Korona Gór Polskich

W jaki sposób otagować relację Korona Gór Polskich?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Korona_G%C3%B3r_Polski

Czy w ogóle takie rzeczy da się nanosić na mapę? Bo tego typu relacji - czyli POI należących do tej samej kulturowej kategorii - jest więcej, np. zamki i warownie Orle Gniazda:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Orle_Gniazda

Dołączam się do pytania. Właśnie finalizuję ( 3 szt.) sprawę i korciło mnie również by to jakoś tagować.

zVID, Finalizujesz nanoszenie szczytów górskich?

Rekrutacja, Nie nanoszenie szczytów, tylko wchodzenie na szczyty finalizuję w tym roku :stuck_out_tongue: Tag-u nie miałem dobrego, choć rozważałem jakieś dziwne pomysły typu peek:group_name.

Hej, starzy stazem, ponozcie. Rozumiem ze relacja to nie kategoria. Waszym zdaniem nalezy to nanosic jako relacje, jako nowy tag, czy w ogole nie nanosic?

Właściwie powinna to być relacja typu kolekcja (zbiór) elementów (w tym przypadku zbiór szczytów). Nowy tag raczej by się nie sprawdził, bo oprócz Korony Gór Polskich jest jeszcze Korona Sudetów Polskich i całe mnóstwo różnych innych koron. Robienie specjalnego tagu dla każdej z nich byłoby totalnie bez sensu. Niestety relacja collection została zaproponowana w sposób na tyle nieciekawy, że w obecnej postaci zupełnie się nie nadaje. Może type=route route=“nie mam pojęcia co”, podobnie do szlaków samochodowych, w których podaje się (i oznacza) atrakcje warte obejrzenia, nie znakując przy tym trasy, którą należy wybrać przemieszczając się pomiędzy atrakcjami?

Z drugiej strony, w OSM chcemy mieć obiekty widoczne w terenie. Na szczytach należących czy to do KGP, czy KSP, nie zauważyłem do tej pory żadnej o tym informacji. (Inaczej jest np. ze szlakami turystycznymi lub nawet trasami autobusów - szlaki mają widoczne oznakowanie, trasa autobusu widoczna jest przynajmniej na rozkładach jazdy na przystankach). Nie jestem więc nawet pewien, czy jest to informacja pasująca do OSM.

PS. Tak wiem, że właściwie wcale nie odpowiedziałem na pytanie. Mam jednak nadzieję, że mój post sprowokuje bardziej doświadczonych kolegów (lub koleżanki :wink: ) do podzielenia się swoim zdaniem na ten temat :sunglasses:

Wrzuciłem temat na forum ogólne i są ciekawe odpowiedzi. W skrócie: nie tagować w ogóle, to nie jest temat dla OSM.

http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=31553

Gdyby na tych szczytach stały tabliczki z napisem “To jest jeden ze szczytów Korony Gór Polski” to możnaby relację stworzyć, dopóki nie stoją - chyba nie ma tematu. Myślę, że ten problem będzie jednak wracał w różnych odsłonach, ciekaw jestem jak będzie się rozwijał w przyszłości.

bardzo ciekawe. Gdzie można podglądnąć w ten sposób oznaczone atrakcje? Wybieram się w połowie lipca na rocznicę Grunwaldu i chętnie bym przy okazji jakieś okoliczne atrakcje pooglądał :slight_smile:

A tak przy okazji nasunęło mi się pytanie: czy mamy w OSM jakiś ustalony sposób na tagowanie pasm górskich? Najlepiej taki, aby było widać, że np. Góry Kamienne są pasmem, które jest częścią Sudetów. Pytam, bo nie przypominam sobie, abym widział gdzieś jakąkolwiek mapę z danych OSM, która zawiera tego typu informacje.

The Eastern Alps for example are mapped in OSM. One map which renders them: http://geo.dianacht.de/topo/?zoom=10&lat=47.36501&lon=12.32376

MAPS.ME does also show mountain regions which are tagged with place=region + region:type=mountain_area

This topic was covered here already: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25479

Bottom line: we do have geographic regions in Poland, but those have been damaged some time ago…

Thank you for both answers. Maybe I should give MAPS.ME application a try ( http://geo.dianacht.de/topo does not cover any part of Poland :frowning: ).