Kontakty z urzedami i firmami

http://geoforum.pl/?page=news&id=16878&link=osmy-list-otwarty-do-ggk

Ja też chętnie zapoznałbym się z wykazem gmin, które prowadzą ewidencję w EMUiA@GUGiK :slight_smile:

Ostatnio właśnie myślałem o gminach, które w zeszłym roku nie miały wprowadzonego emuia, do kiedy ten czas był?

O ile pamiętam - 17 lutego 2013. Podejrzewam, że jeszcze jest sporo gmin, w której żadne emuia nie zostało wdrożone (np. ta, w której obecnie mieszkam).

Odgrzewając kotleta… Może to głupie pytanie, ale co właściwie trzeba zrobić, żeby pobrać te dane i np. wgrać je do JOSM?

Troszkę sarkastycznie- zapytać się społeczności czy się zgadza i czy dane są prawidłowe, bo jak nie to przyjdzie komando z angielskiej Centrali OSM i wykasuje . :slight_smile:

Przede wszystkim wrzucanie adresów z emuia.gugik.gov.pl do OSM “jak leci” na terenie całej Polski to zły pomysł. Dane te mają dużo błędów i wymagają do współpracy osoby na miejscu, która te błędy wyłapie i poprawi.

Jeśli mieszkasz w gminie, która nie ma adresów, a chciałbyś żeby je zaimportować:

  1. Sprawdź, czy interesującej Cię gminy nie ma w iMPA - http://punktyadresowe.pl Jeśli adresacja jest w iMPA, piszesz tutaj lub na listę talk-pl@openstreetmap.org wyrażając chęć zaimportowania danych adresowych z danej gminy - ktoś chętny przygotuje dane i zaimportuje.

Ten wariant jest najlepszym sposobem na import danych adresowych, bo daje dużą gwarancję bezbłędności w danych adresowych. Pozostałe warianty:

  1. Jeśli nie ma w iMPA, prawdopodobnie gmina prowadzi adresację w aplikacji dostarczanej przez GUGiK. Można to sprawdzić na wykazie gmin, które podpisały z GUGiK stosowne porozumienie, lub pytając bezpośrednio w danym UG. Jeśli dana gmina prowadzi ewidencję w EMUiA@GUGiK, piszesz tutaj lub talk-pl@ wyrażając chęć zaimportowania danych adresowych - ktoś chętny wyciągnie te dane i zaimportuje

  2. Jeśli nie ma adresacji w iMPA ani w EMUiA@GUGiKu, kontaktujesz się z urzędem gminy (można telefonicznie, prosząc o połączenie z osobą odpowiedzialną za prowadzenie ewidencji adresowej) pytając w jakiej aplikacji prowadzą ewidencję adresową. Jeśli odpowiedzą, że mają coś innego niż EMUiA od GUGiKu trzeba napisać wniosek o udostępnienie adresacji (podstawa prawna: ustawa o dostępie do informacji publicznej) w formacie wskazanym w rozporządzeniu MAiC (czyli w formacie GML). Wrzucasz temat na forum/listę, prosząc o przekonwertowanie otrzymanych danych do formatu OSM, itp. itd.

To tak w skrócie.

Dzięki za opis procedury.

Zapewne - ale nawet gdyby był dobry, to i tak nie doszedłem, jak właściwie dane można z EMUiA pobrać - nie wiem czy coś przegapiłem, czy to jest nieoczywiste, czy może wręcz niedostępne dla szarego zjadacza OSM.

Abstrahując od drogi krzyżowej ew. korespondowania z urzędnikami i zakładając, że uda się uzyskać dane i znaleźć uczynnego użytkownika który je odpowiednio skonwertuje, czy nie można by zrobić tak, że odpowiednio skonwertowany plik załadowałbym sobie do OSM i wrzucał na serwer względnie małymi paczkami po weryfikacji w terenie? Wtedy nie trzeba by zgody na import no i dane byłyby już odpowiednio bardziej wiarygodne.

Pobiera się za pomocą usługi WMS prosząc go o dane w formacie XML. Potem trzeba to oczywiście przekonwertować do postaci OSM. Szczegóły zna np. balrog-kun.

