Lonely places, czyli miejscowości bez drogi

Przydatnym narzędziem (dla mnie jako osoby skupiającej się na drogach w Polsce) jest mapa ‘lonely places’:
http://latlon.org/v/lonely?zoom=9&lat=51.27271&lon=19.92555&layers=B0
Mapa ta pokazuje miejscowości, w pobliżu których nie jest naniesiona żadna droga (w obrębie okręgu o promieniu 950 metrów od miejscowości)

Objaśnienie kolorów:

  • czerwony okrąg: miejscowość bez dróg w pobliżu
  • niebieski okrąg: miejscowość z drogą w pobliżu, ale bez tagu population= (nie ma sensu ręcznie tego uzupełniać, bo kiedyś uzupełnimy to hurtowo skryptem na podstawie bazy TERYT)

Proponuję sprawdzić czerwone kółka w swojej okolicy i w miarę możliwości uzupełniać drogi na podstawie podkładu Bing lub śladów GPS.

EDIT: Na tę chwilę jest to promień 950 metrów - user Komяpa napisał, że z czasem ten promień będzie zmniejszany w miarę ubywania czerwonych krop na Białorusi.

W mojej okolicy, większość to nazwy dzielnic/wiosek gdzie drogi są, ale ktoś postawił nazwę w “szczerym polu”, przypuszczalnie dla lepszej czytelności mapy bądź gdyż tam wypadł mu środek …
Jak to poprawiać? Granic dzielnic nie znam. Stawiać w “największym najbliższym” skrzyżowaniu / “centrum”?

Tak, przyciągnąć do jakiejś drogi (ale bez przyklejania do niej), a jeszcze lepiej do tzw. centrum. Ja zwykle stawiam gdzieś przy głównej ulicy, mniej więcej w środku miejscowości, w miarę możliwości przy jakimś parkingu, jeśli jest :slight_smile: Będąc jeszcze bardziej perfekcyjnym można stawiać węzeł z place= tam gdzie stoi tablica z planem danej miejscowości - wtedy podróżny po dojechaniu będzie mógł się zapoznać z ową mapą.

BTW: Mapkę ‘lonely places’ dla ułatwienia można podpiąć sobie w JOSM, dodając wastwę TMS o adresie: tms:http://{switch:a,b,c}.tile.osmosnimki.ru/lonelyplaces/{zoom}/{x}/{y}.png

W “moim kwadracie” nie ma już chyba żadnego lonely place :slight_smile:

To zapewne efekt jakiegoś starego importu miejscowości nie wiadomo skąd. To miało ograniczoną dokładność współrzędnych geograficznych, że wręcz widać „raster” w jakim są ułożone. Zwykle trzeba tylko przestawić w odpowiedniejsze miejsce. Czasem usunąć lub zmienić oznaczenie, bo to już dawno (od kilkudziesięciu lat) część innej miejscowości (widziałem sporo takich przypadków).

Skoro możemy już korzystać legalnie z geoportalu, proponuję wziąć na deskę osamotnione wioski, czyli takie, które nie mają w pobliżu wyrysowanej drogi dojazdowej.
Ogólnie chodzi o to, by dorysować drogę, którą można dojechać do takiej wsi. Czasami też, zamiast rysować drogę trzeba po prostu dociągnąć węzeł z place=village bliżej drogi, bo został umieszczony w polach :wink:

Podkład pokazujący takie samotne wioski (do podpięcia w JOSM):

tms:http://{switch:a,b,c}.tile.osmosnimki.ru/lonelyplaces/{zoom}/{x}/{y}.png

Czerwone kropki oznaczają właśnie takie samotne miejscowości.

Czy masz na myśli miejsce gdzie jest znak z nazwą miejscowości?
Chyba nie, bo to jest na początku i końcu wsi, w zależności z której strony wjeżdżamy.
Widziałem również, przed kościołami wiejskimi tablice z opisem tego kościoła i historii danej miejscowości.

Mam na myśli taki scenariusz:

  • wybierasz się do miejscowości Kozia Wólka
  • w nawigację wpisujesz Kozia Wólka, nawigacja Cię do niej prowadzi
  • dojeżdżasz do celu (nawigacja mówi, że dotarłeś do celu) a tymczasem stoisz gdzieś w polach i nigdzie nie widać domów.

W skrócie - jeśli nie ma drogi do miejscowości to nawigacja nie poprowadzi.

Zbychowi chodzi o to, że geometryczny środek miejscowości nie zawsze jest centrum z zabudową, a więc lepiej przesunąć taki punkt w stronę budynków tej wsi.

Ja, zaznaczając kościoły na wsiach, zauważyłem, że są one najczęściej w centrum wsi, więc przesuwałem tag wsi w pobliży skrzyżowania przed kościołem.
Sam miałem sytuację, kiedy szukałem w pewnej wsi domu. Dopiero jak podjechałem pod kościół to zaraz znalazło się kilka osób z poradą. :slight_smile:

Albo pobliski sklep GS :wink:

To ci sami co przed chwilą wyszli z kościoła :smiley:

A nie lepiej objechać miejscowość way i temu ustawić name=Nazwa miejscowośći? Zgodne z prawdą i umożliwia nawigacji prowadzenie do najbliższej granicy miejscowości zamiast do wymyślonego centrum? Ulice wpadną do dobrej miejscowości…

Np. http://www.openstreetmap.org/browse/way/210444176

@Mateusz: W tym wątku głównie chodzi mi o to, by dorysować brakujące drogi. Jeśli wioska typu “ulicówka” nie ma wyraźnego centrum to można po prostu postawić ten węzeł w jej środku. Ważne, aby do tego węzła prowadziła jakaś droga.
Na razie skupmy się na tym, to jest dosyć łatwe i szybsze niż rysowanie takich obrysów. Poza tym, patrząc na ortofoto nie jesteśmy w stanie ustalić jaki zasięg ma wioska - np. “czy te domy na uboczu to jeszcze Kozia Wólka, czy może już sąsiednia wieś?”

Chyba się sznurek urwał :confused:

Ten się urwał, ale ten który podałem ostatnio działa.

tms:http://{switch:a,b,c}.tile.osmosnimki.ru/lonelyplaces/{zoom}/{x}/{y}.png

Niestety, nie mogę znaleźć żadnej strony z podpiętą tą warstwą, by pokazać o co chodzi :frowning:

Już miałem narzekać, że nie działa. Zasadniczo działa, ale na większych zoomach nie, trzeba trochę “oddalić”, żeby się koła pokazały.

Kiedy? ]:->

Wtedy, kiedy komuś się zechce napisać skrypt wyciągający te dane z GUS/Wikipedii i wrzucający te dane na nasze wioski :wink:
Są chętni?

Te, które mają poprawny tag teryt:simc nie powinny być problemem.
Może “teryt2osm combine.py v. next” by to poprawił?

Jak często jest aktualizowana ta mapa? Pytam, bo trafiłem na wioskę, która od prawie miesiąca jest w pobliżu drogi, a otoczona jest czerwonym kołem.

Leży odłogiem, bo jakoś nie było potrzeby, ale skoro takowa jest, to może na jakieś święto? O, rewolucji październikowej powinno być w sam raz.

G.