Mapa Bolesławca

Przeglądając ostatnio post o Google Map Maker i czytając komentarze pod ich newsem (http://goo.gl/YOEMO) trafiłem na takie porównanie Bolesławca i okolic http://goo.gl/Yvf2a. W naszym wspaniałym OSM wygląda to naprawdę nieciekawie, ale być może jest pewna nadzieja. Trafiłem przed chwilą pod ten adres http://gis.miastoceramiki.eu/imap/, gdzie znajduje się naprawdę dokładna mapa. Nie wiem jak jest z licencją, ale nawet jeśli w tej chwili nie można jej swobodnie zaimportować, to może warto byłoby wystąpić do UM o zgodę.

Bylem tam, pokazywalem ludziom OSM. Brak odbiornika GPS byl wtedy przeszkoda, zdjec satelitarnych nie bylo. W tej chwili wszystko zalezy od Bing. Kiedy tylko zdjecia sie pojawia jest to kwestia kilkunastu tygodni by przegonic Google.

Jakkolwiek zwariowanie to nie brzmi Google nie jest wedlug mnie przeciwnikiem, bo dawno przegral. To tylko kwestia czasu kiedy do tzw. top managementu w Google to dotrze. Po prostu róbmy swoje nie przejmujac sie ze sa w OSM miasta, gdzie nie mamy jeszcze prawie nic.

Google zainwestowal w rysowanie map setki milionów, tymczasem OSM bez tego typu inwestycji osiaga o wiele lepsze rezultaty. Model biznesowy na którym opiera sie Google po prostu padnie. Nie jest to tylko moja opinia jako analityka lecz i paru innych firm…

Zgadzam się całkowicie, ale chodzi mi o co innego. Jeśli UM Bolesławca stworzył bardzo dokładną mapę wraz z wieloma ważnymi POI to wykorzystanie tych danych byłoby wg mnie wskazane. Wtedy siły mapowiczów z tamtej okolicy mogłyby zostać wykorzystane poza granicami miasta, gdzie takich danych po prostu nie ma. Generalnie UM jest w trakcie tworzenia kilku serwisów mapowych: http://goo.gl/cWaQU, więc jestem przekonany, że posiada dobre bazy danych i fajnie byłoby gdyby nam je udostępnił. Tak jak zrobiły to na przykład Police http://openstreetmap.org.pl/osm/2012/police-udostepniaja-dane/.

To uderzaj do nich

Zgadza się - jeśli ktoś czuje ochotę pozyskania danych od urzędu miasta niech przygotuje wniosek w oparciu o wniosek do Polic, dostosowując go do konkretnego odbiorcy, podeśle do mnie, a my jako stowarzyszenie spróbujemy wystąpić formalnie o to.