Magic Earth Navigation & Maps

Nie, po prostu OsmAnd jest słabo zoptymalizowany. MAPS.ME albo biblioteka Mapbox GL działają z wektorami bez problemów.

i działa na jednym rdzeniu, nawet gdy masz ich 8 jak w nowoczesnych smartfonach.

Korzystałem z tej nawigacji w drodze nad morze (~400 km). Przyjemnie się z niej korzysta - bardzo płynne animacje zmiany położenia. Oczywiście podpisuję się pod ww zaletami. Moje spostrzeżenie jest takie, że Magic Earth jest dosyć wymagającą aplikacją. Jest to pierwszy program, który mam zainstalowany na telefonie, w przypadku którego ładowarka 500 mA nie dawała rady. Dopiero wyłączenie transmisji danych i przyciemnienie ekranu do połowy pozwoliło na mały wzrost poziomu naładowania baterii. Wcześniej akumulatorek telefonu rozładowywał się.

Przy takich samych warunkach użytkowania OSMAnd pozwalał ładować akumulator ładowarką o takich samych parametrach.

Dla mnie Magic Earth jest aktualnie podstawową nawigacją samochodową, obok OSMAnda, z którego korzystam do zbierania danych do osm.

Obsługuje addr:place?

Bardzo przyjemnie to wygląda.

  • Komunikaty głosowe naprawdę rozwinięte. Jeszcze jakby popracowali nad odmianą to było by idealnie. Przykłady:
  • zamiast “zjedź na dwóch” => “zjedź na drogę numer dwa” (pozbywamy się odmiany)
  • zamiast “zjedź na e-trzydzistu” => “zjedź na trasę numer E trzydzieści” (jw.)
  • zamiast “jedź tą drogą przez dwadzieścia dwa kilometrach” => “utrzymuj kurs przez 22 kilometry”
  • Nie wiem czy to ja jestem ograniczony, ale nie da rady wybrać punktu adresowego jeśli w miejscowości nie ma ulic. Na samej mapie również nie widzę numeracji.

@RicoElectrico i @Azquoir - podajcie przykłady - sprawdzę.

Przykładowo gmina Mordy ( mazowieckie,siedlecki). W mieścinie są ulice, więc szukanie poprzez ‘Adres’ działa ok. Ale już jakakolwiek wieś bez ulic - niepozwala nawet wpisać pełnej nazwy, bo nie występuje na liście podpowiedzi. Niech będzie to np. Stok Ruski :wink:

Trochę testów w trasie i pierwsze obserwacje

Wyszukiwanie po adresie jest do niczego, (Szukaj->Adres->Miejscowość->Ulica) po wpisaniu np Warszawa wyszukuje tylko w Śródmieściu, mimo że bezpośrednie wpisanie ulicy w pole szukaj wyświetli szukany adres.

Wyświetlanie numerów domów na mapie. Po pierwsze nie wszystkie numery z OSM są wyświetlane i wyszukiwane np Warszawa->Van Gogha 9b, a po drugie numery są “przyciągnięte” do drogi i ciężko się z tego zorientować który to budynek ma poszukiwany numer np Warszawa ul Gąbińska 7,9,22,24 , Żyrardów->ul Olszowa 7-27 itp.

Dosyć długo trzyma się wcześniej zaprogramowanej (po jej opuszczeniu) trasy. Ale to odczucie subiektywne. Mam wrażenie ze np MapFactor reaguje szybciej wytyczeniem innej trasy.

Brak szybkiego podglądu pozostałej do przebycia trasy (lub ja nie znalazłem), tak jak to jest np w MapFactor (kliknięcie strzałki z prawej strony)

Jeżeli w trybie nawigacji włączam podgląd ile pozostało kilometrów trasy(zamiast km/h), to przestają pokazywać się informacja o przekroczeniu prędkości.

Manewry za to są przedstawiane czytelnie, asystent pasa działa świetnie, chociaż strzałki potrzebnych pasów powinny być raczej w kolorze np zielonym (lepsza czytelność).

Bardzo fajnie pokazuje alternatywne trasy, dość szybko wyznaczane nawet na moim starym sprzęcie.

Czasem występują dziwne komunikaty w postaci “skręć w lewo następnie od razu skręć w lewo” mimo że to jest jeden manewr np Warszawa skręt w lewo ze Żwirki i Wigury w Banacha.

Objętość map bardzo duża biorąc pod uwagę fatalnie działające wyszukiwanie po adresie.

Ale trochę jakby ta nawigacja się zatrzymała w rozwoju… Nie ma nowych wersji, nowych informacji na stronie czy FB…

A data ostatniej wersji to:
Zaktualizowano
24 listopada 2015

Obiecują, obiecują nowości (prosiłem o dodanie opcji by unikać oprócz promów, płatnych autostrad także highway:track - bo czasami każe skręcić dosłownie w ścieżkę leśną :O) mają być ale - ale ostatnio dość długo odpisują na uwagi - może skończą jak ebDirigo :frowning: - zostaje wtedy jak dla mnie navmii ale mapy maja słabo aktualizowane - 1 góra 2 razy do roku :(.