Nie zmienia to faktu, że mógłbyś skontaktować się z UG i zapytać w czym prowadzą EMUiA. Wtedy przynajmniej wiesz na czym stoisz i czy dane w EMUiA@GUGiK są faktyczną ewidencją adresową gminy czy może jakimiś danymi archiwalnymi z czasów PRL :wink:

I to jest bardzo dobre podejście :slight_smile: Importy powinny opierać się na współpracy z lokalną społecznością tak, by ew. błędy nie wisiały w bazie przez dziesięciolecia.

Wykaz gmin, które podpisały porozumienie z GGK na prowadzenie ewidencji w ich aplikacji EMUiA: http://www.gugik.gov.pl/__data/assets/excel_doc/0007/55591/PodpisanePorozumienie_aplikacjaEMUIA-ost.xlsx

Przy okazji: p. Waldemar Izdebski wystosował kolejny list do GGK: http://geoforum.pl/?page=news&id=17000&link=kolejny-list-otwarty-ws-aplikacji-emuia

Link stał się martwy (niespodzianka, prawda?). Jeśli ktoś potrzebowałby tego wykazu, zrobiłem kopię: http://zibi.openstreetmap.org.pl/importy/PodpisanePorozumienie_aplikacjaEMUIA.pdf

I kolejny list ze strony p. Izdebskiego do GGK: http://www.igeomap.pl/dokumenty/Waldemar_Izdebski_List_otwarty_do_GGK_10.pdf

Myślę, że najwyższa pora trochę rozruszać gminy, które a) nie raczą odpisać na wniosek, b) nie prowadzą EMUiA

Na początek zażalenie na bezczynność gminy Tryńcza: http://zibi.openstreetmap.org.pl/gov/sko-tryncza2.pdf

Zerknijcie, czy jest ok?

Nie jestem w tym temacie specjalistą, ale jeśli pierwotny wniosek składałeś na postawie ustawy o dostępie do informacji publicznej to skargę również należałoby wnieść w trybie tej ustawy.

Różnicą będzie między innymi to, że skargę składa się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, natomiast wysyłasz ją do gminy (gmina przekazuje Twoją skargę do Sądu). Jak to dokładniej powinno wyglądać znajdziesz tutaj: http://forumprawne.org/sady-administracyjne/300538-zredagowana-skarga-na-bezczynnosc-organu-w-zakresie-informacji-publicznej-do-wsa.html

Tzn? Mam rozumieć, że jeśli bezczynność organu dotyczy udostępnienia informacji publicznej wtedy od razu trzeba uderzać z wnioskiem do WSA z pominięciem SKO?

Wg mojej wiedzy kolejność jest taka:

  • wniosek do gminy
  • zażalenie do SKO składane za pośrednictwem gminy
  • skarga do WSA składana za pośrednictwem gminy
  • odwołanie do NSA

Chyba nie trzeba, ale można:
“Zgodnie z wykładnią prawa zawartą w Wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt I OSK 285/11), prawo złożenia skargi nie wymaga wyczerpania środków zaskarżenia”

Na razie pozostanę przy wysłaniu zażalenia do SKO. Jeśli nie pomoże, pomyślę nad wyższymi instancjami :wink:

Moje zażalenie do SKO przyniosło pewien skutek. W piątek dzwoniono do mnie z UG Tryńcza, by dowiedzieć się o co mi chodzi. W trakcie rozmowy wyszło, że UG Tryńcza nie prowadzi elektronicznej EMUiA. Uświadomiłem mojego rozmówcę, że są trochę do tyłu, bo rozporządzenie w kwestii prowadzenia EMUiA wyszło ponad dwa lata temu :slight_smile:
W sumie odbyłem trzy rozmowy, podczas ostatniej dowiedziałem się, że już wiedzą o co chodzi i będą podpisywać porozumienie z GUGiK :slight_smile:

Fantastyczne!
Dzięki Zbigniew! :wink:

Gmina Siepraw odpowiedziała na mój wniosek o udostępnienie numeracji adresowej w “urzędowym” formacie GML w następującej treści:

Nie wiem jak Wy, ale ja na tej stronie nie widzę nigdzie funkcji “pobierz dane jako GML”.

I co teraz z nimi zrobić? :slight_smile:

No dobrze, przygotowałem odpowiedź:

Coś dodać?