Linie kolejowe - wizualizacja

Trochę z nudów napisałem sobie wczoraj skrypcik, który ze strony Przewozów Regionalnych http://kursowania.przewozyregionalne.pl/ pobiera punkty GPS a potem pokazuje je na warstwie OSM.

Od wczoraj skrypt zebrał 62841 punktów (skrypt chodził około dobę i co 30 sekund pobierał wszystkie punkty jakie były na stronie, jeśli punkty się dublowały (takich chyba nie było zbyt wiele) to nie były dodawane do bazy), co po nałożeniu na warstwę OSM wygląda tak:
.

Samą mapkę można zobaczyć pod adresem http://pszubert.pl/osm/prparser/
Uwagi: plik z punktami ma ponad 4 megabajty, samo pobieranie pliku trochę trwa, potem jeszcze rysowanie punktów - u mnie w przeglądarce Chromium zajmuje to 2-3 minuty i wymaga ponad 400 megabajtów ramu. Na widoku ogólnym zoomowanie i przesuwanie mapy trochę trwa, więc trzeba być cierpliwym. Przy większym zbliżeniu można już komfortowo korzystać z mapy.

Wrzucam to jedynie jako ciekawostkę - dane należą do PR i nie można ich wykorzystać w OSM.

Gdyby ktoś był zainteresowany to sam skrypt leży na https://github.com/pawelszubert/osm/tree/master/prparser

PS. Chciałem dorzucić do tego jeszcze warstwę Railways z http://www.itoworld.com/product/data/ito_map/main (niby jest jakiś WMS czy coś) ale jakoś nie mogę tego pogodzić z OpenLayers - jeśli ktoś miałby pomysł jak z tego skorzystać to niech da znać…

IC też coś takiego ma. Ale nie pamiętam adresu.
Czemu tego w OSM nie można wykorzystać? Przecież w końcu PR tą własnością samorządów, a nie prywatną spółką

Paweł - świetna sprawa. Plik rzeczywiście duży i na moim laptopie mocno absorbuje zasoby.
Czy można zrobić wersję light np zbierać co 100 punkt, albo wycinać punkty blisko siebie? Te dane mogą służyć choćby do weryfikacji aktualnie naniesionych dróg kolejowych. Gdyby udało się na tej podstawie to zrobić to z czystym sercem podziękowalibyśmy za dane UMP w tym względzie :slight_smile:
Co do legalności wykorzystania to nie wiem czy to można czy nie, ale chyba znam kogoś, kto zna kogoś kto zna kogoś z dyrekcji PR - popytam.

Do faktycznej weryfikacji przebiegu linii punktów powinno być jeszcze więcej - mógłbym zebrać dane z dłuższego czasu (np z tygodnia) a potem pociąć je na porcje.

Nie wiem też jak wygląda dokładność takich danych (nie znam się na sprzęcie GPS) - w celu szacowania opóźnień to nawet 100 metrów nie robi różnicy, więc nie wiadomo ile faktycznie jest rozbieżności. Oczywiście większa liczba punktów pozwoliłaby na skorygowanie niedokładności…

Spróbuj się dowiedzieć o jakąś zgodę to będzie można na poważnie pokombinować… :slight_smile:

Lepiej jednak zbierać ślady pociągów niż poszczególne punkty. Z tego względu, że gdy mamy linię dwutorową to pociągi jeżdżą po dwóch torach. Przy zbieranych samych punktach, może być czasami ciężko zidentyfikować, który punkt do którego toru się odnosi.
Pobieżnie oglądając zebrane dane widzę, że jakby się udało wykorzystać te dane to w niektórych miejscach jakość pozycji linii kolejowych w OSM znacznie się poprawi.

@Jacek_lodz, daj znać jak coś będziesz wiedział w sprawie wykorzystania tych danych, chociaż obawiam się skomplikowanej drabiny osób decyzyjnych w PR z których nikt nie będzie wiedział czy wydać zgodę :slight_smile:

Sprawa w trakcie. Znajomości niestety nie przydały się za bardzo, ale jestem w trakcie. Dam znać.

