Konkurs na dodawanie POI

okej czyli uważacie, że oznaczenie wszystkich ławek na alejce, na której ławki ustawione są co 3m nie jest śmieceniem? macie takie prawo, ale według mnie to jest tylko i wyłącznie nabijanie sobie punktów. spójrzcie na to z punktu widzenia użytkownika mapy. turysta szuka na mapie miejsca do siedzenia i nie ma żadnego argumentu za tym żeby oznaczać każdą jedną ławeczkę, bo gdy dojdzie się do rzędu 10 ławek na przestrzeni 50m to chyba jest widoczna ich ilość. to tak jakby każde miejsce parkingowe oznaczyć osobno. bzdura. ale to tylko moje zdanie. ja oznaczam najwyżej co trzecią ławkę i to wystarczy. nawiasem mówiąc porównanie tagowania hydrantów jest chyba troszkę nie na miejscu. hydrantów jest znacznie mniej, nie są ustawiane jeden przy drugim no i są deczko bardziej przydatne społecznie (z drugiej strony jak się piknie hajcuje, to dobrze by było mieć na czym się usadowić :wink: najlepiej z oparciem)

Tagowanie ławek zostało wprowadzone na długo przed rozpoczęciem konkursu. Myślę, że oznaczanie każdej z nich przyjęło się z innego powodu niż chęć nabijania sobie pktów w czerwcowej edycji konkursu “Mapowiczu, wprowadź POI” :wink:

Turyście nie będzie przeszkadzać i nie obrazi się, jeśli na mapie będzie zaznaczona każda ławka. Założeniem OSM jest, by mapować w miarę najdokładniej jak to możliwe (dostarczać możliwie najdokładniejszych informacji) i by mapować rzeczywistość, a nie ją interpretować. To jest argument za. Jeśli każdy zacznie interpretować, co na mapie jest przydatne dla całego ogółu użytkowników, sens istnienia OSM zostanie zachwiany. Co gorsza, takie uogólnianie daje pole do popisu, by wszystko mapować “z grubsza”. Po co tagować każdy numer domu, skoro jest ich tyle obok siebie? Zaznaczę tylko pierwszy i ostatni - a kto będzie chciał trafić pod jakiś numer, domyśli się. Nawigacja też. Budynków również jest zatrzęsienie i tylko zaburzają przejrzystość - dla jednego osiedla wystarczy jeden zbiorczy budynek. Dróg o mniejszym priorytecie niż secondary także zaznaczać w sumie nie potrzeba, bo każdy, kto już jest na miejscu zobaczy taką i domyśli się, że ona tam jest i dokąd prowadzi :wink:

Widać, że nie zbierasz hydrantów w terenie i nie zwracasz na nie uwagi :stuck_out_tongue: Hydranty bywają rozstawione nawet co 5 metrów (zwłaszcza podziemne). Myślę, że obecnie (kiedy sporo ławek jednak ubyło w miastach, a z kolei hydrantów przybywa) łącznie więcej jest hydrantów niż ławek.

PS

Zapewne chodziło Ci o liczbę ławek, a nie ich ilość. Liczba != ilość

tak, tak. zaraz mi wmówisz żebym pomierzył wszystkie drzewa w mieście, bo to odzwierciedla rzeczywistość :stuck_out_tongue: gatunek, obwód 1m od gruntu, liczba liści, przeciętna powierzchnia rzucanego cienia. idę się zapisać na przyspieszony, wieczorowy kurs dendrologii. przesadna dokładność jest czasami niewskazana a poświęconą na to energię można by było spożytkować na coś naprawdę pożytecznego :wink:

Nikt Cię do niczego nie zmusza. Każdy mapuje to na co ma ochotę i zaznacza to, co chce by znalazło się na mapie. Daruj sobie sarkazm.

PS: Początek zdania zaczyna się z wielkiej litery.

Przecież napisałem wcześniej, że

To oznacza, że nikt nikogo nie zmusza do mapowania ławek czy drzew. W ogóle nikogo nie zmusza się do mapowania czegokolwiek. Po prostu, lepiej mapować dokładnie niż zakładać, że jakaś przybliżona informacja będzie dla kogoś wystarczająco przybliżona, aby była użyteczna. OSM to nie praca domowa gimnazjalisty, w której zaokrągla się liczbę ludności Polski do 40 milionów.

Chcesz być dendrologiem - śmiało. Schemat opisywania drzew w OSM już powstaje. Myślę, że Marek ucieszyłby się z Twojej potencjalnej pomocy w dalszym jego rozwoju :wink: W Szczecinie prawie wszystkie drzewa są naniesione, więc jeśli Ty naniesiesz je w swojej okolicy, to nie będzie precedens :wink:

PS Schemat oznaczania każdego miejsca parkingowego też już istnieje :wink:

Nikt nie narzeka na http://www.openstreetmap.org/?lat=53.43157&lon=14.55941&zoom=17&layers=M . Skoro miasto takie dane zbiera to dlaczego my nie możemy? Tak w ogóle to taguje się pojedyncze miejsca parkingowe i tutaj też nikt nie widzi problemu. Kto wie, może kiedyś będzie się robiło statystyki na podstawie OpenStreetMap? Np. lle ławek jest w jakimś mieście, ile koszy itd.

