Licencja ODbL - atrybucja danych (wydzielone z 'Serwisy www...')

Zgadzam się. Kafelki są na CC-BY-SA i nie mają nic wspólnego z ODbL. Jest to praca pochodna i wcale nie trzeba wspominać na jakiej licencji jest OSM.

Zupełnie inną sytuacją jest korzystanie z danych OSM jako bazy danych. Wtedy należy napisać, że te dane są na ODbL.

Ale zauwaz, ze baza danych / dane, to jest cos czego uzytkownik nigdy nie widzi. Uzytkownik zawsze ma do czynienia z Produced Work (kafelki, wyniki wyszukiwania, dzwiek, plakat, drzeworyt… ;)), ktory nie musi byc na ODbL, tak jak te kafelki.

Czyli można sobie powiększyć zoom w OSM i np skopiowac wszystkie widoczne wtedy dane teleadresowe do UMP :wink: ?
Wkońcu rzekomo jedno i drugie na CC-by-SA;).

Ten wątek już był przerabiany:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=226695#p226695

To, że chciałbyś, aby tak nie było, nie znaczy, że tak nie jest :slight_smile:

Ale bez jasnej konkluzji. Na OSM legal-talk skierowano mnie na listę OpenDataCommons (czyli twórców ODbL). Tam jeszcze nie dotarłem, ale zastanawia mnie że nikt inny nie pyta :wink:
Podsumowanie problemu jest tu: http://lists.openstreetmap.org/pipermail/legal-talk/2012-July/007166.html (ale polecam dla pełnego zrozumienia cofnąć się też kilka maili).
Pozdrawiam,

Witam.

Jak widzę zawarcie informacji o licencji nawet dla Was nie jest tak jednoznaczne.
Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Postaramy się zebrać je w całość a następnie uzupełnić informacje o licencjach.

Pozdrawiam serdecznie,
Zespół SmartCab.pl

Dla nas najważniejsze jest, by pojawiała się czytelna informacja skąd mapa pochodzi, więc kluczowe jest zawarcie słowa OpenStreetMap w atrybucji. Reszta to szczegóły :slight_smile:

Witam,
z góry przepraszam jak udzielam się w złym wątku ale to pierwszy jaki wyskoczył mi w google,
chcę się zwrócić do państwa z zapytaniem technicznym - od lat robię mapy w formie drukowanej oraz sprzedaję w formie elektronicznej z prawami autorskimi. Dowiedziałem się że jest możliwość wykorzystania danych z OSM przy robieniu map drukowanych, i tu chciałbym się zapytać jakie trzeba spełnić warunki żeby móc sprzedawać mapy papierowe zrobione na podstawie map OSM? Szukałem informacji na temat licencji lecz znalazłem jedynie informację o atrybucji czyli że muszę sam umieścić informację że mapa jest zrobiona przy wykorzystaniu danych OSM, lecz czuje że to coś za mało.
Z góry dziękuję za odpowiedzi

Jeżeli korzystasz z bazy danych OSM, to IMHO obowiązuje Cię punkt 4.3 licencji ODbL. Czyli masz obowiązek udostępnić Twoje bazy danych, w których użyłeś danych OSM, oraz powinieneś zamieścić notkę na mapach papierowych zgodnie z podanym przykładem. Twoje bazy będą miały licencję ODbL natomiast co do map papierowych, to OSM nie stawia ograniczeń w wyborze licencji. IANAL