Licencja ODbL - atrybucja danych (wydzielone z 'Serwisy www...')

Ale tutaj: http://www.smartcab.pl/system/live/map jakoś nie widzę żadnej wzmianki o OpenStreetMap. Na mapie po lewej stronie masz napis Google, po lewej “warunki korzystania z programu” który prowadzi do strony Google.
Osobiście wali mnie czy korzystają z API Googla czy OpenLayers. Atrybucja powinna być.

Chyba tylko ten bardziej “ciekawy świata” fan.

Coz, to nie musi byc przeoczenie, po prostu nie ma w naszej licencji takiego wymagania ze ma byc dla kazdego oczywiste skad jest mapa. Nie wymagajmy zeby czytali w naszych myslach.

Z drugiej strony, o ile dobrze pamietam, jeden z warunkow mowi cos takiego, ze informacja ma byc przedstawiona w sposob odpowiedni do medium i w sposob na rowni prominentny z atrybucja innych projektow, ktore sa wykorzystane w danej aplikacji. Mozna to roznie interpretowac.

Ale glazura made by OSMF jest CC-BY-SA i pozostanie (If you are using tiles from osm.org, you must also make it clear that the tiles are available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 licence.). Taka mała furteczka, szkoda że przepuszczająca w jedną stronę.

O ile wiem to juz zrezygnowano z tego make it clear that the tiles are available under…, teraz wystarczy, ze napiszesz, ze dane sa autorstwa OpenStreetMap contributors. Nie musisz wyjasniac na jakiej licencji jest co, przynajmniej wedlug nowego FAQ zalecany napis nie wyjasnia tego a tylko linkuje do strony osm.org/copyright

Witam.

Panowie, proszę o jedną, uporządkowaną odpowiedź jakie informacje powinny się znaleźć na mapie wyświetlającej pojazdy na żywo (http://smartcab.pl/system/live/map).

Rozumiem, że licencja wyświetlana przy mapie http://www.smartcab.pl/media/images/dispatcher/1.png jest nieaktualna?

Pozdrawiam serdecznie,
Zespół SmartCab.pl

Witamy!

Najwięcej informacji można znaleźć na: http://www.openstreetmap.org/copyright Z tego co widzę to kafelki są nadal na licencji CC-BY-SA więc przepraszam za zamieszanie. Na stronie live w takim razie przydałaby się dokładnie ta sama atrybucja co w programie. Jeśli korzystacie z bazy danych, a jeśli dobrze wyczytałem tak - do ustalania adresów to przydałaby się gdzieś informacja o ODbL.
Chciałbym aby jeszcze balrog-kun się wypowiedział na ten temat, ponieważ mogłem o czymś zapomnieć.

Ogólnie to bardzo cieszymy się, że korzystacie z OpenStreetMap i dziękujemy za stronę o OpenStreetMap, która jest nieobowiązkowa jeśli chodzi o licencje :slight_smile:

Pozdrawiam

Nie.
Jeśli się upublicznia kafeleki (na jekiejkolwiek licencji) które powstały z danych OSM musi być wzmianka że dane są na ODbL i wzmianka o OSM i kontrybutorach OSM.
To samo dotyczy jakiejkolwiek innej pracy powstałej z danych OSM.

Zgodnie z http://www.openstreetmap.org/copyright proponuje:

dane z OpenStreetMap na ODbL, mapa na CC-by-SA

i najlepiej link z powyższego do http://www.openstreetmap.org/copyright.

Fragment “mapa na CC-by-SA” oczywiście o ile faktycznie są używane kafle z OSM, bo moga być różne źródła kafli na róznych lcencjach odkąd dane są na ODbL.

Wedlug: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Legal_FAQ#3a._I_would_like_to_use_OpenStreetMap_maps._How_should_I_credit_you.3F

Taki napis jak na http://www.smartcab.pl/media/images/dispatcher/1.png jest wystarczajacy, jesli jest tam gdzies link do strony OSM lub po prostu jej adres. Ten napis i link nie musza byc caly czas widoczne na mapie jesli brakuje miejsca czy cos, moga byc na jakiejs podstronie lub w okienku “O programie…”, tak jak to jest rozwiazane na smartcab.pl. Przy czym jesli macie na stronie logo innego dostawcy map (np. Google), to wzmianka o OSM powinna byc w tym samym miejscu.

