Przydatnym narzędziem (dla mnie jako osoby skupiającej się na drogach w Polsce) jest mapa ‘lonely places’: http://latlon.org/v/lonely?zoom=9&lat=51.27271&lon=19.92555&layers=B0
Mapa ta pokazuje miejscowości, w pobliżu których nie jest naniesiona żadna droga (w obrębie okręgu o promieniu 950 metrów od miejscowości)
Objaśnienie kolorów:
czerwony okrąg: miejscowość bez dróg w pobliżu
niebieski okrąg: miejscowość z drogą w pobliżu, ale bez tagu population= (nie ma sensu ręcznie tego uzupełniać, bo kiedyś uzupełnimy to hurtowo skryptem na podstawie bazy TERYT)
Proponuję sprawdzić czerwone kółka w swojej okolicy i w miarę możliwości uzupełniać drogi na podstawie podkładu Bing lub śladów GPS.
EDIT: Na tę chwilę jest to promień 950 metrów - user Komяpa napisał, że z czasem ten promień będzie zmniejszany w miarę ubywania czerwonych krop na Białorusi.
W mojej okolicy, większość to nazwy dzielnic/wiosek gdzie drogi są, ale ktoś postawił nazwę w “szczerym polu”, przypuszczalnie dla lepszej czytelności mapy bądź gdyż tam wypadł mu środek …
Jak to poprawiać? Granic dzielnic nie znam. Stawiać w “największym najbliższym” skrzyżowaniu / “centrum”?
Tak, przyciągnąć do jakiejś drogi (ale bez przyklejania do niej), a jeszcze lepiej do tzw. centrum. Ja zwykle stawiam gdzieś przy głównej ulicy, mniej więcej w środku miejscowości, w miarę możliwości przy jakimś parkingu, jeśli jest Będąc jeszcze bardziej perfekcyjnym można stawiać węzeł z place= tam gdzie stoi tablica z planem danej miejscowości - wtedy podróżny po dojechaniu będzie mógł się zapoznać z ową mapą.
BTW: Mapkę ‘lonely places’ dla ułatwienia można podpiąć sobie w JOSM, dodając wastwę TMS o adresie: tms:http://{switch:a,b,c}.tile.osmosnimki.ru/lonelyplaces/{zoom}/{x}/{y}.png
To zapewne efekt jakiegoś starego importu miejscowości nie wiadomo skąd. To miało ograniczoną dokładność współrzędnych geograficznych, że wręcz widać „raster” w jakim są ułożone. Zwykle trzeba tylko przestawić w odpowiedniejsze miejsce. Czasem usunąć lub zmienić oznaczenie, bo to już dawno (od kilkudziesięciu lat) część innej miejscowości (widziałem sporo takich przypadków).
Skoro możemy już korzystać legalnie z geoportalu, proponuję wziąć na deskę osamotnione wioski, czyli takie, które nie mają w pobliżu wyrysowanej drogi dojazdowej.
Ogólnie chodzi o to, by dorysować drogę, którą można dojechać do takiej wsi. Czasami też, zamiast rysować drogę trzeba po prostu dociągnąć węzeł z place=village bliżej drogi, bo został umieszczony w polach
Podkład pokazujący takie samotne wioski (do podpięcia w JOSM):
Czy masz na myśli miejsce gdzie jest znak z nazwą miejscowości?
Chyba nie, bo to jest na początku i końcu wsi, w zależności z której strony wjeżdżamy.
Widziałem również, przed kościołami wiejskimi tablice z opisem tego kościoła i historii danej miejscowości.
Zbychowi chodzi o to, że geometryczny środek miejscowości nie zawsze jest centrum z zabudową, a więc lepiej przesunąć taki punkt w stronę budynków tej wsi.
Ja, zaznaczając kościoły na wsiach, zauważyłem, że są one najczęściej w centrum wsi, więc przesuwałem tag wsi w pobliży skrzyżowania przed kościołem.
Sam miałem sytuację, kiedy szukałem w pewnej wsi domu. Dopiero jak podjechałem pod kościół to zaraz znalazło się kilka osób z poradą.
A nie lepiej objechać miejscowość way i temu ustawić name=Nazwa miejscowośći? Zgodne z prawdą i umożliwia nawigacji prowadzenie do najbliższej granicy miejscowości zamiast do wymyślonego centrum? Ulice wpadną do dobrej miejscowości…
@Mateusz: W tym wątku głównie chodzi mi o to, by dorysować brakujące drogi. Jeśli wioska typu “ulicówka” nie ma wyraźnego centrum to można po prostu postawić ten węzeł w jej środku. Ważne, aby do tego węzła prowadziła jakaś droga.
Na razie skupmy się na tym, to jest dosyć łatwe i szybsze niż rysowanie takich obrysów. Poza tym, patrząc na ortofoto nie jesteśmy w stanie ustalić jaki zasięg ma wioska - np. “czy te domy na uboczu to jeszcze Kozia Wólka, czy może już sąsiednia wieś?”