Magic Earth Navigation & Maps

Wtedy nie był zawinięty folią, a teraz jest, a przez to ciężko stwierdzić czy jest żółty.

dodałem do fotoradaru: disused:highway=speed_camera
oraz w note link do mapilary do dostępnego widoku z 2019 roku:
https://www.mapillary.com/app/?pKey=435230188290388

oraz zaktualizowałem trochę zabudowań i dróg

W\tam ,czy jest możliwość aby po rozpoczęciu jazdy z Magic Earth można było w każdej chwili podejrzeć trasy alternatywne bo z tego co widzę to można tylko po wyznaczeniu trasy a pożniej już nie .A 2 sprawa czy można jakoś ustawić żeby pokazywało na bieżąco wysokość npm ?

Z tego co widzę to:

  1. istnieje tylko możliwość podejrzenia aktualnej trasy:


  2. Nie ma takiej możliwosci niestety - mozna zobaczyc w profilu trasy tylko profil wysokosci.

No właśnie jest to duży minus tej nawigacji mimo ogólnie pozytywnego wrażenia

Co jest minusem? - brak pokaxywania bieżącej wysokosci ? Czy niemożność przeglądania tras alternatywnych podczas podróży z miajsca A do miejsca B w miejscy C,D itd?

Co do pierwszego - po co informacja o wysokosci n.p.m.?
Co do drugiego - za kazdym razem kiedy chcialbyś sprawdzić trasę alternatywną nawi musiałaby przeliczyć trasę z tego właßnie miejsca do miejsca docelowego - teoretycznie więc istnieje możliwość sprawdzenia tras alternatywnych poprzez ponowne wyszukanie ostatniego adresu docelowego z historii.

Jest jeszcze możliwość przeglądania trasy alternatywnej -ale nie jestem pewien bo nie korzystałem dawno - sprawdzenia trasy alternatywnej z chwilą nadejścia komunikatu o takowej dostępnej ze wzgledu na opóźnienia na drodze. Tylko jak napisałem - nie jestem pewien czy podczas jazdy jest to możliwe obecnie. Ale może się to Tobie uda kiefy otrzymasz onformacje o nowej szybszej trasie alternatywnej.

Jeśli chodzi o trasę alternatywną to jeżeli masz włączone unikanie zatorów to powinien ci czasem wychodzić komunikat “Dostępna jest trasa altrenatywna” i można wtedy zmienić. Nie pamiętam teraz czy dało się ją przy okazji przeglądnąć

2 Likes

@przemeksc1 , @Yunkers dziala to na 99,9 %
Właczyłem nawigacje na adres docelowy odpaliłem i na gorze po prawej pod predkoscia pokazuje sie kółeczko w zielonej obwódce z liczbami z minusem o krótszej trasie klikasz w to i pojawia się okno z trasa alternatywną szybszą.
Wydaje mi się ze podczas jazdy też pojawia się to kółko z cyfra z minusem



1 Like

Mam nową odpowiedź w Twojej sprawie:
" Witaj Robercie,

odnośnie 2, czy poruszasz się online czy offline?

Fotoradary nie są częścią mapy! Stanowią inną warstwę i jeśli nie jesteś online, wygasają w ciągu 1…7 dni (przy następnej aktualizacji warstwy).

Spróbuj włączyć komórkową transmisję danych podczas nawigacji i sprawdź, czy kamery pojawią się ponownie. Jeśli tak, sprawdzimy, jak rozwiązać ten problem.

Planujemy skorygować kolorystykę, kilka osób miało tę samą uwagę.

Serdeczne pozdrowienia,
Gergely Kósa
"

Witam. Też to dostałem. Spróbuję, ale wydaje mi się, że to też nie działało. Nie mam jednak pewności i muszę to potwierdzić.

1 Like

Ale, ale. Włączenie transmisji danych ok. W ustawieniach mam 4 oepcje: informacje o ruchu drogowym, dane mapy/wikipedia, teren + satelita i downloadable content. Co ma być włączone (minimum) aby działało? Do tej pory używałem z oszczędności jedynie opcji “informacje o ruchu drogowym”.

Ja mam na androidzie ustawione tak:

Ja używałem jedynie “informacji o ruchu drogowym”. Ciekawe, które ustawienie odpowiada za informacje o fotoradarach. Mam dość ograniczony pakiet internetowy w moim abonamencie więc oszczędzam. Dlatego zdecydowałem się na mapy offline. Dużo prościej byłoby gdyby “zaszyli” fotoradary jako kolejne poi. Zawsze jest możliwość “ręcznego” wyłączenia poszczególnych warstw.

Wydaje mi się że oprócz informacji o ruchu drogowym musisz mieć zaznaczoną opcję użyj mobilnego dostępu do internetu. Wracajac z pracy miałem włączone to co na powyższym zrzucie za wyjatkiem informacje o ruchu drogowym i przestalo mnie informować o fotoradarze łącznie z ikoną na mapie. Po włączeniu tej opcji nagle poinformowalo o fitoradarze na czerwone światlo i pojawila się ikona na ekranie.