Chodzi o ten Stok Ruski?:

@mibak:
Fajne i trafne spostrzeżenia. Może warto o nich napisać do “producentów” tej nawi na suport?
Co do numeracji - fakt nie wyszukuje numeracji w stylu 1a 2b itd. znajduje tylko “całe” numery :(. Brak numeracji budynków jest troche (mocno) uciążliwe. Widzę tylko numery przyciągnięte do drogi w rejonie skrzyżowań:

Co do strzałek pasów ruchu to fakt że powinni dać inny kolor - czasami nie widać różnicy (kąt patrzenia, światło) w kolorze czarnym i szarym pasów kierunkowych. Czasami też głupieje z nimi w sytuacji rozbudowanych skrzyżowań :frowning: masz skręcić w lewo a ona pokazuje że masz lecieć pasem na wprost środkowym :(.

Napisz o swoich spostrzeżeniach do nich może coś zmieni to?

Akurat takie sytuacje nie są winą nawigacji tylko błędach w mapowaniu. Jak zauważasz coś takiego to najlepiej od razu zobaczyć czy jest dobrze narysowane i czy nie brakuje jakichś zakazów wjazdu i poprawić.

@d3mol3k:
Myślałem o napisaniu, ale po angielsku tego nie dam rady opisać :frowning:
@Yunkers:
Według mnie to nie błąd mapowania. MapFaktor oparty na tych samych mapach podaje komunikat “Skręć w lewo”.

No tak, wszystko fajnie jak miejscowość ma zwartą zabudowę wzdłuż jednej drogi. Dla mnie to jest dziwaczne, że aplikacja ciągnie 800mb danych(pbf z geofabrik ma podobną wielkość) i nie potrafi wyszukać chałupy po numerze.

Podam lepszy przykład: wieś Klimonty.
wieś → link
Dom nr. 54 → link
Dom nr. 55 i 56 → link

Jak widać do gospodarstwa 54 dojazd jest z zupełnie inny niż do domów 55 i 56, a dojazd do ‘głownej’ wsi jest jeszcze inny.

Na szybko - sprawdziłem w aplikacji to wyszukanie:
Klimonty wyszukuje tylko na mapie w polu powyżej - szukajka. Kiedy chcemy to zrobić (wyszukać) tej samej miejscowości z adresu - tu nie pozwala wpisać Klimonty kończy na Klimont i dalej litery y nie wpisze się. Apka faktycznie nie znajduje tej nazwy w tym miejscu. Po numerze też nie znajduje już adresu - brak reakcji :frowning:

Potrafi zirytować :frowning:

Ale też dodam iż Navmii - też nie potrafi znaleźć adresu Klimonty 54 :slight_smile:

Wygląda na to że maja z tym problem :((

To ogółem ciekawa sprawa, bo szukajka na openstreemap.org również nie pokazuje tego domu, ale już osmapa.pl nie ma z tym problemu.

Prawdopodobnie wynika to z tego, że numer 54 leży zbyt daleko od węzła miejscowości i Nominatim nie indeksuje go - tutaj wyrysowanie granicy administracyjnej z admin_level=8 pomogłoby. A osmapa.pl przy wyszukiwaniu adresu odpytuje m.in. iMPA, więc dlatego tam się pojawia.
Żartując trochę, osmapa.pl wygrywa :wink:

Twórcy aplikacji nareszcie odpisali na zgłoszone przeze mnie braki i błędy ich aplikacji. A już myślałem że zgłoszenia nie zostały zauważone. Nawet napisali wyjaśnienia odnośnie każdego oddzielnego błędu i przy niektórych że je uwzględnią w przyszłej aktualizacji. Ale przy niektórych rzeczach nie dali sobie przetłumaczyć że coś jest nie tak z nimi. Tak czy inaczej pozostaje czekać i zgłaszać co się da. Tylko ile czasu nie wiadomo. Trochę minęło już od ostatniej wypuszczonej wersji i przydała by się aktualizacja. A najlepiej jak najczęstsze w co wątpię : )

Wrzuciłbyś odpowiedź?

Oni tak mają - trochę trzeba poczekać, obiecują też zmiany w najbliższej aktualizacji i … poza aktualizacjami map (z błędami - zgłaszanymi) nic się nie zmienia. Ale też rozgryzam dzięki nim swoje błędy w destination:sign i destination:lanes

Przepraszam że post pod postem - dostałem odpowiedź o Magic’a :wink:

Pozwolę sobie zdradzić tajemnicę korespondencji (chyba wolno mi?). Moje angielskie zapytanie (tłumaczyło google) brzmiało tak:

I odpowiedź jak przyszła: