos, hyvältä idealta vaikuttaa. Ubuntu 12.04:ssa QGIS 1.8.0-Lisboa:lla suhteellisen heikkotehoisella läppärillä näkyivät ensin vain karttalehtien neliöt ja ne MML:n tunnukset. Kesti varsin kauan zoomailla sisään, mutta sitten alkoivat tiet näkyä, ja liikkuminen ja zoomailu tapahtuu kohtuuvauhdilla. Rasterikarttaa ei näy, vaikka kävin avaamassa ja sulkemassa “karttalehdet”-tason ja sen alla olevien Ominaisuudet. Virheilmoituksia ei tule.
Teillä ja tienimillä on mittakaavarajoitus 1:50000, joten ne saattavat näkyä, jos lähennät näkymää.
Rasterlite-tasoilla ei näytä toimivan sama tapa kuin Spatialite-vektoreilla osoittaa suhteellisia polkuja, eli että datatiedostoja etsitään suhteessa siihen hakemistoon, jossa QGis-projektitiedosto on. Kokeile muokata projektitiedostosta näitä rivejä
Toivottavasti absoluuttista polkua ei tarvita, kun tästä pitäisi tulla helppo asentaa.
Spatialite 2.4.0 tuntuu pahalta koska Spatialitellä on surkea yhteensopivuus taaksepäin. Helsinki-atlas on tehty versiolla 3.0. Ainakin on varmaa, että piakkoin julkaistavalla 4.0-versiolla tehdyt tietokannat eivät tule toimimaan edes 3.0-version Spatialite-binääreillä. Onneksi samalla kertaa julkaistaa apuohjelmat koko tietokannan muuntamiseksi versiosta toiseen.
Harmi. Säädin taustakarttatasot valmiiksi projektitiedostoon niin, että ne syttyvät ja sammuvat järkevissä mittakaavarajoissa eikä koskaan piirretä kuin yhden mittakaavatason rasterit.
Kokeile pystytkö lisäämään rasterit käsin Lisää rasteritaso -toiminnolla Rasterlite-ajurilla. Jos Helsinki-atlas.sqlite:n avaaminen tuo näkyviin listan kaikista rasteritasoista, niin ne voi lisätä vaikka kaikki kerralla kartalle.
QGIS 1.8:lla Windows 7 64-bit ympäristössä tulee sama virheilmoitus kuin edellä on esitetty, mutta rasteritasot pystyy lisäämään käsin .sqlite tiedostosta.
Kun käsin lisäämisen jälkeen katsoin projektin asetuksia (alla), päätin kokeilla tuon mallin mukaan ./ -alkuliitteen poistamisen lisäksi .sqlite -liitteen poistamista projektitiedostosta. Kun tein niin, sain saman virheilmoituksen kuin muistikas ja jlehtoma.
Nuo on selitteen määrittelyjä, datasourcet ovat alempana projektitiedostossa.
Jos tallentaa toiselle nimelle sellaisen projektin, johon on saanut rasterit näkymään ja vertailee tiedostoja, niin löytää ehkä paikan jota pitäisi säätää. Minä kirjoitin tästä jo QGIs-postituslistalle mutta en saanut ketään kiinnostumaan ongelmasta.
Kevyesti kommentoitu Windows-komentojono, joka luo tuon Helsinki-atlas -tietokannan automaattisesti. Kommenteista pitäisi suurin piirtein selvitä mitä tapahtuu, miksi, ja mistä kohdasta pitää räätälöidä, jotta saa tietokannan luoduksi eri paikasta ja itselle mieleisistä kartta-aineistoista. Jos vaikka metsätaloussuunnitelman teko kiinnostaa, niin kannattaa ottaa peruskartat ja ilmakuvat ja jättää parkkilippuautomaatit pois. http://latuviitta.org/documents/tee_helsinki-atlas.txt
Kellotustulos oli tasan kymmenen minuuttia tehokkaalla kannettavalla. Vanhalla ja heikolla kannettavalla taisi mennä 40 minuuttia.