Z innych nowosci to mozna dodawać własne poi z własnymi ikonami:



Aby to zrobic potrzebujemy pliku z danymi poi - “nazwaA.kml” plus plik z grafiką ikony punktu poi “nazwaA.png” i pakujemy to do pliku zip o dokładnej nazwie: “ImportKML.zip” przesylamy to na smartfona z zainstalowaną apką magicearth bluetoothem lub mailowo (ja to zrobilem poprzez bluetooth) i po przesłaniu klikamy w otrzymany plik by go otworzyć - a w menu kontekstowym klikamy ikone magicearth i klikamy tak by go zainstalować.

Plik “nazwaA.kml” musi mieć na razie kodowanie UTF-8 ale mają to zmienić tak by obsługiwane były także inne kodowania.

EDIT: 15.02.2024
Dostałem informację że dodawanie grafik pkt poi jest teraz łatwiejsze - wystarczy tapnąć w naszą własną kategorię poi i ukaże się okno usuń a poniżej - set image

  • plik grafiki musi być w formacie *.png i wybieramy go z pamięci telefonu a plik z danymi naszych punktów poi musi być otwierany z poczty jako załącznik do wiadomości lub po przesłaniu do smartwona bluetoothem. Plik *.png nie musi mieć takiej samej nazwy jak nazwa pliku *.kml

Mam to (użyj mobilnego dostępu do internetu) również zaznaczone - na stałe. Włączam również informacje o ruchu drogowym. Pozostałych danych nie. Te opcje są zaznaczone w aplikacji. Gdy nie chcę poboru danych to odhaczam dostęp do netu dla aplikacji z poziomu ustawień iphona. Muszę to również sprawdzić w działaniu. Zadałem te pytania również do suportu.

1 Like

Dostałem odpowiedź z supportu:Hello,
it’s connected to 2. map/wikipedia data.
We’ll check if we can improve the behaviour (no expiration…)
Making them part of the maps would mean they would be updated very infrequently.

Potwierdzam. Jechałem w jedną stronę z włączoną jedynie informacją o ruchu - nie było informacji; w drodze powrotnej dołączyłem dane map/wikipedia i już pokazało fotoradar. Podtrzymuję moje sugestie, że radary należy umieścić jak inne POI + sygnalizacja dźwiękowa i wizualizacja zmiany odległości.

To musisz ich męczyć by tak to było - bo fotoradary są jak pisali całkowicie inną warstwą mapy. Nie obsługują ich jako punkty poi czyli to jest jakby kolejna wada apki dla działania w trybie offline :frowning: - ja jeżdżę online i mój pakiet 40 GB w zupełności wystarczy na słuchanie muzyki z netu i jazdę z włączoną transmisją danych tak dla ME jak i dla yanosika. Problemem jest natomiast że kiedy obie aplikacje działają gniazdo usb w samochodzie po podłączeniu androidAuto nie jest w stanie ładować smartfona i ten się rozładowuje :smiley:

To że fotoradary są w innej warstwie online może być powodem że nie we wszystkich państwach można korzystać z opcji ostrzegania o fotoradarach? Ale to tylko moje domysły.

Zakazy z innych państw chyba nie mogą być powodem ponieważ korzystanie z informacji jest opcją, którą można odznaczyć. Tak samo jest z warstwami mapy. Wszystkie punkty można wyświetlić lub nie. Napisałem im swoje racje ale n ie wiem czy to uwzględnią. Ich powód jest dość dziwny. Argumentują, że gdyby radary były jak poi to bardzo rzadko byłyby aktualizowane. Ja osobiście wolę reagować przesadnie na niedziałający fotoradar niż wpaść na taki o którym nie wiem. Poza tym tych urządzeń raczej będzie przybywało niż ubywało. Oni traktują je jak przenośne “suszarki”.

Z drugiej strony powiem Tobie że do tej pory było chyba tak że aktualizacja fotoradarów odbywała się wraz z aktualizacją map teraz zauważyłem że jest inaczej bo po aktualizacji map nie było nowych fotoradarów w Szczecinie rejestrujących przejazd na czerwonym a od jakiegoś czasu się pojawiły a aktualizacji map nie było.
Swego czasu też informowali że mają zewnętrznego dostawcę usługi fotoradarów ale odnoszę wrażenie że ostatnio te co są to baza danych jaką tworzy sie w OSM tutaj. Jak widzisz fotoradar dodaj do mapy lub dodaj uwagę w jego miejscu na openstreetmap.org to ktoś go doda.Jednak o nie używanym fotoradarze nawigacja cię nie poinformuje.
Możesz wgrać fotoradary jako poi do ME ale niestety nie poinformuje cię że zbliżasz się do fotoradaru będziesz go miał na mapie - tak mam w oryginalnej nawi skody :frowning:

Są proste rozwiązania ale niektórym włącza się komplikator. W poprzedniej tośce miałem solidną navi - co prawda dość nieaktualną ale pięknie ostrzegała o fotoradarach i bez połączenia z netem, chyba kanałami radiowymi, informowała o korkach i robotach na drodze. Zachciało mi się zmiany na nowsze i teraz borykam się z carplay. Ale jak mnie zeźli to kupię licencję na Automapę. Kiedyś to działało dobrze.