Mapa OSM PL ze szlakami turystycznymi /rowerowymi dla GPSMid

Witam,
Jestem tu nowy, nie wgryzałem się jeszcze w temat OSM, tzn. jak technicznie powstaje, jak wygląda plik i jak się go ściąga i dlaczego jedna mapa PL używana przeze mnie w midlecie jar z GPSMidPl-0.6.3 posiada jakieś szlaki turystyczne, a druga - w najnowszym GPSMidPl-0.7.1 - takich szlaków już nie ma (przynajmniej jeśli chodzi o Puszczę Kampinoską). Widziałem już temat szlaków turystycznych/rowerowych podjęty tutaj na forum, ale właściwie - jak dla mnie - nic z niego nie wynikło…

Mam więc pytanie - gdzie jest jakieś źródło mapy OSM Polska, gdzie byłyby uwzględnione w sposób możliwie maksymalny szlaki turystyczne/rowerowe? Spróbowałbym wtedy samemu z takiej mapy zrobić midlet GPSMid w nowej wersji 0.7.1.

Ostatnimi czasy ludzie zaczeli mapować pod GPSMida, z czym się niebardzo zgadzam (nie tylko ja) i usuwamy CUDA tworzone przez takich mapowiczów.
Są to między innymi name=“Kwiatowa;żółty szlak”. Ale nie oznacza to że już nigdy nie zobaczysz szlaków na GPSMid. Proponował bym zrobienie konwertera, który pododaje odpowiednie nazwy.

Może taka nazwa szlaku nie do końca ma sens - ale jakaś na dziś by była, przynajmniej w części “żółty szlak”. Puryzm objawiający się w “usuwaniu CUDÓW” choć nie najlepszej próby, ale zdecydowanie przydatnych, raczej jest szkodliwe - wystarczy takie prace publikować z adnotacją o występujących nieścisłościach.
A tak nie ma nic.

PS: dalej nikt nie odpowiedział, skąd OSM PL ze szlakami mógłbym pobrać :(…

To nie jest puryzm, bo jak są szlaki na drogach to nawigacja nie bedzie działać poprawnie. Szlaki są w relacjach. Jesli nie bedzie dało się tego dodac w GPSMid to wtedy zrobi się jakiś konwerter. Dużych wycinków mapy użwywasz?

Doczytałem i relacje są obsługiwane, należy tylko zdefiniować odpowiednio style.
http://sourceforge.net/tracker/index.php?func=detail&aid=3062232&group_id=192084&atid=939977

…albo użyć gotowca: http://sourceforge.net/apps/mediawiki/gpsmid/index.php?title=StyleFileGallery#Mapping_style_by_Petr_Dlouh.C3.BD

Stwór name=“Kwiatowa;żółty szlak” jest mojego autorstwa. Przyznaję, że w przypadku istniejącej nazwy ulicy z nazwą szlaku nie jest to zbyt trafione rozwiązanie. Obiecuję, że już więcej tego nie zrobię. Nie rozumiem tylko dlaczego nazwy szlaków w polu name (tam gdzie nie ma nazwy ulicy :slight_smile: ) nie mogą istnieć równolegle z tymi oznaczeniami w relacjach i jeszcze tych w tagach “marked_trail_kolor=yes”? Przecież nie są to kolidujące rozwiązania, a GPSmid tak pięknie prowadzi po górskich i leśnych szlakach, gdy istnieje name=“szlak kolorowy”… niczym Automapa po mieście. Jest to może i przestarzałe rozwiązanie, ale działa . Jeżeli inne rozwiązanie zacznie działać i będzie automatycznie co jakiś czas przez jakiś sewis publikowane z GPSmidem, to zaczniemy wówczas koncentrować się na nowym rozwiązaniu. Do tego czasu nie widzę powodu, żeby kasować efekty czyjejś pracy, skoro w niczym nie przeszkadzają.

No ale o ile dobrze rozumiem to juz dziala. To dlaczego mają być nadal?

  1. Bo jeszcze nikt nie zrobił tego pliku ze stylem. :slight_smile:
  2. bo drogi z tagiem ‘name’ ładnie reenderują się także w innych językach np. tutaj http://toolserver.org/~osm/locale/ru.html?zoom=15&lat=49.49266&lon=20.73&layers=BT , jeżeli ktoś usunie wszystkie te tagi to jutro w wiadomościach możemy dowiedzieć się o jakimś obcokrajowcu, który umarł na szlaku z wyziębienia, bo mu opisy dróg znikły z mapy. Kto weźmie jego życie na swoje sumienie ?? :slight_smile:

Myślę, że szlaki powinny być w relacjach, a nie w prowizorycznej formie jak dotychczas. Jeśli jakieś narzędzie tego nie rozumie, to trzeba je poprawić.

  1. Trzeba taki styl zrobic i bedzie ok. Ale wydaje mi się, że jak jest pokazane jak to zrobic to nie powinno być problemu.
  2. brakuje Ci wersji po niemiecku, francusku, włosku, chińsku itp. itd. nadal biedni ludzie moga się zgubić. Chcesz wrzucic ponad 100 tagów zeby nikt sie nie zgobil? Inna sprawa, że ten name jeszcze jakos moge zrozumiec (o ile to nie jest droga residentail) ale tagi typu marked_trail_* nigdzie sie nie przydają, jeśli jest tam relacja.

Inna sprawa, że nie usuwam takich danych jeśli tam nie ma relacji. Bo to oznacza utratę danych.

Na stronie opentrackmap marked_trail_kolor było bardzo ładnie reenderowane, co było dla mnie bardzo pomocne w wielu sytuacjach. Nikt inny nie reenderował kolorowych szlaków tak ładnie, jak oni. Ostatnio jednak wogóle wartstwa z tych tagów nie istnieje, więc zgodzę się, że przestaje mieć ten tag sens istnienia. Skoro jednak jest, to niech zostanie jeszcze przez jakiś czas. Może w końcu wrócą do dawnego działania. Na sprzątanie każdy czas jest dobry, więc czemu nie zrobić tego później? Dublowanie informacji w tym przypadku nie stanowi żadnego problemu tak długo, jak długo ktokolwiek z takich tagów korzysta.

BTW wiele nowych istnień będzie ocalonych - język chiński już jest :wink:
http://toolserver.org/~osm/locale/zh.html?zoom=15&lat=49.49266&lon=20.73&layers=BT

Zgadzam się. Powinny być w relacjach. Jednak, jeśli jeszcze nikt nie poprawił tego narzędzia, to dlaczego usuwać prowizoryczne formy, z których ktoś dziś już korzysta (także w celu dalszego rozwijania mapy OSM) ? Czy to nie jest piłowanie gałęzi, na której się siedzi? Te prowizoryczne formy nie kolidują z relacjami. Trzymamy je wyłącznie w celu zachowania wstecznej kompatybilności mapy do narzędzi, których aktualizacja po prostu wymaga czasu lub środków, których może w danym momencie brakować. Pamięci na serwerach OSM póki co jeszcze nie powinno zabraknąć ;-).

Pamięci nie zabraknie, ale nie utrzymujmy w bazie osm danych mających nadrobić niedociągniecia aplikacji. Do tego powinien służyć konwerter ‘uwsteczniajacy’ dane do postaci czytelnej dla gpsmid, po pobraniu ich z bazy osm.

Brałem się już za skrypt zmieniajacy dane, ale u mnie nie chce działać “osmlib-sqlite export”. Jeśli komuś ta funkcja działa to moge podać zapytania SQL do edycji danych.

Mapka OpenTrackMap od kilku miesięcy jest online.

http://opentrackmap.cz/?zoom=12&lat=6355787.34567&lon=2304183.0915&layers=0B000000FFFFFF

Chyba nie chcemy, żeby te wszystkie kolory zniknęły, dopóki ktoś nie będzie ich ekwiwalentu na innym serwisie.

Pozdrawiam
SM

Znalazłem ekwiwalent na osmapa.pl . Zwracam honor.
Jestem pod głębokim wrażeniem, jak to pięknie wygląda tutaj.
Zabieram się do pracy ze ścieżkami otagowanymi przeze mnie.
Pozdrawiam
SM