Magic Earth Navigation & Maps

Miało być tylko dla dróg wojewódzkich od 100 do 999 czyli trzy cyfrowych. Hmmm zobaczymy co wyjdzie.

Prośba o podawanie błędnie brzmiących komunikatach z liczebnikami przy korzystaniu z opcji językowej: konwersja tekstu na mowę tts. Nie wiem czy w normalnych głosach Mai i Szymona też występuje taki błąd w odmianie liczebników? Bo proszą o nie a ja będę korzystał z apki dopiero w sobotę jakby co.

Jest nowa aktualizacja map. Co do wyszukiwania po add:place=
Częściowo jak widze naprawili to ale nie do końca:
Wybieramy nazwę miasta: Wola Okrzejska; w wykazie ulic pojawia się nazwa miejscowości: Wola Okrzejska; klikamy w nią i pojawia się nam lista numerów w danej miejscowości. Kurcze tylko czemu w takiej Woli Okrzejskiej numeracja w apce kończy się na 54 a w rzeczywistości jest ich tam coś koło 245 chyba :open_mouth: https://www.openstreetmap.org/node/3826293198

@krzystek - dodali Twoje zainteresowane ulicew Miedarach :wink:

Czołem!

Nowe mapy! Poprawiona numeracja dróg - jest dokładnie tak jak być powinno :smiley:

pozdr
Maciek

jest już dużo lepiej :slight_smile:

Zgaduję, że reszta numerów przypisała się do tych przysiółków/nazw ulic, co je widzę na zrzucie ekranu…

No to nie byłoby dobrze, jeśli mają addr:place=“Wola Okrzejska”…

Oczywiście, że nie byłoby dobrze. Ja swój wcześniejszy post napisałem, bo w którejś nawigacji już się spotkałem z takim problemem. Jeśli faktycznie jest tak, trzeba zgłosić problem do autorów.

@marek-kleciak nie - nie znalazłem tam takich numerów. Te numery leżą w pobliżu stacji Okrzeja. Myślałem że może w Okrzei się znajdują ale nie. https://www.openstreetmap.org/way/261098314#map=15/51.7392/22.1393&layers=N

Zgłoszę problem po ostatniej poprawie kiedy to w ogóle nie można było znaleźć w tej miejscowości żadnej numeracji.

Co do tych nazw ulic przy wyborze Wola Okrzejska to stawiam te nazwy bod wielkim znakiem zapytani - będąc tam nie spotkałem się z żadną taką tabliczką z nazwą. Bardziej pasuje to do addr:place gdzieś w pobliżu :frowning:

Ja nawet myślę, że znam przyczynę ewentualnego takiego zachowania.

Skoro aplikacja podstawia addr:place w miejsce ulicy, a miasto zgaduje, bo obiekt nie ma addr:city, to nic dziwnego, że wychodzi jej ulica Wola Okrzejska w jakimś przysiółku Woli Okrzejskiej, a przy braku granic, to w ogóle w najbliższej miejscowości oznaczonej bliżej, niż Wola Okrzejska. Czyli poprawka w apce wygląda na “quick hack” zamiast zaimplementowania nowego algorytmu dla addr:place.

Nie tak do końca :wink: są miejsca w których mapa zgubiła numerację łącznie z międzynarodową:
Autostrada A6 pomiędzy granica państwa a mostem na Odrze Wschodniej:

numer pokazuje się dopiero na moście

Co do numeracji drogi którą jedziemy, niby drobny szczegół ale w pozycji pionowej nie jest wyświetlany ów numer, wyświetla się tylko w pozycji poziomej :frowning:

Jest możliwość zaimportowania punktów z pliku .gpx, jako punktów pośrednich, jak to ma miejsce np. w Mapfactorze? Nie wiem również, jak zapisać przygotowaną na telefonie trasę wraz z ustalonymi punktami pośrednimi, tak żeby można było ją odtworzyć w późniejszym czasie.

@ntat - co do importu - nie wiem :frowning: nie widziałem takiej możliwości; wcześniej przygotowane trasy z punktami pośrednimi - w tej apce - jest dostępna w zakładce: - szukaj/historia klikasz tę trasę i powinna się otworzyć na nowo.

@d3mol3k, tak, też już to znalazłem. Szkoda, że nie można zapisywać tras, bo w historii, to nie wiem, jak długo tam będą i ile tych tras może być zapamiętanych.

