Komunikacja w projekcie

Pojawiały się głosy, że przydałaby się lista mailingowa, bo jest to bardzo wygodna metoda komunikacji. Okazało się, że lista taka już stoi (pusta), także zapraszam wszystkich do zapisywania się na polską listę.

Hej
W agendzie najbliższego spotkania pojawiła się propozycja, by uporządkować komunikację w obrębie OSM Polska.
Wymyśliłem więc następującą propozycję:

Forum
Na forum zadajemy pytania lub piszemy rzeczy, które mogą przydać się innym osobom, szczególnie newbies. Ta forma komunikacji jest najbardziej znana zwykłym ludziom, którzy zwykle są już w jakimś stopniu obyci z platformami forumowymi typu phpBB, w przeciwieństwie do pozostałych form komunikacji. Unikamy pisania rzeczy, o których mowa w następnym punkcie.

Lista dyskusyjna
Tutaj moglibyśmy pisać jakieś plotki, newsy (ukłon w stronę Marka), wyrażać swoje wątpliwości co do rzeczy na mapie lub zgłaszać rzeczy typu nowa obwodnica. Ogólne przesłanie - piszemy o rzeczach, które jutro będą nieaktualne lub nie będą miały wielkiego znaczenia.
Obsługa jest prosta: po prostu wysyłamy maila na adres talk-pl@openstreetmap.org czego skutkiem będzie otrzymanie go przez wszystkie osoby zapisane na listę.
Zapisać można się tutaj: http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-pl

IRC
Dobry do szybkiego uzyskania odpowiedzi lub zadania pytania, którego nie potrafimy jasno sformułować. Przyjazny klient do korzystania z tego środka komunikacji jest na stronie: http://openstreetmap.org.pl/kontakt/#irc

Zarząd
Chodzi o pisanie maili na adres mailowy zarządu Stowarzyszenia - tutaj piszemy maile dotyczące spraw dot. Stowarzyszenia (czyli współpraca, warsztaty itp)

Komunikacja ma to do siebie, ze i tak kazdy pisze tam gdzie chce. Mysle ze nie ma sensu wymyslac ograniczen dla tresci na forum, nie chcialbym zeby forum bylo ograniczone do konkretnych tresci.

Mamy jeszcze help.openstreetmap.org, ktore sluzy do zadawania pytan i dokumentacji odpowiedzi, i tam jest dobra moderacja.

A czy ja kogoś ograniczam? Każdy jest wolnym człowiekiem i może pisać gdzie chce.

Ja tylko pokazuję, że pisanie na listę jest wygodniejsze niż forum, bo informację dostają wszyscy zapisani i nie muszą śledzić forum. Poza tym lista lepiej nadaje się do bieżących spraw. Jeśli będziemy zaśmiecać forum drobnostkami typu “SteveC wystąpił w kongresie” to przeszukiwanie forum pod kątem istotnych informacji będzie coraz trudniejsze.
A inna kwestia, że przybywa nas i to co było dobre wczoraj niekoniecznie będzie dobre jutro.

Wiem, ze pisanie na liste jest wygodniejsze, ale wolalbym, zebysmy nie rozdwajali kanalow komunikacji bo wtedy nie bedzie wygodniej.

Nie widze dlaczego na forum pisanie o przygodach Steve’a C jest zasmiecaniem, a na liscie nie. Wyszukiwanie w archiwach listy dziala podobnie jak wyszukiwanie w archiwach forum.

Jeśli będziemy trzymać się z grubsza schematu, który zaproponowałem wyżej wyszukiwanie czegokolwiek na liście nie będzie konieczne :stuck_out_tongue:

Utworzyłem pada http://piratepad.net/MtvQlonkvK , gdzie moglibyśmy wypracować wspólne stanowisko dotyczące komunikacji. Wrzuciłem już do niego propozycję Zibiego. Zachęcam wszystkich do dodania ewentualnych swoich propozycji.