Konkurs na dodawanie POI

Nie wiem czy Was to zainteresuje, ale OSM Polska przygotowuje konkurs… http://osmapa.pl/konkursy/poi/
… który startuje 1 czerwca, nie dzisiaj.

Konkurs już ruszył :slight_smile:

Komisja konkursowa przypomina: gramy fair play i tagujemy obiekty poprawnie :slight_smile:

http://osmapa.pl/konkursy/poi/1/analiza.php - można przeglądać rzeczy dodawane przez uczestników i zgłaszać przypadki niewłaściwego tagowania.

Konkurs ma być dobrą zabawą dla wszystkich oraz ma służyć uzupełnieniu bazy o naprawdę wartościowe obiekty i informacje.

W związku z nabijaniem punktów przez np. drzewa/ławki/wiaty przystankowe/parkomaty oraz niepotrzebne tagi dodatkowe, mamy następujące propozycje rozwiązania problemu:

  1. dyskwalifikacja uczestników po wcześniejszym ostrzeżeniu zgodnie z 9 punktem regulaminu;
  2. ciągła zmiana algorytmu liczącego i degradacja wielu informacji dodanych do bazy (wymaga wiele czasu);
  3. zmiany punktacji za tagi dodatkowe - np. 0,1 pkt (prawdopodobnie wpłynie to na jakość lecz w miarę automatycznie unikniemy nabijania punktów)
  4. ustalenie limitu punktowego za jeden obiekt (j.w.)

Część uczestników pomału zniechęca się do udziału. Komisja konkursowa natomiast spędza sporo czasu nad interpretacją wprowadzanych obiektów i spisywaniem uwag, żeby nie dopuścić do zaśmiecania bazy.

Czekamy na propozycje z Waszej strony. Chcemy uniknąć nieporozumień i przykrych sytuacji.

Myślę, że musimy poczekać parę dni. Na obecną chwilę jest ponad 1000POI dodanych, więc myślę, że jest sukces :slight_smile: Ja jeszcze nie miałem kiedy zbierać POI, lecz w najbliższym czasie przyłączę się do zabawy :slight_smile:

Ja jestem za punktowaniem dodatkowych tagów po 0,1 pkt

Jeśli mogę, 0,1 punkta może być dla poi mniej istotnych (ławka, schronienie etc). Ale na przykład dobrze jest gdy pub, restauracja, firma ma pełne dane. I te są chyba bardziej wartościowe, więc punktacja mogłaby być wyższa (0,2 ? może 0,4 ?).

W tym momencie jedyną (zgodną z regulaminem) możliwością jest opcja 1. i na pewno w przypadku nadużyć czy niereformowalności uczestnika z niej właśnie skorzystamy. Na stronie konkursu/etapu pojawiła się podstrona z uwagami. Prosimy o zastosowanie się do nich.
Algorytm na razie “wrócił” do postaci z 1 czerwca i obecna punktacja odzwierciedla ten właśnie sposób naliczania punktów.

Jeśli chodzi o zmianę algorytmu - to może być ciągła “walka” między nami a uczestnikami. Czy przypadkiem nie będzie to kolejnym pretekstem do szukania luki i poszukiwania takich obiektów, których algorytm nie wychwytuje? :wink:
Opcja 3. czy 4. na pewno wpłynie na jakość (niektórzy odpuszczą wprowadzanie tagów dodatkowych). Wpłynie również na możliwość zdobycia punktów przez osoby z mniejszych miejscowości, które mogłyby nadrobić punktacją za tagi dodatkowe.

Oczywiście temat podlega dalszej dyskusji. Prosimy o kolejne spostrzeżenia lub rady.
Uczestników natomiast namawiam do dalszego wprowadzania POI. Konkurs, nawet bez wygranej, na pewno wpłynie korzystnie na zawartość naszej mapy. Myślę również, że jest motywacją do realizowania jego celów :wink:

PS. W większości zapisy tutaj zawarte są moimi osobistymi uwagami, nie konsultowanymi z resztą komisji.

Uczestników proszę o zapoznanie się i śledzenie tej strony: http://osmapa.pl/konkursy/poi/1/uwagi.php

Zgodnie z punktem 14. regulaminu Komisja Konkursowa postanowiła zmienić regulamin.

Punkt 14. o treści:

otrzymuje brzmienie:

Uczestnik przemas75 otrzymuje ostrzeżenie od komisji konkursowej.

Popełnione błędy:

Wykrycie podobnych błędów w przyszłości zaskutkuje dyskwalifikacją. Prosimy również o poprawienie błędnie otagowanych obiektów.

Dla mających wątpliwości przypominam, że wszystkie obiekty punktowane tego uczestnika można znaleźć tutaj: http://osmapa.pl/konkursy/poi/1/users/?user=przemas75

Pozostałych uczestników również prosimy o niepopełnianie podobnych błędów przy wprowadzaniu POI w przyszłości.

Wprowadziliśmy zmiany w algorytmie liczenia punktów.

Z grubsza:

  • wykluczyliśmy z liczenia tagi ‘name:pl’ oraz tagi z wartością ‘unknown’;
  • za tagi dodatkowe dla ławek, koszy na śmieci i parkomatów można otrzymać tylko 0,1 pkt;
  • na otarcie łez uwzględniliśmy w punktowaniu ‘shop=convenience’ - przypominamy, że są to małe sklepy, w których można kupić “chleb, kiełbasę, masło i proszek do prania”, czyli to co się może przydać turyście w podróży ;).