Nie chcesz to nie mapuj drzew, ławek, koszy, hydrantów, lamp, przejść dla pieszych itp. lecz nie może Ci przeszkadzać, że ktoś to robi. To są dane jak każde inne, a OSM to nie tylko nawigacja.

My robimy najdokładniejszą mapę jaką się da zrobić, a producent nawigacji lub innych rzeczy ma się zastanowić co mu niepotrzebne i odfiltrować.

PS. Od pewnego czasu mam ochotę zmapować cały ogród botaniczny z tymi szczegółami… To miało mnie obrazić? :stuck_out_tongue:

ppece byłeś szybszy :stuck_out_tongue:

Przy okazji wprowadzania POI warto się przyjrzeć temu projektowi: http://www.facebook.com/OtwarteZabytki.
Jeszcze nie wystartował więc nie wiadomo do końca co to będzie - ale jest tam m.in. mowa o udostępnianiu danych na mapie (pytanie na której :roll_eyes: ?).
Napisałem tam o naszym konkursie - może warto dotrzeć do organizatorów - ich strona jest dopiero w trakcie tworzenia.

Komisja konkursowa, po przeanalizowaniu danych z edycji “Czerwiec 2012” wyłoniła następujących zwycięzców:

  • miejsce I: SQ9NIT
  • miejsce II: przemas75
  • miejsce III: masti

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach :slight_smile:

Gratulujemy tez tym, ktorzy nie zmiescili sie w pierwszej trojce a byli blisko. Sporo osob mialo imponujace statystyki ilosci zmapowanych POI w czerwcu, ciekawe ile z nich mapowalo pod wplywem konkursu.

Z moich wyliczeń (mam nadzieje poprawnych) wynika, ze w okresie testowym w maju nowy POI pojawiał sie co 9,5 min (wielu wprowadzających nie wiedziało o trwających testach, a i tak niektórzy dodawali pod testy).

W czasie trwania konkursu w czerwcu nowy POI pojawiał sie co 4,1 min.

Na podstawie tych wyników można stwierdzić, ze co drugi POI był konkursowym ;).

Pragnę zwrócić uwagę, że do tagowania pomników służy tag historic=memorial, a nie historic=monument. Jeśli sugerować się wiki, historic=monument jest przeznaczony do dużych budowli. Bonusem jest to, że memorial renderuje się na mapniku.

Nie używamy tagu amenity=shop, do oznaczania sklepów służy tag shop=*

Kościoły - dla większości polskich kościołów powinno być denomination=roman_catholic, a nie denomination=catholic.

Przy okazji jeszcze pragę poinformować, że nastąpiła zmiana w składzie komisji konkursowej - miejsce marimila zajął sq9nit.

Czyżby taka dokładność w (z)mapowaniu miasta to był efekt przeprowadzonej pogadanki na spotkaniu w Szczecinie? Jeśli tak (też) to jestem pod ogromnym wrażeniem nakładu pracy i tegoż efektu!

Nie wiem o której pogadance piszesz, zas Szczecin byl zmapowany duzo wczesniej w imponujacy sposób, jednak na spotkaniu w Akademii Morskiej w Szczecinie rzeczywiscie poruszalismy temat tzw. micromappingu. Wiele osób niezbyt rozumie sens tego typu dzialan, jednak to jest kierunek dalszego rozwoju map majacy gleboki sens, takze gospodarczy. Wiecej na ten temat w odrebnym poscie.

Drzewa i budynki w Szczecinie byly masowo zaimportowane z danych Urzedu Miasta.

historic=monument sluzy do tagowania pomnikow. Granica miedzy monument i memorial nie jest opisana na wiki, jest tylko tyle, ze memorial to cos mniejszego.

Jestem akurat zwolennikiem zgromadzenia na mapie tylu szczegółowych informacji, ile się da, więc micromapping popieram. Tak, czy siak, w każdym razie z tym Szczecinem to solidna robota :slight_smile:

Miło mi poinformować, że w edycji “Lipiec 2012” do grona fundatorów nagród dołączyła firma Media-Lab z Kalisza.
Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma od w/w fundatora nawigację samochodową o wartości ok. 250 zł (lub do wyboru zestaw do monitoringu pojazdów w postaci rejestratora gsm/gprs + abonament na usługę i transmisję danych na 12 miesięcy (w tej opcji sprzęt byłby dzierżawiony)).

amenity=bench backrest=yes colour=brown material=wood seats=4
damndog ładny rodzaj protestu :smiley:
Powodzenia, może dzięki temu ktoś przemyśli jeszcze raz system naliczania punktów.

Jeśli te dane są zgodne z rzeczywistością to ja problemu nie widzę. Wprowadzenie ławki też wymaga poświęcenia czasu, aby te dane zebrać :slight_smile:

A cóż w tym niezwykłego?

Może przemyśli, a może zdyskwalifikuje?..
Poza tym co to za protest? Protestować można, gdy się jest do czegoś zmuszanym, a tymczasem nikt nikogo nie zmusza do mapowania. Rozumiem, że czujecie się uciskani i ciemiężeni z powodu możliwości nanoszenia ławek? :wink:

Kumak: patrząc na Twoje obiekty, stwierdzam, że nie wysilasz się zbytnio z tagami dodatkowymi: http://osmapa.pl/konkursy/poi/2/users/?user=Kumak, więc potrafię zrozumieć Twoją interpretację tego, iż ktoś taguje bardziej kompletnie.