Konkurs na zbieranie POI - edycja 2014

Miło mi poinformować, że od 1 maja ruszamy z kolejnym konkursem za zbieranie POI do OpenStreetMap. Do wygrania fajne Garminy dla trzech osób z podium, więc warto się postarać :slight_smile:

Więcej informacji na stronie:
http://osmapa.pl/konkurs/

Życzymy miłej zabawy :slight_smile:

W razie pytań zachęcamy do zadawania ich w tym wątku.

No to ja mam pytanie: czemu w regulaminie nie ma podanego algorytmu albo przynajmniej istotnych informacji (np czy będa wliczane dodatkowe tagi) wpływających z jednej strony na punktację a z drugiej strony na jakość wprowadzonych danych.

Ano nie ma. I nie będzie. Nauczeni doświadczeniem z poprzednich edycji doszliśmy do wniosku, że ujawnienie algorytmu prowadzi do cwaniackich zagrywek, tak jak np. robił ancymon (aktualnie: monycna).

POI dodawane poza granicami Polski również będą brane pod uwagę?

Nie wiem jak komisja, ale ja bym nie brał pod uwagę :wink:

Mieszkam w terenie przygranicznym i często podróżuję turystycznie i mapuję w Czechach, więc uważam, że to również powinno być brane pod uwagę - to przecież dla dobra OSM :slight_smile:

Przebywam w RFN i tam też mapuję. :stuck_out_tongue:
Inne local chapters też organizowały sobie konkursy i zawsze pod uwagę brany był obszar danego kraju. No ale jak pisałem, nie jestem komisją konkursową, niech ona się wypowie.

W dobie Schengen oraz z uwagi na fakt, że szlaki górskie często przecinają granicę kraju ma to pewien sens. Wg mnie powinno być jednak ograniczone do terenów przygranicznych i powinien być ustalony procentowy udział tagów spoza PL.

To niech komisja się wypowie :slight_smile:

IMHO Konkurs na stawianie POI niewiele nam daje. Po prostu powielamy poprzednie i oczywiście rozpoczniemy ponowną dyskusję, co się liczy a co nie.

Proponuję inne podejście. Konkurs rozbity na tematy.

Każdy z nas lubi lub specjalizuje się w jakimś temacie.
Np: drogi chodniki ulice obszary parkingowe (nie POI dla parkingu), budynki i inne obiekty trwałe, cieki wodne, zabudowa terenu, POI usługowe wraz z godzinami otwarcia, obiekty sakralne i cmentarze, 3D, mapowanie wnętrz, transport i linie autobusowe, itd.
Oczywiście, nie istotne ile węzłów, linii, relacji, gdyż są to tylko elementy pozwalające oznaczyć dany obiekt.
Punktacja może być bardziej zależna od pełnego wykorzystania możliwych tagów do opisania obiektu, oczywiście inna dla każdej grupy.

W ten sposób doprowadzamy do tworzenia specjalizacji i doskonalenia się w danej grupie.
Łatwiej będzie w przyszłości rozwijać nasze możliwości bazując na doświadczeniu osób z danych grup.

Jestem jak najbardziej za. Uważam, że np. dodanie dróg leśnych, stawów, przebiegu mniejszych rzek jest dla turystyki (i mapy w ogóle) ważniejsze niż dodane kolejne 1000 parkingów na terenie miasta. Te duże parkingi są już od dawna naniesione, a te małe na kilka-kilkanaście samochodów i tak są zwykle zastawione samochodami. Poza tym miliony literek “P” na terenie miasta jedynie zmniejszają czytelność mapy. Szczerze mówiąc to osobiście tag amenity=parking nie uwzględniał bym w konkursie.

Konkurs dotyczy tylko Polski.

Ale po co ktoś miałby mapować parkingi, skoro łatwiej nabić punkty mapując kontenery na śmieci ;P. A bardziej serio: algorytm liczenia punktacji wprawdzie nie jest jawny, ale przesłanie konkursu jest dość jasne: turystyka. Jeśli komuś kojarzy się ona z parkingami, kontenerami na śmieci lub drinkbarami, to zapewne w tym konkursie taka osoba nie wygra ;).

Czy gdzieś na stronach konkursu można by było dodać link do strony informującej jak to robić (jak dodawać dane)? Chodzi o to, aby osoby niezwiązane dotąd z osm miały jakiś punkt zaczepienia, może to być link do istniejących już stron dla początkujących. Tak aby konkurs miał rzeczywiście szanse promować osm zdobywając w ten sposób nowych mapowiczy ;), a nie tylko być imprezą zamkniętą dla starych wyjadaczy. Tak aby udostępnianie strony o konkursie na np. “własnym” facebooku miało jakiś sens ;).