Za tagi z wartością ‘unknown’ to się chyba punkty ujemne należą – to nie tylko brak danych, to psucie danych.

Witam,
zastanawiam się czy nie ma jakiegoś “buga” w liczeniu punktów na stronie konkursu. Przed chwilą edytowałem nieco mapę w okol. Radzymina i przesunąłem jedynie istniejące POI ze stacją benzynową. Szczerze mówiąc nie bardzo się ścigam w konkursie, ale czasem zaglądam na stronę i zdziwiłem się, że przyznane zostały mi za to POI punkty. Żadnych tagów tam nie zmieniałem.
Można sprawdzić to pod adresem: http://osmapa.pl/konkursy/poi/1/users/?user=poktam - chodzi o wpis pod numerem 15 z 2012-06-13 13:45.
Punkty miały być chyba tylko za nowe POI.
Pozdrawiam.

PS. Już chyba wiem dlaczego tak się stało - to POI było na węźle drogi a ja go odczepiłem i przesunąłem na budynek, ale i tak chyba nie powinienem dostać za takie coś punktów.

Nowy to nowy - nie mamy wpływu na to, że node dostał nowe ID. Myślę, że należy Ci się punkt za odklejenie go od drogi :wink:

Halo! Nie zasypiamy!
Konkurs trwa i wszystko jeszcze moze sie zdarzyc.
Moze uda sie osiagnac prog 10k POI.

Wprowadzilem jeszcze jedna (prawdopodobnie ostatnia) zmiane w algorytmie - nie liczymy punktow za kombinacje ‘fee=no’ dla parkingow. Wedlug wiki jest to dla parkingu wartosc domyslna. Poniewaz parkingi naleza do grupy najchetniej wprowadzanych POI, zmiana ta ma “wyrownac” punktacje do tych, ktore tej kombinacji nie zawieraja.
Aktualna punktacja uwzglednia juz nowe wyliczenia.

Prawdopodobnie od wtorku nie bedziemy wprowadzali zmian w algorytmie tak, by punktacja konkursowa byla “modyfikowana” wylacznie przez uczestnikow konkursu.

Na wczorajszym zebraniu, zarząd OSM Polska postanowił, że dla 2. i 3, miejsca również ufunduje nagrody w postaci koszulki OSM, żeby docenić wkład tych uczestników.

Proponuję usunięcie ławek z punktacji, bo z tego co widziałem niektórzy zaznaczali każdą znalezioną sztukę (nie wspominając o niezbędnym opisie na temat ich koloru, składzie chemicznym farby…) co przy gęstym ich ułożeniu jest totalną bzdurą i w efekcie jest to świadome zaśmiecanie mapy. Ja osobiście też oczywiście dodaję ławki gdy jakąś odkryję, ale nie wszystkie co do jednej, tylko wstawiam jeden poi jako oznaczenie obszaru ich występowania.

Czerwcowa edycja konkursu zostala zakonczona.

Uznalismy, ze lawki z obnizona punktacja zostawiamy.

Prawdopodobnie braki i bledy w tagowaniu nie wplyna mocno na ostateczna punktacje, a tym bardziej na pozycje uczestnikow. Jednak dokonujemy analizy.

Zachecam mapowiczow do wziecia udzialu w edycji ‘lipiec 2012’ :wink: Moze okres urlopowy wplynie na to, ze najpopularniejsze obiekty nie beda rysowane ze zdjec :wink: Strona konkursowa dla lipcowej edycji ruszy niebawem. Oczywiscie POI mozna nanosic juz teraz.

Tagi dodatkowe za ławki w pktacji konkursu są już uwzględnione z mniejszą wagą. Trochę przesadzasz z zaśmiecaniem - ławki to taki sam POI jak każdy inny. IMHO to jest kwestia poziomu szczegółowości, a nie zaśmiecania mapy. Może nie jest to najwyższy priorytet pod kątem tego, czego brakuje na mapie, ale jeśli ktoś chce, to niech zaznacza każdą ławkę z osobna. Trudno zresztą, żeby dawać jedną ławkę zbiorczo na terenie całego przykładowego parku tylko z tego powodu, że jest ich tam 40, a nie 1-2. Jak niby decydujesz, w której jego części zaznaczyć ławkę, żeby dawała przydatną informację o rozlokowaniu ławek w tym parku? Gdybym zobaczył w takim miejscu tylko jedną zmapowaną ławkę zamiast 40, to pomyślałbym, że komuś nie chciało się po prostu przejść po całym terenie, by zebrać info o każdej z nich i/lub jest niedokładny.

Konkluzja - nie martw się zaśmiecaniem. dopóki mapujesz zgodnie z rzeczywistością, a weryfikację czy coś jest przydatne zostaw tym, którzy z tej informacji mogą skorzystać. Obiektów, które z pozoru są zaśmiecaniem bazy danych, jest sporo - na przykład hydranty. A jednak się przydają. Wszystko zależy od punktu widzenia. Osobiście, wręcz chciałbym widzieć tak “zaśmieconą” mapę, na której zaznaczona jest każda ławka :wink:

Oznaczanie ławek jako obszar jest gorsze niż oznaczanie każdej z osobna. Nie widzę problemu w oznaczaniu takich rzeczy. Inna sprawa, że znalezienie ławki wymaga tyle samo pracy co znalezienie sklepu cz innego punktu, a jeśli już wszystko inne jest wprowadzone to co ludzie mają mapowac?