Kody pocztowe w OSM

Nie wiem czy w czyms przeszkadza, ale tez nie jest potrzebne wyszukiwarce do wyszukiwania miejscowosci po kodach pocztowych - moga byc brane z adresow. Podobnie nie jest potrzebne do walidacji / kopiowania na inne punkty, mozna to robic bez importu.

Co do punktow 2 i 3 to chyba kolejnosc powinna byc odwrotna jesli nie chcemy wprowadzac bledu.

Zasadniczo tak, ale biorąc metodę małych kroków to w dość krótkim czasie i bez zbędnego psucia możemy mocno podnieść jakość danych w OSM - a tym samym użyteczność mapy. W dalszym etapie można już się bawić w importy na punkty adresowe.

Zgadzam sie, mysle nawet, ze w wielu miejscach to moze byc docelowe rozwiazanie (tag musialby byc na obszarze oczywiscie, nie na admin_center).

To równie dobrze można powiedzieć, że nie ma sensu pchać kodu pocztowego do każdego adresu - może przecież być wzięty z węzła miejscowości.
Inna sprawa - jeśli mówimy, że addr:postcode jest zbyteczny na węzłach miejcowości, to po co pchamy mnóstwo innych niepotrzebnych tagów do tych wiosek, takich jak teryt:simc, population, wikipedia albo name:genitive…? :wink:

Wyszukiwanie miejscowosci po kodzie i tak wymaga specyficznej obslugi takiej skladni od wyszukiwarki, wiec skad ona bierze ten kod to juz sprawa implementacji.

A akurat z tym co piszesz sie prawie zgadzam – jesli da sie obszarami opisac kody pocztowe to nie trzeba ich pchac do kazdego adresu. W miastach nie da sie tego zrobic, ale obslugiwane sa obydwa schematy, bo obydwa sa w uzyciu na swiecie. (Zdaje sie, ze w watku na imports@ rozpoczetym przez Wiktora N tez ktos o tym pisal)

Nie mowie, ze sa zbyteczne… tylko do tego konkretnego celu nie sa potrzebne.

Ja byłbym sceptyczny do tego opisywania kodów obszarowo - oczywiście w wielu krajach ma to sens, ale przy ogólnym pierdolniku jaki jest z kodami w Polsce, to będzie strzał w stopę. Po pierwsze nie mamy skąd wziąć obszarów, bo nie mamy w OSM granic mniejszych miejscowości i wsi. Po drugie taki mechanizm nie uwzględnia kodów nie-doręczeniowych o których wpominał barlog-kun. A po trzecie w każdej chwili Poczta może stwierdzić, że nagle pół miasta dostanie inny kod pocztowy (bywały takie sytuacje, nawet niedawno).

Posiadanie dwóch schematów w jednym kraju (obszary na wsiach + punkty w miastach) będzie komplikować pilnowanie jakości tych danych. O ile mamy mądrą regułę, żeby nie tagować pod render, tak chyba trzeba ustalić regułę aby nie tagować pod Nominatima, który nota bene jest dość słabo napisanym oprogramowaniem. Mamy ogromny rynek urządzeń embedded (chociażby Locus, OsmAnd, Orux, itp) z których każdy ma własny mechanizm wyszukiwania i na dobrą sprawę jest to problem autorów aby dobrze obsługiwać OSM. Naszym zadaniem jest tagować zgodnie z przyjętym standardem (tutaj akurat jednym z dwóch obowiązujących).

Hej!

Na próbę zaimportowanych pierwszych 100 kodów pocztowych:

https://www.openstreetmap.org/changeset/28349429

jeżeli nie ma uwag, to chciałbym w nocy puścić import

ja nie mam.

A sprawa licencji? Na razie jedyny konkret w tej sprawie to prawo baz danych.

to jest właśnie kwestia otwarta - jak wspomniałem plik jest bez atrybucji. Czy jeżeli dane wezmę z www.mojepanstwo.pl to będzie to opcja bardziej “koszerna”? :slight_smile:

Teoretycznie tak…

mogę tak zrobić, to nie problem :slight_smile:

Nie wiem na ile to jest możliwe, ale przydałaby się wizualizacja miejscowości (place=village) z nie-unikalną nazwą i brakującym addr:postcode. Ostatecznie nie musi być wizualizacja - wystarczy sama lista identyfikatorów węzłów - załadowałbym sobie do JOSM i powoli dodawał.
Jest to do zrobienia? Ktoś czuje się na siłach?