Jeśli chodzi o punkty gpx, to dłuższe trasy przygotowuję sobie na komputerze i eksportuję właśnie do gpxa. Potem dodaję już w aplikacji (Mapfactor), jako punkt startowy, końcowy i punkty pośrednie. Też szkoda, że nie mogę tego zrobić w ME.

Do Magic Earth wróciłem ze względu na to, jak dobrze wytycza trasy. Zarówno OSMAnd, jak i Mapfactor potrafi w dziwny sposób skomplikować “najlepszą” trasę, zarówno w trybie szybkim, jak i krótkim. Mapfactor najlepiej mi podchodzi do długich tras, które sam sobie przygotowuję, za to Magic Earth świetnie radzi sobie, jako “szybka” nawigacja, gdzie nie muszę się skupiać i sprawdzać wyznaczoną trasę.

Dla mnie, gdyby ME miał te dwie opcje - zapis tras (ale nie jako historia, tylko np. w opcji “moje trasy”) i możliwość importu punktów - to byłaby idealna nawigacja :slight_smile:

Mam parę niejasnych dla mnie spraw, a wyjeżdżam do Danii i chciałbym się upewnić:

  • czy navi przełączy się automatycznie na mapy offline (pobrane wcześniej) jeśli straci neta czy trzeba to zrobić ręcznie?
  • czy jest możliwość aby mapy działały offline ale traffic online czy jeśli navi przejdzie w offline to tracę traffica?
  • to pewnie sprawa gustu ale… czy z ME lepiej jeździć z tel ustawionym w pionie czy poziomie? :slight_smile:

Jak to w praktyce wygląda?

Ja zawsze preferuję położenie pionowe ze względu na to, że widzę większą część trasy. Niestety mój uchwyt pozwala tak trzymać telefon tylko na bocznej szybie. Na przedniej mam możliwość tylko poziomego ułożenia telefonu.

Nie wiem, jak orientacja zmienia prezentowanie informacji w ME ale patrząc na powyższe posty czasem są braki w pokazywaniu numerów dróg.

@d3mol3k, wiesz może, jak usunąć punkt pośredni? Bo mogę wykasować całą trasę ale nie widzę możliwości usunięcia konkretnego punktu.

@ntat - o ile pamiętam punkty posrednie sa widoczne po kliknieciu w trasę z historii na górze ekranu w miejscu z i do - pomiędzy powinien być punkt pośredni trasy który chcesz usunąc po prawej powinna pojawić sie ikonka X w kółku klikasz kółko i punkt powinien zniknąć.

@krzystek - teoretycznie (i chyba praktycznie) mapy masz offline - widok podstawowy (Widok terenowy; satelitarny jest online) w pamięci telefonu/na karcie SD. Jeśli idzie o traffic to jeśli wyłączysz transfer danych to nie otrzymasz informacji o nim.

Pion/poziom - w pionowej nie widać informacji o drodze którą się poruszamy w danym momencie - numer, nazwa ulicy.

Hmm. Ale gdyby widok podstawowy był do trybu offline to nie dało by się jeździć na nim bez pobranych map w PL Tylko gdyby brakło netu a mapy byłyby pobrane to (być może) przyłączył by się na offline. Ale wówczas traffic nie bylby niezależny od map, w sensie, mogę jechać offline w widoku podstawowym i korzystać jednocześnie z traffica przy włączonej transmisji danych :slight_smile: Tylko nie wiem czy dobrze rozumiem

Dzięki :slight_smile:

powoli i po kolei:

  • po ściągnięciu i uruchomieniu apki pobierasz pierwszy raz interesujące Ciebie mapy które w miarę dostępnych aktualizacji aktualizujesz lub nie - podstawowe. One trafiają na kartę SD lub do pamięci telefonu. Na nich jeździsz w trybie offline czyli bez włączonego netu (transmisji danych) - zawsze. Nie wiem / nie sprawdzałem czy w trybie online bez wgranych map gdziekolwiek pojedziesz. Podejrzewam że MUSISZ wgrać mapę kraju regionu po którym chcesz się poruszać.

W takiej konfiguracji działa nawigacja w oparciu tylko o widok map podstawowych ale nie działa usługa traffic.

  • Jeśli włączysz net (transmisje danych) mapy w wersji podstawowej działają dalej tylko offline ale działać zacznie wtedy traffic online.

  • Jeśli chcesz użyć innych ustawień wyświetlania map: teren; satelita; teren+satelita - musisz włączyć transmisje danych - net.