Być może warto również zrobić następującą rzecz: (1) spisać dokładniejszy sposób punktacji (algorytm, choć niekoniecznie bardzo ściśle, warto się mocno zastanowić) (2) wygenerować nową parę kluczy publiczny-prywatny (3) zakodować dokładniejszy regulamin (algorytm) kluczem prywatnym i w takiej formie udostępnić (4) po ogłoszeniu wyników konkursu udostępnić również klucz prywatny - wtedy (ale również: dopiero wtedy) każdy mógłby sprawdzić, że algorytm nie był specjalnie dobierany tak, aby wygrały określone osoby (nie chodzi o to, że ja mam takie obawy, ale o to, aby nie dać nikomu możliwości szkalowania OSM Polska tego typu insynuacjami).

Do tego wykorzystuje się usługę znakowania czasem. Można wykorzystać np.:
http://www.certum.pl/certum/cert,oferta_znaczniki_czasu.xml

Gdyby konkurs ten był nastawiony na turystykę to punktowane byłoby nanoszenie tracków, path-ów i szlaków. Dobór punktowanych tagów wskazuje, że najmniejsze szanse na zwycięstwo ma ta osoba, która będzie postępować zgodnie z założeniami autorów konkursu.

temat konkursu jest wałkowany na forum od stycznia - fascynuje mnie, że wszystkie uwagi i propozycje przychodzą dopiero teraz :). Wybraliśmy temat POI przede wszystkim, aby zaktywizować nowych użytkowników (dodawanie POI jest relatywnie łatwe, w przeciwieństwie do np. relacji szlaków). Drogi i ścieżki leśne można robić zimą ze zdjęć satelitarnych - nie jest wykluczone, że w przyszłości nie będzie nowego konkursu. Zaś duże i aktualne zbiory POI są rzeczą, która może mocno wybić OSM na tle innych map. Garmin już to zauważył - jakiś czas temu wypuścili pod własnym szyldem wsady POI do odbiorników wygenerowane z OSM.

W konkursie duża rolę odgrywa także szeroko pojęta jakość POI, a nie tylko tłuczenie punktów ile wlezie.

Choć pojawiają się różne ciekawe propozycje, to formuły tego konkursu raczej się nie zmieni. Będą wnioski na przyszłość i mam nadzieję chętni do organizacji :wink:

Z jednej strony, jawność algorytmu/obiektów konkursowych będzie sprzyjała mapowaniu pod konkurs/nabijaniu punktów, co może zniechęcić część osób. Z drugiej strony tajność algorytmu/wyników cząstkowych może budzić wątpliwości i zniechęcić część osób.
I trochę cwaniackie/antycwaniackie: tajność wzbogaci mapę o POI, które nie muszą być punktowane i nie będzie nastawienia “tego nie mapuję bo się nie opłaca”.

Ustalenie punktowanych obiektów i tagów na ten moment zablokuje komisji możliwość decydowania o “wartościowości” naniesionych POI (niektórzy nazwą to ustawieniem).
Regulamin zakłada, że uczestnicy wprowadzają punkty z określonych kategorii. Nie powiedziane jest, że wszystko z tych kategorii się liczy.

Moja propozycja (o ile komisja nie będzie miała innego planu) jest taka - ustalić/zrobić głosowanie, które POI kwalifikują się do konkursu, a które nie; jakie ewentualne tagi dodatkowe są wartościowe. Z tym, że nie robić tego teraz, tylko pod koniec maja (na forum lub na walnym, jeśli będzie czas).

Popieram.

Po prostu nie wierzę, że coś takiego zostało napisane (i przyklepane) :frowning: .
Czyli:

  1. Publikacja regulaminu, który w żadnym miejscu nie zawiera w/w zastrzeżenia, że nie wszystkie tagi z wymienionych kategorii bedą się liczyć.
  2. Przyjęcie zasady, że zasady zostaną ustalone na końcu, bo jakby były znane na początku, to ktoś na pewno to wykorzysta w nieuczciwy sposób. To czym mają się kierować (uczciwi) uczestnicy, którzy przystapili do konkursu zmotywowani (dość wartościową) nagrodą, żeby na końcu nie okazałó się że czyjeś POI będą lepsze od ich, a jeszcze inne być może w ogóle nie zasłużą na udział w obliczeniach ?
  3. Jak to wytłumaczyć, że w tym samym konkursie biorą udział uczestnicy, którzy nie znają wszystkich przyjętych (niejawnych) zasad oraz inni ( chyba ,że są na liście rankingowej przez przypadek), którzy te zasady znają lub je tworzą.

Żeby było jasne - nie zamierzam się czepiać takich czy innych szczegółów regulaminu dopóki są czytelnie sformułowane i dają wszystkim równe szanse.
Gmatwanie i ukrywanie zasad to nie jest droga, zeby przyciągnąć nowych uczestników do projektu - a taki podobno jest jeden z celów konkursu (…?).

Ad. 1, 2.
To jest tylko analiza i częściowo powtórzenie tego, co zostało wcześniej napisane.
Np.:

  • parkingi nie powinny być brane pod uwagę,
  • algorytm z kluczem do sprawdzenia po ogłoszeniu wyników.

Ad. 3.
Czy każdą punktującą osobę należy zapytać czy zechce wziąć udział w konkursie? Jeśli nie, to wykluczyć z listy?