@wajak
Nie sprawdzałem nigdy jak wygląda plik śladu/punktów od środka. Ale z tego mi się zdaje iż takie punkt będę chronologicznie rosnąć. A nawet jeśli nie, bo mamy burze punktów z dłuższego okresu. To będziemy wiedzieć jaki jest kierunek pociągu A > B czy B > A np Kraków - Warszawa. I tak ślady po lewej stronie raczej będą do Krakowa, a po prawej do warszawy. Gdyż rzadko się zderza by pociąg jechał po tz torze nie właściwym - na kolei też obowiązuje ruch prawostronny.

Przy bardzo dużej ilości punktów będzie tak jak piszesz, ale wydajnościowo przetwarzanie takiej bazy może nie być zbyt przyjazne.
Poza tym jeśli byśmy mieli ślady to jesteśmy w stanie wyodrębnić również rozjazdy pomiędzy torami z których nie wszystkie pociągi korzystają.
Ślad zbierany bardzo często pozwoliłby również na wyciągnięcie dokładnej lokalizacji stacji i przystanków.

Aktualnie do bazy wrzucałem tylko lat i lon. Przy przekształcaniu do pliku osm trafiało lat, lon i id punktu, które jednak pochodziło z licznika pętli. Jeśli mielibyśmy zgodę to mogę ze strony pobierać czas z którego pochodzi pozycja oraz kierunek (stacja źródłowa/docelowa) w którym jedzie pociąg i także przypisywać to do punktów.

Co do częstego zbierania śladów - dane ze strony pobierałem co 30 sekund, po godzinie na niektórych trasach miałem jedynie kilka punktów (co kilka/kilkadziesiąt kilometrów), co znaczy, że same dane na stronie się nie odświeżały. Aby zwiększyć dokładność u nas potrzebujemy śladu z kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu przejazdów daną trasą…

http://sevibus.smok.net.pl/sevibus/mapa
http://mapapkp.appspot.com/#
http://rozklad.sitkol.pl/bin/query.exe/pn?ld=hw1&seqnr=11&ident=gu.0327012.1326127224&performGis=1&enablelook=yes&REQMapWidth=670&REQMapHeight=550&REQMapTask=MOVE_EAST&lookmapalpha=50&lookprodtrainchecked_1=yes&lookprodtrainchecked_2=yes&lookprodtrainchecked_3=yes&lookprodtrainchecked_4=yes&
A z takiego czegoś ktoś byłby dane ściągnąć?

Pierwsze odpada, bo tam wszystko jest grafiką. Druga to właściwie rzecz wtórna, bo oni pozyskują dane też z gpsów PR, czyli z tej strony co ja, lub z rozkładu jazdy, czyli w sumie wyliczają gdzie powinnien być… Trzecia to jakaś masakra od strony kodu i w sumie nie wiadomo jak tam dane trafiają… No i w przypadku wszystkich trzech dochodzi jeszcze to, że to są dane nie do wykorzystania…

Ja widzę, że w tym pierwszym coś nawaliło. Jaka zgoda jest potrzebna do wykorzystania tych danych?

@decomposed06 myślisz, że nie potrzebujemy zgody na wykorzystanie tych danych? Też zaczynam mieć wątpliwości :slight_smile:
Zadeklarowałem, że spróbuje uzyskać zgodę, ale z przykrością stwierdzam, że moje słabe znajomości w PR nie pomogły, a znalezienie kogoś kto mógłby podjąć decyzję jest jak na razie niemożliwe. Póki co wiem, gdzie dotarła moja proźba i wiem, że zostanie mi udzielona odpowiedź do 29.01-2012 - czyli ustawowo :slight_smile:

@Jacek_lodz: to już coś… ale nie wydaje mi się, aby odpowiedź była dla nas przychylna… Poczekamy, zobaczymy… :slight_smile:

@decomposed06: te linki co wklejales to raczej dane wtórne ze strony o której pisałem w pierwszym poście, więc nie wydaje mi się aby oni mogli tymi danymi w ogóle dysponować… Na którejś ze stron pisało nawet, że dane pobierają z GPSów PR…