Oczywiście najłatwiej byłoby wyciągnąć wszystkie miejscowości bez addr:postcode=, ale tego jest za dużo, by poprawić w krótkim czasie. Dlatego właśnie chciałbym zacząć od tych miejscowości, które mają niejednoznaczną nazwę

Jeśli ktoś ma ochotę ogarnąć swoje okolice, kolega eBin przygotował warstwę do podpięcia w JOSM:

tms[14]:http://ebin.josm.pl/kodypocztowe/tiles/{zoom}/{x}/{y}.png

Podkład ten pokazuje miejscowości village z niejednoznaczną nazwą i bez dodanego tagu addr:postcode=

Co trzeba zrobić? Ano, podpiąć ten podkład w JOSM i go włączyć, i po kolei sprawdzać kody pocztowe dla tych punktów na stronie Poczty Polskiej: http://kody.poczta-polska.pl/index.php i je dodawać. Przy wyszukiwaniu trzeba zwracać baczną uwagę na zgodność wyników z gminą, w której leży nasza poprawiana miejscowość.

W wielu przypadkach będzie tak, że nie uda się znaleźć kodu dla miejscowości w danej gminie i województwie. Może oznaczać to, że miejscowość jest błędnie otagowana jako place=village i należałoby ją zdegradować do place=hamlet. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić to w innych źródłach, pomocna może być wyszukiwarka TERYT. Ten casus ładnie widać na przykładzie świętokrzyskiego, gdzie user marcinru swego czasu nabałaganił, robiąc wszystko jako place=village.
Ogólnie, w razie wątpliwości zostawiamy bez zmieniania.

Na tę chwilę mamy ok. 1500 sztuk do wzbogacenia.

Przy okazji uzupełniania kodów pocztowych wsi zauważyłem, że wiele z nich nie ma przypisanego numeru SIMC (teryt:simc=X). Takie przypadki są głównie w niedawno utworzonych wsiach (np. Nowiny czy Wiśniówka w powiecie kieleckim). Może dałoby się dodać to jakoś automatem? Taki tag przydaje się do różnorakich skryptów.

Jeśli poprawiacie kody pocztowe, może się zdarzyć, że traficie na miejscowość (wieś), która w swej adresacji posiada różne kody pocztowe. Przykładem może być Brzeźnica: https://www.openstreetmap.org/node/1902260404
W takiej sytuacji idealnie byłoby rozdystrybuować kody pocztowe na poszczególne adresy, i/lub samego węzła miejscowości dodać tag multi_postcode_place=yes

Ja próbowałem dodać kody pocztowe do miast w swojej okolicy, ale chyba nie mam takich uprawnień więc zgłosiłem na mapie jako uwagę.

P.S. Po zmianie edytora na inny udało się dopisać kody.

P.P.S. Nie wiem jak wczytać ten plik z kodami, jakaś instrukcja? link do instrukcji? Proszę o wyrozumiałość z programem pracuję od jakiś 2h i tak dużo łapie :stuck_out_tongue:

Nie przeczytałem całego tematu więc mogłem coś ważnego pominąć ale kiedyś znalazłem coś takiego http://mapa-kodow-pocztowych.pl/. Czy ta mapa nie odzwierciedla faktycznego stanu pokrycia polski kodami pocztowymi? Nie trzeba by wtedy dopisywać do każdego budynku kodu.
Proszę o odpowiedz bo szukam i szukam i jasnej odpowiedzi znaleźć nie mogłem: czy do ulic powinny być dopisywane kody pocztowe i nazwy miejscowości (addr:postcode / addr:city)? JOSM zgłasza że jest źle i nie wiem czy usuwać czy zostawiać :confused:

kod pocztowy powinien być przypisany albo do punktu adresowego albo do miejscowości (jeżeli cała miejscowość ma jeden wspólny kod).