Zaletą niepisania tego jest to, ze napis pozostanie aktualny bez wzgledu na to jaka bedzie akurat licencja.

Miejmy nadzieje że kolejna ewentualna zmiana licencji (pomijając podbijanie numeru ODbL) zajmie minimum kolejną dekadę czy dwie. :wink:
Dwa, dodanie “na ODbL” ładnie spełnia: “You must also make it clear that the data is available under the Open Database License” tam gdzie linkowanie nie jest możliwe/intuicyjne (pytający pokazał zrzut ekranu aplikacji).
Trzy, niczemu nie szkodzi, a jest fajny dupochron, choć faktycznie zajmuje miejsce na naście liter na ekranie.

A dla mnie jest wprowadzający w błąd.
Albo ograniczyć się do “(c) OpenStreetMap” i zmusić do sprawdzenia licencji, albo podać pełną licencję: “dane na ODbL, kafelki/rendering na XXX”
Tak jak jest teraz, błędnie sugeruje, że to co widać jest w całości na CC-by-SA.

I to nie jest blad, kafelki w calosci sa CC-By-SA. Mozna sie czepiac szczegolow w stylu co nam to sugeruje albo czego nie sugeruje a powinno ale chyba szkoda czasu i szkoda straszyc potencjalnych uzytkownikow OSM.

Chyba nie trzeba sie chronic przed OSMF jesli uzywa sie sformulowania przez nia sugerowanego. Dodatkowo im dluzsze zdanie tym mniej ludzie na nie spojrzy. Osobiscie widzialbym w serwisach korzystajacych z osm “(c) OSM contributors” bez niczego co odwraca uwage. A najlepsze byloby rozpoznawalne logo, ale takiego nie mamy.

Zgadzam się. Kafelki są na CC-BY-SA i nie mają nic wspólnego z ODbL. Jest to praca pochodna i wcale nie trzeba wspominać na jakiej licencji jest OSM.

Zupełnie inną sytuacją jest korzystanie z danych OSM jako bazy danych. Wtedy należy napisać, że te dane są na ODbL.

Ale zauwaz, ze baza danych / dane, to jest cos czego uzytkownik nigdy nie widzi. Uzytkownik zawsze ma do czynienia z Produced Work (kafelki, wyniki wyszukiwania, dzwiek, plakat, drzeworyt… ;)), ktory nie musi byc na ODbL, tak jak te kafelki.

Czyli można sobie powiększyć zoom w OSM i np skopiowac wszystkie widoczne wtedy dane teleadresowe do UMP :wink: ?
Wkońcu rzekomo jedno i drugie na CC-by-SA;).

Ten wątek już był przerabiany:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=226695#p226695

To, że chciałbyś, aby tak nie było, nie znaczy, że tak nie jest :slight_smile:

Ale bez jasnej konkluzji. Na OSM legal-talk skierowano mnie na listę OpenDataCommons (czyli twórców ODbL). Tam jeszcze nie dotarłem, ale zastanawia mnie że nikt inny nie pyta :wink:
Podsumowanie problemu jest tu: http://lists.openstreetmap.org/pipermail/legal-talk/2012-July/007166.html (ale polecam dla pełnego zrozumienia cofnąć się też kilka maili).
Pozdrawiam,

Witam.

Jak widzę zawarcie informacji o licencji nawet dla Was nie jest tak jednoznaczne.
Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Postaramy się zebrać je w całość a następnie uzupełnić informacje o licencjach.

Pozdrawiam serdecznie,
Zespół SmartCab.pl

Dla nas najważniejsze jest, by pojawiała się czytelna informacja skąd mapa pochodzi, więc kluczowe jest zawarcie słowa OpenStreetMap w atrybucji. Reszta to szczegóły :slight_smile: