Lanes

Również jestem za tym. Jakież moje zdziwienie wywołało to, że tag lanes używamy tylko wtedy kiedy pasy są namalowane. A ma być tak dlatego, że kiedyś na forum była jakaś dyskusja. Tylko, że o niej wiedzą dyskutanci a w wiki pozostało bez zmian, wręcz przeciwnie w wiki jest przykład z drogą bez namalowanych pasów.
Musi być jakieś jedno miejsce z łatwym dostępem do wyszukiwania, gdzie będą określone reguły o tym co i w jaki sposób robić.

Lanes:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:lanes

I z tego linku http://en.wikipedia.org/wiki/Lanes:

Wytłuszczenia moje, dla mnie jest to jednoznaczne w rozumieniu…

To jest nieaktualne!
Wiki jest dla nas punktem odniesienia.
Sama dyskusja jeśli nie jest poparta głosowaniem nad proposalem niczego nie zmienia.

wymalowaną drogę obowiazują inne przepisy niż niewymalowaną, więc jeśli chcecie tagować niewymalowane rownież to warto dodac jakiś tag na przyszlość.

Czy to polska regulacja?Na czym polega?
Jeśli tak jest, to powinniśmy tak zrobić jak proponuje Dotevo, np. dodając lanes:visible=no albo coś w ten deseń.

Już o tym pisałem w innym wątku. Robi się mały offtopic. Jeśli pasy są narysowane to można wyprzedzać z prawej strony, w przeciwnym razie pas po lewej stronie służy TYLKO do wyprzedzenia i jazda równolegle do samochodu po prawej stronie może być uznana za utrudnianie ruchu. Więc to, że mieszczą się 2 samochody obok siebie nie oznacza, że możemy ot tak sobie jechać po lewym pasie. Informacja w nawigacji “trzymaj się lewego pasa” może być błędna i spowodować mandat.

Tylko, że to rozumienie stoi w konflikcie z przykładami wiki, gdzie mamy zdjęcia dwóch dróg bez namalowanych pasów i podaną wartością dla tagu lanes.

Interpretacja przez community na świecie jest jednoznaczna. Podajemy ilość pasów ruchu, obojętnie czz są namalowane pasy czy nie.
Możemy w Polsce dodawać dodatkowo specjalny tag, jak pisał Dotevo.

Czyli kolejna uznaniowość. Ja nadal uważam, że lanes= powinno być tylko wtedy, gdy pasy są wymalowane, a tagiem właściwym do oznaczania szerokości jezdni jest width=

Ja tylko przypomnę, że Marek często pisał o “skostnieniu starych środowisk OSM” (Niemcach i Anglikach) :smiley:

Osobiście nic nie mam do lanes=2 na drodze bez pasów, jednak uważam że lanes niesie ze sobą pewną wartość, jakąś informację dodatkową.
Jest to drogą, która pozwala na bezpieczny ruch samochodów w obu stronach z prędkościami 50-90km/h.
Co z tego, że jezdnia będzie na tyle szeroka, że są “lanes=2”, ale jadące w dwóch przeciwnych kierunkach muszą zwolnić.

Rany, jak Ty sobie to wyobrażasz na drodze z lanes=2? :smiley:

Ja też nie mam, ale mam przeciwko jeśli ktoś dodaje lanes=1 w takiej sytuacji, a tak się zdarza na skutek jakiejś dziwnej logiki.

Racja, też tak widziałem. No w końcu to jezdnia, jedna. Tak więc jeden pas :wink: