Czy myślicie, że jest szansa na uzyskanie danych będących źródłem tych informacji i zrobienie całkowitego importu? Czy takie działanie ma sens?
Ew czy można dodać kamieniołomy bazując graficznych danych znajdujących się na tej stronie?
Napisałem na email kontaktowy. Do teraz nie mam odpowiedzi.
Czy wpisanie punktów, dodanie zarysów kamieniołomów oraz url do strony jest zgodna z zasadami działania OSM?
Z tego wszystkiego do “bezpośredniego importu” to można próbować korzystać z Geostanowisk - jako tourism=attraction, oraz jaskiń. W przypadku tych drugich napewno są poważne błędy w lokalizacji niektórych obiektów, ponieważ jakiś czas temu już otrzymaliśmy zgodę na ich import, ale jakość nas powstrzymała.
Hej,
jako, że czyste dane o geostanowiskach nie nadają się do importu oto mój projekt zmian:
==> Dane oryginalne
==> Dane po przetworzeniu
Jak na razie znalazłem tylko jeden taki wpis:
Węzeł: Łom Koczy Zamek - geostanowisko (1826726949) http://www.openstreetmap.org/node/1826726949
name Łom Koczy Zamek - geostanowisko
tourism attraction
Chciałbym zwrócić uwagę na pewną rzecz. W opisie interesującego miejsca odnosisz się do jego lokalizacji, np. “Odsłonięcie warstw krośnieńskich w potoku Wisłok na południe od Rudawki Rymanowskiej”. To w końcu mapa, więc lokalizacja jest oczywista.
Jeżeli te miejsca są spisane na kartce - to ma sens, natomiast na mapie wystarczy pewnie “Odsłonięcie warstw krośnieńskich”.
Tak to wygląda okiem niefachowca.
Cześć,
nie ja je ustanawiałem - takie nazwy są używane w PIG i jako, że są oficjalne nic chcę ich zmieniać. Zresztą ich skrócenie też nie będzie dobre - powstanie kilka miejsc o nazwie np. “Odsłonięcie warstw krośnieńskich”. Ale rozumiem uwagę - niestety na razie nie mam pomysłu jak to naprawić.
W opisie ścieżek geoparku używane są współrzędne GPS, numery jak i prawie pełne nazwy:
“Po około 500 metrach do chodzimy do opuszczonego wyrobiska. (Geostanowisko 77) GPS: 21° 54’ 22,129” E , 49° 43’ 44,886" N. Nieczynny kamieniołom piaskowców istebniańskich w Woli Komborskiej, znajduje się odległości około 70 metrów na zachód od drogi Rzeszów-Barwinek, pomiędzy Jasienicą Rosielną a Wolą Komborską i jest on widoczny z szosy. Odkrywka ta znajduje się na północnym zboczu Łupanej Góry."
Osobiście dojrzewam do decyzji importu bez , i dodanie ich tylko do tych stanowisk które są uwzględnione w opisach ścieżek lub innych źródłach turystycznych (np. geocaching, lokalne mapy). Wydaje mi się, że jest lepszym ich posiadanie w OSM - nawet z małymi błędami - niż nie posiadanie w ogóle.
Z drugiej strony istnieją obiekty widoczne na mapie, np. drewniane zwierze o wysokości 30 cm, które jest tagowane jako atrakcja turystyczna.
PS Kamieniołomy rysuję ręcznie w miarę wolnego czasu
Zastanawiam się czy nie było by lepiej, nie tyle importować te dane, co dodać je na podstawie listy, tagując odpowiednio do tego czym dane geostanowisko jest. Nie przeglądałem dokładnie listy, ale pewnie natural=cliff, natural=rock, natural=bare_rock miałyby tu zastosowanie. Do tego name lub description. tourism=attraction jeśl jest opisane w jakiś przewodnikach turystycznych itp.
A nie lepiej resource=sandstone? Dużo jest tych wartości resource? Sporo jest omówionych na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:resource, w razie potrzeby mogę pomóc w dobraniu właściwych.
@ZC
Dzięki już poprawiam ( fixme= - tego szukałem ale zapomniałem) .
Jak tylko się obrobię to wyślę na imports@openstreetmap.org - dla całych 500 puntków…
@ajank
Taki był w źródle, ale zmienię na resource:pl i dodam resource.