Vaikuttaa siltä, että ihan helposti .qgs tiedoston muuttaminen ei onnistu, siis siten, että muutamaa riviä muuttamalla saisi QGIS 1.8 rasteritason piirtämään. Vaikuttaa siltä, että jos tallettaa tason määrittelyn ja vertaa tuossa tiedostossasi olevaan vastaavan tason määrittelyyn, eroja on paljon, mm. siinä, että käytät -tagia kun taas QGIS:n tuottamassa on -tagi ja huomattavasti pidempi määrittely.
Tuota voisi muokata siten, että kuntanimet, joista (joiden alueelta) aineisto tuotetaan, annettaisiin parametrina tai syötetiedostona. Jollain pythonilla gdal/ogr -kirjastoa hyödyntäen ehkä onnistuisi? Eikös aineistossa joku kunta- tms. jako ollut mukana?
Rasteri toimii minulla kun muuttaa rasterrenderer -määrittelyt rasterproperties -määrittelyiksi, kopioitu käsin lisättyjen tasojen projektitiedostosta.
Onhan tuohon eväitä olemassa. Kuntajako löytyy WFS-palvelusta, ja esimerkiksi Tampereen ulottuvuudet löytyy näin
ogrinfo -ro -al wfs:http://hip.latuviitta.org/cgi-bin/tinyows municipalities -where kunta_ni1=‘Tampere’
INFO: Open of wfs:http://hip.latuviitta.org/cgi-bin/tinyows' using driver WFS’ successful.
Oikeasti toimivan systeemin tekemiseen tarvittaisiin koodaria, mutta ei siinä mitään valtavan suuria juttuja pitäisi tarvita. Ääkköselliset kuntanimet eivät mene helposti läpi, ja tuotantokelpoisen systeemin pitäisi tehdä kyselyt POST-menetelmällä. Jos siis haluaa hyödyntää WFS:ää, voihan homman tehdä muutenkin, jos räätälöimään lähtee. Esimerkiksi tallentamalla kuntien BBOX:it valmiiksi jonnekin helppoon paikkaan.
Tein toisen projektitiedoston, joka toivottavasti toimii lähes sellaisenaan QGIS 1.8 versiolla. 1.8 tosin näyttää vaativan absoluuttiset polut Rasterlite-tietolähteille, eli nämä rivit pitää etsiä ja kirjoittaa oma polku “D:/data/” -polun tilalle.
Ok, korjasin tuon QGIS 1.8 -version käyttämään muotoa RASTERLITE:./Helsinki-atlas.sqlite
Windowsilla esiintyy jännä ilmiö, projektitiedosto toimii kun käynnistää QGIS 1.8:n tuplaklikkaamalla projektitiedostoa, mutta jos starttaa ohjelman ensin ja sittten avaa projektitiedoston, niin suhteelliset polut eivät toimi.
Minun piti itse asiassa laittaa OSM-tauluun nopeusrajoitukset ja pinnoitetyyppi mukaan osoittamaan sitä, kuinka MML:n karttaa voidaan rikastuttaa OSM:in laajemmilla ominaisuustiedoilla lisäämällä OSM-vektorit projektiin uudestaan nopeusrajoitusten tai pinnoitteen mukaan luokiteltuna. Tarkoitus on myös herättää ajatuksia, että olisivatkohan nettikartat kuitenkin vähän tylsiä, kun vertaa niitä paikallisesti käytettävien vektoreiden tarjoamaan yksilöllisyyteen ja räätälöitävyyteen.
Vaihdan uuden tietokannan tarjolle illalla ja lisään siihen myös uuden taulun johon laitan tekijänoikeuslinkit.
QGIS muuten tukee myös GPS:ää oikein hyvin. Ei tarvitse muuta kuin laittaa GPS-vastaanotin kiinni USB-liittimeen ja kertoa sitten mistä sarjaportista löytyy signaali. Voisi kuvitella että Linux- tai Windows-tabletista ja QGIS:stä voisi kehittyä jotain käyttökelpoista off-line-käyttöön.