Mapa przeciwpowodziowa pod OSM

Mogę zrobić z moich danych uśrednienie wysokościowe. Niestety będzie bazowało na GPS i dotyczyło tylko dróg, ale na pewno da się to jakoś ładnie pouśredniać i jest tam sporo pomiarów. Jak opracujecie koncepcje, to chętnie pomogę. Pamiętajcie że muszę dane zanonimizować. Niestety w Łodzi w tym roku być nie mogę :frowning:

Z punktu widzenia logistyki drogi mają elementarne znaczenie. Zalane pola to problem i stratz dla rolnictwa, brak dróg dojazdowych i ewakuacyjnych decydować może czasem o życiu. Powodzie to jedna sprawa, podtopione nawet fragmenty dróg to inna rzecz i również warta uwagi a zdaje się że państwowy model koncentruje się na obszarach najbardziej niebezpiecznch . Majac osnowę w postaci modelu 3D dróg, można myślec o dalszych krokach i sukcesywnym ulepszaniu modelu. Jestem więc jak najbardziej za!

Powoli zastanawiam się, czy cały ten kompleks tematów czyli np:
3D
Warstwy w OSM

nie jest wart odrębnego spotkania roboczego.

Z tego co mi kalendarz podpowiada, będe za jakiś czas, tj. miesiąc, dwa, we Wrocławiu.
Moglibyśmy się tam spotkać?

Miklobit?
Serekmedia?
Koledzy od Osmapy?

Pozdrowienia,
Marek

Tzn mój plan wakacyjny to 25.6-7.7, 17.7.-20.7 i cały tydzień z długim weekendem w sierpniu, Wro, Ld, Pz mam pod ręką, więc jestem za.
Nie mam xeona w główce, ale z tego co jednak kalkuluję to dane z dróg to będzie stanowczo za mało. Brak danych co pomiędzy drogami. A woda nie płynie tylko po asfalcie. Ale nie raz już wyciągałem dobre przybliżone dane z niepewnych źródeł :slight_smile: więc mam nadzieję na otwartą mapę przeciwpowodziową - szczególnie wolną od politycznych “będzie dobrze”.

Będę.

Dokładne dane wysokościowe (dokładność < 1m) ja bym zbierał tak:
Potrzebne by były dwa barometryczne altimetry z rejestratorem + przynajmniej jeden punkt w terenie (na każdy rejon pomiarów) o dokładnie znanej wysokości
( może wodowskazy są dokładnie pomierzone ?).
Obydwa alitmetry ustawiamy w punkcie pomiarowym na jego rzeczywistą wysokość.
Jeden zostaje tam i służy za referencje.
Drugi jeździ po terenie i zapisuje dane (razem z pozycją GPS).
Rejestracja z altimetru referencyjnego służy do korekcji pomiarów o błąd wynikający ze zmian ciśnienia atmosferycznego w czasie
Jeśli obszar pomiaru nie będzie zbyt duży (max kilka km2) a ciśnienie bez dużych skoków to wg mnie
to powinno dać dokładność nieosiągalną dla pomiaru zwykłym gps’em.
Jakby co to jeden taki altimetr z rejestracją mam a drugi mogę zorganizować na czas pomiarów

Cieszę się! Do zobaczenia!

Marek

Łatwiej chyba będzie znaleźć i wykorzystać pionową osnowę geodezyjną ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Osnowa_geodezyjna , http://www.codgik.gov.pl/osnowy-geodezyjne-grawimetryczne-i-magnetyczne.html - niestety codgik używa silverlighta, czyli spod linuxa jest zero dostępu do choćby skorowidza :frowning: ).

Pewne podstawy teoretyczne niwelacji geodezyjnej są tutaj ( http://geoforum.pl/?menu=46812,46827,46916&link=geodezja-krotki-wyklad-grawimetria-niwelacja ) - po przeczytaniu wstępu, z którego wynika, iż poziomy morza w okolicach Amsterdamu i Karsztadu różnią się o około 8cm (o ile dobrze zrozumiałem), zastanawiam się, czy wysokość nad poziomem morza jest dobrym parametrem globalnym tego, gdzie popłynie woda… ale lokalnym już prawie na pewno tak… W każdym razie w planowaniu dodania danych wysokościowych do OSM warto by było uwzględnić różne “standardy” pomiaru wysokości nad poziomem morza.

Edit: Jeszcze to może być istotne (niewiele zrozumiałem, może jakiś geodeta się wypowie): http://geoforum.pl/?menu=46813,46833,46921&link=gnss-krotki-wyklad-alfabet-gps-niwelacja-gps

Obawiam się, że do barometrycznej metody pomiaru osnowa jest zbyt rzadko rozmieszczona.
Różnica ciśnienia atmosferycznego (między miejscem pomiaru a punktem referencyjnym) musi być jak najmniejsza żeby pomiar był dokładny.
Czyli optymalna pogoda do pomiaru to zero wiatru (= brak różnicy ciśnienia)

Do celów przeciwpowodziowych kształt geoidy nie będzie aż tak istotny, bo nas interesują najbardziej różnice wysokości na małym obszarze (między korytem rzeki a terenem zalewowym) a nie wysokości bezwzględne.

No z tym się nie mogę do końca zgodzić, bo jednak mamy w OSM i okolicach dane, za które podatnik (polski czy inny) zapłacił. I w tym widzę moc i zaletę OSM, że otwieramy państwo i wyciągamy dane do powszechnego użytku.

Dzisiaj też trafił mi się tekst do czytania:
http://stevecoast.com/2014/05/19/why-openstreetmap-is-now-navigation-ready-for-people-like-you/

A tam

Za takie działanie bym uważał też zrobienie DEM dla Polski społecznie. Wolę skupić się na tym, by wyciągnąć z konsorcjum ISOK-owego dane z pomiarów (albo jeszcze lepiej - zgodę na wykorzystanie danych, które wystawią, bo nie tylko NMT będzie tam interesujący), a jako przybliżenie użyć modelu SRTM przygotowanego przez NASA. A pracy w terenie i tak mamy jeszcze dużo do zrobienia.

Natomiast niezależnie od tego - to rzeczywiście, powoli zmierzamy do momentu, gdy trzeba będzie się zastanowić nad “warstwami” w OSM.