landuse=highway

Proponuję dla opisanie placu po którym mogą się poruszać samochody, użycie tagu:

landuse=highway

https://taginfo.openstreetmap.org/tags/?key=landuse&value=highway

Obecnie place na których mamy ruch samochodowy tagowane są w rożny sposób.
Na przykład:
area=yes
highway=service
highway=pedestrian

Oba przypadki są błędne gdyż nawigacja przebiega po obrysie.

Ciekawa propozycja. Nie kłóci się to jednak z area:highway jako rozwiązanie de facto w inny sposób załatwiające to samo?

Po pierwsze landuse=highway jest już używane w innym znaczeniu - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/landuse%3Dhighway

Po drugie [area=yes; highway=service] jest już szeroko stosowanym poprawnym opisem.

“gdyż nawigacja przebiega po obrysie” - nie do końca rozumiem? Czy chodzi o to że nawigacje nie potrafią poprawnie interpretować [area=yes; highway=service] i prowadzą tylko po obrysie?

Dla mnie niestety ta propozycja jest nietrafiona - landuse dotyczy wykorzystania terenu, a nie obiektów znajdujących się na nim. Ten tag by się przydał do pokrywania terenu przez który przebiega autostrada albo jakaś inna duża droga, bo na razie jest to “ziemia niczyja”, a jest analogia w postaci landuse=railway dla terenów kolejowych, była nawet taka propozycja, ale utknęła w dyskusjach:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/landuse%3Dhighway

Jak plac, to jednak jest już jakiś highway=* + area=yes. Nie tagujmy pod trasowanie - przecież można puścić linię w analogiczny sposób jak waterway przez zbiornik wodny.

Poddałem tą propozycję, mając duże doświadczenie z obserwacji tagowania podobnych “ways”.
Obecnie mamy, nagminnie, plac jako:
**highway=service
area=yes
**
zaś drogi dochodzące do tego placu kończą się na obrysie, zamiast przecinać ten obrys.

No to trzeba dorysować te drogi, a nie kombinować z tagowaniem. :slight_smile:

Przy okazji przypomnę że to samo dotyczy peronów przystanków komunikacji miejskiej na chodnikach. Jeśli zaznacza się peron to chodnik powinien zostać (jest tam i peron i chodnik).

http://www.openstreetmap.org/?mlat=50.07783&mlon=19.90041#map=19/50.07783/19.90041

^^^
pytanko:

  • w takim bądź razie jeśli ktoś tworzy “plac” dajmy na to na stacji paliw czy na parking hipermarketu to wtedy:
    właściwa linia highway=service przecinająca “plac” highway=service;area=yes ma się przecinać w węźle tego przecięcia czy nie tworzymy w takim punkcie przecięcia węzła tylko zostawiamy nie połączone przecięcie. Bo czy wtedy jeśli będzie przecięcie w węźle nawigacja nie poprowadzi kawałek obrysem tego “placu” bo punkt docelowy leży bliżej linii highway=service;area=yes niż głównej linii ulicy/drogi highway=service?

Czy jeśli tworząc area:highway=service ktoś zmienia to na highway=service;area=yes bo to jest widoczne na mapie openstreetmap.org mam pozostawić: highway=service;area=yes dodając do tego “swoje” area:highway=service? W area:highway=serwice linia highway=service (i inne) muszą się przecinać w węźle by nie wywalało błędów.

Gdybym tworzył zarówno [highway=service] jak i [highway=service + area=yes] to droga miałaby punkt wspólny z obszarem placu - by zaznaczyć że są na tym samym poziomie i połączone.